CHP lideri Kılıçdaroğlu: Çadır ihtiyacı karşılanmıyor, ciddi eksiklikler var

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Hatay ziyaretinde şunları söyledi: “Çadır ihtiyacı karşılanmıyor. Burada da önemli eksiklikler var. Hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarıyla birlikte 20 Şubat’ta meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesini ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, depremin üzerinden 17 gün geçtiğini ve bazı sıkıntıların devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Umarım yakın gelecekte bu sorunlar çözülür. Bu bizim en büyük dileğimiz. Hepinizin huzurunda tüm belediye başkan arkadaşlarıma en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Belediye çalışanlarına içten şükranlarımızı sunuyoruz. Çok ve özverili çalıştılar. İnsanı nasıl kurtarabiliriz, enkazı nasıl temizleyebiliriz, ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz. Tüm güçlerini ve çabalarını bu çerçevede harcamışlardır. Bu nedenle emek veren arkadaşlarımıza hepinizin huzurunda en kalbi şükranlarımızı sunarız. Bu Türkiye için olduğu kadar Hatay için de önemli. Dayanışma kültürümüzü sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya gösterdik. Bu bizim için son derece önemli.”

Bölgenin su sorununun kısa sürede çözülmesini umduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Henüz çadır ihtiyacı tam olarak karşılanmış değil. Burada da önemli eksiklikler var. Ayrıca hızlı bir şekilde karşılanmaları gerekir. İnsanlar yıkık dökük binalarının yanında en azından bir çadır istiyor çünkü binalarda eşyaları var ve bu eşyaların bir şekilde birileri tarafından alınmasına veya çalınmasına katlanmak istemiyorlar. Bunu da kabul etmeliyiz; yani mülkiyet hayatın çipidir. Bu nedenle insanlar evlerinden ve evlerinin bulunduğu yerden kolay kolay çıkmak istemiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının da bu çerçevede çadır ihtiyacının karşılanması için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef sadece Hatay’da değil diğer bölgelerde de çadır ihtiyacının yeterince karşılanmadığını görüyoruz. Belediye başkanımız önemli bir konuya değindi. Hatay eksenine önemli bir vurgu yaptı. Hatay gerçekten de bir kadim şehir. Farklı medeniyetlerin, farklı kültürlerin yaşadığı, olağanüstü güzelliklerin yaşandığı, tarih boyunca güzelliklerin korunduğu güzel bir şehir burası. “Bu şehirde hızlı yapılaşmayı sağlayacağız.” Bu doğru değil. Kentin dokusunu koruyarak, kültürünü koruyarak ve kadim yapısını koruyarak süreci başlatmak gerekiyor. Elbette yeni yerleşimler olabilir, yeni binalar yapılabilir ama şehrin dokusu, şehrin kültürü ve şehrin tarihi eserlerinin korunması lazım” dedi.

“KHATİ’NİN GERİ DÖNÜŞÜ İÇİN HER TÜRLÜ FEDA ETMEYE HAZIRIZ”

Hatay’ın dünya kültürü açısından önemli bir şehir olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuya dikkat etmesi gerekiyor. Üniversiteler bu konuya dikkat etmelidir. Tarihçiler bu konuya dikkat etmelidir. Hatay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediye başkanları, burada yaşayan kadim kültüre sahip çıkan sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve üniversitelerle işbirliği içinde yeniden canlandırılması gerekiyor. Bunun için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Belediye başkanlarımız hazır. Hatay yükseldiği sürece her türlü fedakarlığı yaparız.”

“HATAY’DAN VAZGEÇMEYİN”

Kılıçdaroğlu, Hataylı çocuk ve gençlere de seslenerek şunları söyledi:

“Khatai, annelerinizin, babalarınızın ve dedelerinizin yaşadığı antik bir şehirdir. Bu şehirden vazgeçme. Bu şehre gel. Şehir olağanüstü güzellikte bir şehir. Hatay’ı tekrar ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapacağız. Sadece Hatay’da değil, Kahramanmaraş’tan Adıyaman’a kadar depremden kurtulan hemen hemen tüm illerimizde sorunların bir an önce çözülmesini elbette istiyoruz. Belediye başkanlarımız çabalıyor. Zaman zaman engeller çıksa da engelleri aşarak topluma hizmet etmeye devam ederler. Neyse ki bu ülkede yerel yönetimler var. Yerel yönetimler olmasa tablo çok daha vahim bir süreci bize yaşatabilirdi. Yerel yönetimler kendi fonları, deneyimli personel ve araçlarıyla hızla deprem bölgelerine girerek birçok yarayı sarmaya çalıştı. Böylece herhangi bir ayrım gözetmeksizin; Sadece CHP’li belediyelerden bahsetmiyorum, gerçekten ayrım gözetmeksizin tüm belediye başkanlarına hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

“KHATAY EN ÇOK ETKİLENEN İLLERDEN BİRİ”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da depremden en çok etkilenen illerden birinin Hatay olduğunu söyledi.

İlk zamanlarda bazı sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Savaş, tüm kurum, kuruluş ve belediyelerin bir arada örgütlendiğini belirterek, “Bir yandan harabelerdeki halkı canlandırmaya, diğer yandan harabeleri temizlemeye çalıştık. Bir yanda hastalarımızı tedavi etmek, bir yanda. Ayrıca tabii ki birlikte ya hayatta kalanlarımızın gidişini kolaylaştırmaya ya da burada kalanlar için kış şartlarının etkisini en aza indirmeye çalıştık.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ HATAİ’DE

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra depremzedeler için yemek ikramının yapıldığı çadırı ziyaret ederek çevredekilerle bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ziyarette Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çercioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin İnsekt ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan da katıldı.

İlginizi Çekebilir