CHP Nazljak’ın “6284 Sayılı Kanun”a hükümete tepkisi: “Birkaç gününüz kaldı. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey kanunları uygulamaktır. Yasalara dokunma, uygula”

CHP Kadın Genel Başkanı Aylin Nazlaka, AKP-Rönesans Partisi ittifak görüşmelerinde yeniden gündeme gelen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlükten kaldırılması talebine ilişkin, 61 gün sonra iktidara geldiğimizde baskıcı politikalarınıza son vereceğiz. Birkaç gününüz kaldı. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey kanunları uygulamaktır. Kanunlara dokunma, uygula” dedi.

Aileen Nazlaka bugün yaptığı yazılı açıklamada, AKP ile ittifak anlaşması yapan Eğitim Partisi’nin 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un yürürlükten kaldırılması talebini ve sonrasını değerlendirdi. . İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6284 sayılı Kanun’un varlığına dayanılarak feshedildiğini hatırlatan Nazlıaka, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir yanda kadınların yaşam hakkını savunan ve yasal haklarını koruyan Milli İttifak, öte yanda baskı yapan, özgürlükleri kısıtlayan, kadınlara ölüm gözüyle bakan Cumhur İttifakı. Aynı yer, aynı yer, ayrı yer…

AKP iktidarının Rönesans Partisi’nin gerici açıklamalarından sonra geri adım attığına inanıyoruz. SEP, 21 yıllık tarihinde belki de ilk kez doğru hamleyi yapıyor. Kadınları önünüze getirmeyin. Örgütlü gücümüze karşı koyamazsınız.

Buradan bir kez daha uyarıyoruz: 61 gün sonra iktidara geldiğimizde baskıcı politikalarınıza son vereceğiz. Birkaç gününüz kaldı. Bu süreçte yapmanız gereken tek şey kanunları uygulamaktır. Yasalara dokunma, uygula.

Cumhur İttifakı’nın kadın düşmanı politikalarının gerçekleşmesine asla izin vermeyeceğiz. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddet Yasası kapsamındaki haklarımızdan asla vazgeçmeyiz.

O DÖNEMDE 6284 OLANLAR ŞİMDİ 6284’Ü SİLMEYİ AKLINDAN BİLE DÜŞÜNMÜYOR”

Millet iradesini hiçe sayan, TBMM’yi yok sayan, Anayasamızı ayaklar altına alan Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede iptal etti. Biz o süreçte bu hukuksuzluğa boyun eğmedik. Hakkımız için sonuna kadar mücadele ettik. O dönemde 6284’ün var olma sebebini verenler şimdi 6284’ü kaldırmayı düşünmesinler.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklamalarının doğru olmasını temenni ediyoruz. Tersi olsa bile kırmızı çizgimiz olan 6284’e dokunmalarına asla izin vermeyeceğiz.”

İlginizi Çekebilir