CHP lideri Kılıçdaroğlu: “Altı Tablodan gelen aday ilk turda kazanır”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “cumhurbaşkanı adayı” gündemiyle 2 Mart’ta yapılacak Millet İttifakı liderler toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu. Seçimlerde cumhurbaşkanı adayı seçimi de dahil olmak üzere önceki gün partisinden tam yetki alan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İlk turda Altı Tablo’nun adayı kazanacak” dedi.

YetkinReport’a konuşan CHP lideri, “Artık tek adam hükümeti yönetemez. Deprem, devletin doğru yönetilmediğini tüm detaylarıyla gösterdi. Altı Masa adayının ilk turda cumhurbaşkanı seçileceğine inanıyorum” dedi.

“ADAYI UZLAŞMA YOLUYLA BELİRLİYORUZ”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bugün (27 Şubat) ikili görüşme gerçekleştirecek olan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Altıların dağılacağına dair söylentiler asılsızdır, dağılma ihtimali yoktur. Uyumsuzluk ortamı yaratmak istense de Masa uyum içinde çalışır. Tabii ki zaman zaman masa başında ya da belirli alanlarda birlikte çalışan arkadaşlarımız arasında farklı görüşler dile getiriliyor. Ancak medeni insanlar olarak tanışır ve sorunları aşarız. Adayımızı oy birliği ile seçeceğimizi daha önce duyurmuştuk” dedi.

“ADAYLAR TOPLUMUN HER KESİMİNDEN OY ALACAK”

CHP lideri, HDP ve Kürt seçmenler konusunda şunları söyledi: “’Altı tablo’ ile belirlenecek cumhurbaşkanı adayı için her kesimden, ülkenin her bölgesinden, her kimlikten ve her inançtan oy istenecek. . Bu da doğaldır. Türkiye’yi demokratikleştirmek isteyen herkesin de göreceğini düşünüyorum. Bütün bunları 2 Mart’ta yapacağımız toplantıda ele alma fırsatı bulacağız” dedi.

“DEPREM HER ŞEYİ SAĞLAR”

Seçimlerin ilk turda kazanılacağından neden emin olduğu sorusuna Kılıçdaroğlu, “Halkın tek adam hükümetine tepkisi daha depremden önce artmaya başladı” dedi:

“Demokrasi söylemi, demokrasi ihtiyacı şimdiden toplumun dokusuna nüfuz etmeye başladı.
– Ekonomideki olumsuzluk mutfağa vurdu,
– Toplumda ciddi bir gelecek kaygısı vardır, özellikle gençler arasında çok belirgindir,
– Gelir dağılımındaki eşitsizlik artıyor, kabaca söylemek gerekirse, düşük gelirli gruplardan sınırlı sayıdaki yüksek gelirli gruplara milyarlar akıyor,
– dış politika şüpheli ve güvenilmez bir çizgide,
-Yönetimin yolsuzluğu engellemediği, aksine devleti soyanlara, rüşvet alanlara devlet tarafından saygı gösterildiğine,
– Devlette liyakat yoktur, AFAD ile yaşanan olayda bu açıkça görülmüştür,
– çürütülmüş cumhuriyet kurumları; Kızılay’ın, Türk Hava Kurumu’nun ve üniversitelerin durumu ortada.
“Deprem, devletin doğru yönetilmediğini tüm detaylarıyla gösterdi.”

İlginizi Çekebilir