CHP lideri Kılıçdaroğlu, depremzedenin ailesini kabul etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatyalı depremzede ailesini kabul etti. CHP lideri, ailenin taleplerini dinledi. Daha sonra Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Ankara’da bir konukevinde yaşayan depremzedeleri ziyaret etti. Depremzedeler yaşadıkları süreci anlatarak, yanlış tasarımlara ve çıkar hırsıyla yapılan binalara dikkat çekerek, “Onlarca, binlerce vatandaşımızı yerle bir ettik. Bu sistem nedir? Nedir bu açgözlülük? Ne için çabalıyoruz? – kızgındı.

Kılıçdaroğlu, Malatya’da eşini ve iki çocuğunu kaybeden ve Kahramanmaraş’taki depremde yaralanan depremzede Erol Hancı’yı teslim aldı.

CHP’den yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, Malatya deprem bölgesinde eşi Kıymet Hancı, kızları Elif ve Merve Hancı’yı kaybeden depremzedeler Erol Hancı, kızları Dilek ve İrem Hancı ile bir süre genel merkez partisindeki makamında bir araya geldi.

Aliya’ya taziyelerini ileten Kılıçdaroğlu, ailenin taleplerini dinledi.

ANKARA DEPREM MAĞDURLARINI ZİYARET ETTİ

Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, akşam saatlerinde Ankara’da bir konukevinde kalan depremzedeleri ziyaret etti.

CHP’den yapılan açıklamada, Kemal Kılıçdaroğlu ve Selvi Kılıçdaroğlu’nun, Kahramanmaraş depreminin ardından farklı illerden gelip Ankara’daki Haber-İş Birliği Konukevine yerleşen depremzedelerin aileleriyle birlikte geldiği belirtildi.

DEPREM MAĞDURLARININ DÖNÜŞÜ: Hırs Nedir?

Burada bir depremzede yaşadıkları süreci anlatarak, “Doğru şehir, doğru proje, doğru mühendisle doğru mühendislik. Japonlar yapar. 9-10 büyüklüğünde deprem. Gülen adam. Onbinlerce vatandaşımızı yerle bir ettik. Bu sistem nedir? Nedir bu açgözlülük? Ne için çabalıyoruz?

Bir depremzede daha şunları söyledi: “Aslında deprem bizi o kadar sert vurmadı ama o müteahhitlerin hataları yüzünden binalar ağır hasar gördü. Maalesef 111 vatandaşımızı kaybettik” dedi.

“BU ÇOCUK UZAKTAN EĞİTİME NASIL GİRECEK?”

Depremzedenin babası, üniversitelerin uzaktan eğitim kararını eleştirerek, “Uzaktan eğitim alacaklar. Yani hiçbir şeyimiz yok. Bu çocuk uzaktan eğitime nasıl kaydolacak? İnternet üzerinden nasıl bağlanılır? söz konusu.

“İNŞAAT MÜHENDİSLERİM VE MİMARLARIM NEDEN özgürce dolaşıyorlar”

Mimar ve mühendislerin depremzedelerde iş bulamamasından bahseden öğretmen, şunları söyledi:

“Sözleşmeden daha çok kazanacak olan kişi, 3-5 mimar ve mühendisi yanıma almam gerektiğini söylesin. İnşaat mühendislerim ve mimarlarım neden boşta? Bu çocukların dirseklerinde neden bu kadar çok morluk var? Öğretmenim. Çok çalıştılar. Bunun için nasıl para almaz? Bu bakımdan sözleşmeli meslek olarak adlandırılan mesleğin daha fazla mertebesi ve kuralı olmalıdır. Yanımda üç inşaat mühendisiyle ilgilenebilmeliyim. Üç mimar alıp onları yönetebilmeliyim. Yani böyle bir sistem yok.

İlginizi Çekebilir