CHP lideri Kılıçdaroğlu: Aday yarın belli olabilir ama açıklamayabiliriz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, yarınki Millet İttifakı toplantısında adayın seçilebileceğini ancak hemen açıklanmayabileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, yarınki Millet İttifakı toplantısına atıfta bulunarak, toplantıda cumhurbaşkanı adayının belirlenebileceğini ancak hemen açıklanmayabileceğini söyledi.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında Kılıçdaroğlu ile görüşmesini anlattı. Kılıçdaroğlu, “Anayasa taslağımız olan ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ metnini nasıl bir gün sonra belirleyip açıkladıysak, cumhurbaşkanı adayını belirledikten sonra başka bir gün açıklayacağız.”

Zeyrek, Kılıçdaroğlu ile görüşmesine ilişkin şu bilgileri verdi:

“AKP, CHP ve MHP’nin perde arkasından seçimlerin ne zaman yapılacağına dair konuşmaları dinleme fırsatım oldu. Baktım seçim tarihi değişmemiş: 14 Mayıs.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de odasında yaptığımız görüşmede YSK’nin “Yapamam, yapamam” gibi gerekçelerle bu tarihe itiraz etme hakkı olmadığına işaret etti. . Kılıçdaroğlu, YSK’dan böyle bir talep gelirse kabul edilemeyeceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun AK Parti ve MHP’nin yetkili isimleri tarafından yapılan tespiti doğrulandı. Genel kanı, Cumhurbaşkanı veya TBMM’nin yeniden seçime gitme kararı alması durumunda YSK’nın yasal takvime göre hazırlıklarını tamamlaması gerektiği yönünde.

Depremzedeler için gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması YSK’nın sorumluluğundadır.

Bu arada Kılıçdaroğlu’na Milletler İttifakı başkan adayını sorduk. Adaylığın yarınki toplantıda belirlenebileceğini ancak hemen açıklanmayabileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Nasıl ki ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ metni, Anayasa taslağımızın metnini nasıl bir gün sonra açıklayıp, cumhurbaşkanı adayını belirledikten sonra bir gün sonra açıklayacağız.”

Bize sorulduğunda: “Cumhurbaşkanı adayını açıklamak için özel bir tören yapacak mısınız?”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta meclisi yenileme kararının Milletler İttifakı aday gösterme takvimini etkilemeyeceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir