CHP, depremzedeler için 9 maddelik ‘sosyal koruma paketi’ hazırlayarak yasa tasarısını Meclis’e sundu.

CHP, depremzedelerin yaralarını sarmak ve memnuniyetsizliklerini önlemek için 9 maddelik “sosyal güvenlik paketi” hazırladı. CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan önergede, merhumun sigorta primi ve çalışma saatlerine bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanacağı, idari para cezalarının işten çıkarma ve asgari çalışma süresi yasağını ihlal edenlere, işyeri kapanan veya işsiz kalan sigortalılara yapılacak nakdi ücret yardımının asgari ücret düzeyinde olduğu, sigortalı, emekli ve hak sahiplerinin deprem bölgesi tedavi ve ilaç, katılım ödeme ve protez, ortopedi, araç ve gereç katkı payı almaz. Borçlar 3 yıl süreyle ertelenir.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un hazırladığı “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” bugün TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kanun maddeleri için sadece 9 teklif; Ölenlerin hak sahiplerine ikramiyenin boyutu ve çalışma saatlerinin koşullarına bakılmaksızın ölüm aylığı, işten çıkarma yasağını ihlal edenlere idari para cezası, kısa çalışma asgari ödeneği ve sigorta tarafından sağlanan nakdi ücret desteği işyeri kapanan veya asgari ücret düzeyinde işsiz kalan, deprem bölgesinde sigortalı olanlardan, emekli ve hak sahiplerinden, tedaviye katılım ve ilaçlar ile protez, ortopedik ürün, alet ve edevat giderleri için ücret alınmayacağı öngörülmüştür. deprem bölgesindeki sigortalıların teçhizat ve sigorta borçları 3 yıl ertelenecek.

Teklifin gerekçesinde şu değerlendirmeler yer aldı:

“57. CUMHURİYET HÜKÜMETİNİN ALDIĞI ÖNLEMLERİN ARKASINDA BU VAR”

“Ülkemiz 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle sarsıldı, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Kilis ve Elazığ illeri ile Sivas ilinin Gürün ilçesi depremden etkilendi. doğal afetler, 10 ilde olağanüstü hal ilan edildi.Elazığ ve Sivas’ın Gürün ilçesinde mücbir sebep ilan edildi. Resmi verilere göre 43.556 vatandaşın hayatını kaybettiği deprem sonucunda 12.141 bina yıkılırken, 448.18 vatandaş tahliye edildi.

Depremin ilk 72 saati müdahale için çok kritik olmasına rağmen, arama kurtarma ekipleri organizasyon ve koordinasyon eksikliği nedeniyle bölgeye ulaşamadı ve yardımlar bölgeye ulaşmasına rağmen dağıtılamadı. Bu tutarsızlık nedeniyle ilk 72 saatte kurtarılabilecek birçok vatandaşımız kurtarılamadı ve depremin acı dengesi ikiye katlandı. Afet bölgesinde önlem alınmalı, devlet bir an önce şefkat elini uzatmalıdır. Çalışma hayatı boyunca uyulması gereken önlemler vardır. Ancak 22 Şubat Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan OHAL’e ilişkin 125 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yeterli değil. 17 Ağustos 1999’da Gölcük’te meydana gelen depremden sonra 57. Cumhuriyet hükümetinin aldığı tedbirlerin gerisinde kaldı.

“YARALARIN YETERLİ VE EKSİKSİZ KURALLARLA SARILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

SEP hükümeti her alanda olduğu gibi kapsamlı ve kalıcı çözümler sunmak yerine suiistimale açık önlemler alarak deprem sonucu ağır kayıplar veren vatandaşlarımızın durumunu kurtarma kararı almıştır. Yetersiz ve eksik bir düzenleme ile yaraların iyileşmesi mümkün değildir. Deprem sonrası devleti yanında göremediği için şikayet eden vatandaşlarımız için refah devleti ilkesine uygun kapsamlı bir sosyal güvenlik getirilmesi yerinde olacaktır. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızdan protez, ortez, alet ve ekipman giderleri için katkı payı alınmamalı, ikramiye ve çalışma saati aranmaksızın ölenlerin hak sahiplerine ölüm aylığı ödenmelidir. koşullar.

Bu kanun teklifi ile kısmen askıya alınan veya bir süre çalışamayacak durumda olan işlerde kısmi süreli çalışma ödeneğinin getirilmesi ve bu işlerde çalışan tüm sigortalıların kısa çalışma süresinden yararlanabilmesi için gerekli ön koşulların kaldırılması. bu bölgede çalışma ödeneğinin yanı sıra, kısmi süreli çalışma için asgari aylık ücret tutarında ve depremle bağlantılı olarak en küçük ödeneği ödeme prosedürü.

“BU YASA İŞÇİLERİ KORUMAK İÇİN SUNULMUŞTUR”

Ayrıca, istihdamı korumak ve işçilerin çalışma hakkını korumak amacıyla, haklı çıkarma halleri dışında işçinin işten çıkarılmasını önlemeyi, sigortacıları, emeklileri ve hak sahiplerini katkı paylarından muaf tutmayı amaçlar. bir yıl süreyle ayakta ve yatarak tedavi ve ayakta tedavi ilaçları için alınan katkı paylarından alınır. Depremde yaralanan veya sakat kalanlar için, tüm kamu ve özel hastanelerde hem ayakta hem de yatarak tedavi süreçlerinde ek ücret alınmaksızın tedavi süreçlerine ilişkin kural getirildi. Depremin ardından çalışma hayatıyla ilgili gerekli önlemlerin alınması ve işçinin korunması için bu kanun hazırlandı.”

İlginizi Çekebilir