CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ulusal Afet Yönetim Stratejisi toplantısına katıldı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP genel merkezinde toplantı yaptı. Ulusal felaket strateji Toplantısında bilim adamları ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin şu açıklama yapıldı:

Kahramanmaraş merkezde meydana gelen 6 Şubat depremi, ülkemizin geleceğini etkileyecek büyük yıkıma neden oldu. Depremden kaynaklanan tahribatın bu kadar artmasına neden olan temel sebep, kentsel gelişmenin bilimsel akıl ve toplum yararını göz ardı eden, kiraya tabi olan anlayışı ile afet yönetiminde büyük tutarsızlıklara yol açan kurumsal yıkım anlayışıdır.

Birçok yerleşim yerinde en büyük yapı stoğuna sahip yerlerin depremden en fazla etkilenmesi, rant odaklı siyasi iradenin kontrolsüz ve kontrolsüz inşa edilmesinin sonucudur. Öte yandan, afet yönetimi ve lojistiği dışında, deprem kamu yatırım ve hizmetlerinin deprem sürecinden sağ çıkamaması oldukça düşündürücüdür.

Yıkım, afet yönetimi yaklaşımının ulusal düzeyde olduğu kadar ekonomik, siyasi, kamu yönetimi, sağlık ve eğitim sistemlerinde de yeniden yapılandırılması ve güçlendirilmesi gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

Bu çerçevede Cumhuriyet Halk Partisi, tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak bir “Ulusal Afet Müdahale Stratejisi” oluşturmaya ve doğal afetlere duyarlılığı azami düzeye çıkarmaya karar vermiştir. Ulusal Afet Yönetim Stratejisi’nin hazırlanmasında ilk adım olarak, afet odaklı tasarım, şehir planlama/mimari, sosyoloji, sağlık, yönetim ve lojistik gibi çeşitli alanlardan bilim insanlarını davet ettik ve davet etmeye devam ediyoruz. Politika çerçevesi ve uygulama planları, başta meslek kuruluşları olmak üzere bilim insanlarının, ilgili sivil toplum kuruluşlarının, saha tecrübesine sahip uzmanların ve gönüllülerin katılımıyla yapılandırılacaktır. TBMM’deki milletvekillerimizin çalışmaları ile koordinasyon sağlanacaktır. Çalışmaların koordinasyonunu CHPP Genel Sekreterliği yürütüyor.

İlginizi Çekebilir