CHP lideri Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ı anma törenine katıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal onuruna Devlet Mezarlığı’nda düzenlenen törene katıldı. Kılıçdaroğlu, “Sayın Deniz Baykal’ın daveti üzerine siyasete atıldım. Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçildim. Siyasetteki en büyük deneyimim Baykal Bey’in Merkez Yürütme Konseyi toplantılarında yaptığı konuşmalardı.

Devlet Mezarlığı’nda Baykal için bir anma töreni düzenlendi. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Burada basına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Emekliliğimden sonra Sayın Deniz Baykal ile görüşmem, beni Merkez Yönetim Kurulu toplantısına davet etmek ve bazı konularda görüş almak içindi, bir kısmı sosyal güvenlikle ilgiliydi, bazıları geniş çapta eleştirilen yolsuzlukla ilgiliydi. Daha sonra Deniz Baykal Bey’in daveti üzerine siyasete atıldım. Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçildim. Sayın Baykal’ın Merkez Yürütme Konseyi’nde günlük olayları analiz ettiği konuşmalar, Sayın Baykal’ın bu toplantılarda yaptığı açıklamalardı ve benim en büyük siyaset bilgim açıklamalardı.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bundan sonraki siyasi hayatımda hep hatırladığım toplantılar, bazı olayları analiz etmeyi öğrendiğim toplantılardı. Bu yüzden ona borçluyum. O dönemde Merkez Yürütme Kurulu’na katılan arkadaşlar da belli bir disiplin içinde özgürce fikirlerini beyan ettiler.

“1 MART KARARI İÇİN SÖYLEDİĞİ KONUŞMA ÇOK DEĞERLİYDİ”

Kılıçdaroğlu, “Bugün merhum Deniz Baykal’ın Türkiye siyasi hayatında 1 Mart yasa tasarısına ilişkin yaptığı konuşma ve o dönemin Genel Sekreterinin TBMM’deki konuşması son derece değerliydi.”

“Öymen Bey’in de belirttiği gibi bu protokoller bir gün açıklanacak. Ve CHP’nin kararlı duruşu, sorumlu duruşu, tarihine olan saygısı, bu ülkenin kurucularına olan saygısı ve karara ‘evet’ denilseydi Türkiye için yaratacağı tüm sonuçlar dile getirildi. Orası. Bu güne tanıklık etmekten mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Çünkü her olay poliçeye yeni bir olay getiriyor. Tabii ki, bu deneyimin yaşanması, sonraki olayların daha sağlıklı bir şekilde analiz edilmesine de yol açar. Onun için bugün burada, Sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda bulunuyoruz. Kendisine emekleri için yürekten teşekkür ediyor, saygılar sunuyor, Allah’tan rahmet diliyorum.”

İlginizi Çekebilir