CHP lideri Kılıçdaroğlu: Halkımızın sığınma hakkını tehdit etmelerine izin vermeyeceğim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “Artık korkmamız gereken tek şey korkunun kendisi” başlığıyla bir video paylaştı. Kılıçdaroğlu, “Konut vaadiyle insanları tehdit ediyorlar. “Biz gidersek, bize bir yıl daha vermezseniz evsiz kalırsınız” diyorlar. Onlar yalan. Halkımızın sığınma hakkını tehdit etmelerine izin vermeyeceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Kaybettiklerimizin yasını tutuyoruz, sevdiklerimiz için endişeleniyoruz. 85 milyonu o molozların altında kaldı. Anne babalara sesleniyorum, çocuklarımızın yanında izlediklerimize dikkat etmeliyiz. Bütün bunlar olurken saraydakiler kampanyayı nasıl değiştireceklerini düşünüyorlardı. 20 yıldır deprem konusunda hiçbir şey yapmayan hükümet, enkaz altında insanlar ölürken seçim stratejisine girdi. Seçimleri önemsedikleri için evde pazarlama işine girdiler. Yüzyılın Türkiye sloganından Asrın Felaketi sloganına geçişleri göz açıp kapayıncaya kadar oldu. Hiç utanmadılar. Depremin 19. gününde bu adam çadırı kaldıramadı.

Derinden bölünmüş bir ülkede yaşıyoruz. Konut sözü kisvesi altında insanları tehdit ediyorlar. “Biz gidersek, bize bir yıl daha vermezseniz evsiz kalırsınız” diyorlar. Onlar yalan. İltica hakları nedeniyle insanlarımızı tehdit ediyorlar.

Bundan sonra korkmamız gereken tek şey korkunun kendisidir. Kimse korkuya teslim olmamalı. Sığınma hakkınız nedeniyle kimse sizi tehdit edemez. Tabii ki evler yapılacak ve depremde evsiz kalan her vatandaş evine dönebilecek. Binlerce aile enkaz altında kaldı. Binlerce aile enkaz altında kaldı. Erdoğan iki beton dökecek, bu iş biter mi? Gelecek nesiller için inşa edilmiş bir Türkiye olmasına izin mi vereceğiz? Asla. Önce öl, saray her şeyi batırsın, sonra bu beceriksizler beton döksün. Milletimizi meskenlerini tehdit edecek kadar aciz duruma düşürmelerine izin vermeyeceğiz. Bu aziz milleti çaresizliğe teslim edemeyecekler.

Bunun için dünyanın öbür ucuna gittim, bilim adamlarıyla görüştüm. Dünyanın en büyük yatırım fonlarıyla çalışma toplantıları yaptım. Kimse sevdiklerime aciz muamelesi yapmasın diye. Alanlarında önde gelen yüzlerce bilim insanından oluşan büyük bir komite oluşturdum. Bunu, temel hakkınızda kimse sizi tehdit etmesin diye yaptım. Ülkemizi bu keder ve bunalım sarmalından çıkarıp yeni bir yüzyıla gireceğiz.

Bu çürümüş düzeni yıkmak için tüm kısırları yok edeceğiz. Bin odalı saraylarında insanımızın barınma hakkını tehdit etmelerine izin vermeyeceğim. Bu asil insanlar şantajlarının peşini bırakmazlar. Dünyanın en iyi takımı çalışıyor. Türkiye bizi bekliyor. Birçok ortak çalışmamız var. Barınaktan çok daha fazlasını hak ediyorsun ve hak ettiğini alacaksın.”

İlginizi Çekebilir