CHP Özel: Ortak aday belirlemelerini bekliyorum

CHP’li Özgür Özel, bugünkü Millet İttifakı toplantısında ortak bir adayın belirlenmesini beklediğini söyledi. Özel, “YSK, Anayasa’ya rağmen seçim tarihi tartışmasına girerse tarihi bir suç işlemiş olur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Demokrasi Meydanı programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“TÜRK İTTİFAKININ KENDİMDEN KURULACAĞINA İNANIYORUM”

Özel, cumhurbaşkanı adayının bugün saat 14.00’te Mutluluk Partisi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan Milletler İttifakı toplantısında liderler tarafından seçileceğini söyledi. Özel, “Cumhurbaşkanım bana bir temel çizdi ve birkaç ay bu modeli izledi. Altı masalı masa adayı belirleyecek ve bu masanın belirleyeceği aday 13. Cumhurbaşkanımız olacak. Hepimiz bu sofradan gelen irade bizim irademizdir diyoruz. Bu masanın dışında bir Türk ittifakına ihtiyaç olduğuna ve kendiliğinden ortaya çıkacağına yürekten inanıyorum.”

“ADAYLARIN NE KARAR VERECEĞİNİ BEKLİYORUM”

“Adayın açıklanmasını bekliyorum. İsmi açıklanamaz, ilan günü söylenecektir. Karar vermelerini bekliyorum” diyen Özel, şunları kaydetti:

Mesela “Pazar günü 6 lider adayımızı Arena’da açıklayacağız” diyebilirler. Yazılı olarak duyurmak yerine, “O gün bu salonda adayımızın sunumu yapılacak” diyebilirler. Adayımız cumhurbaşkanı olduğunda Türkiye’yi nasıl yöneteceğini, hangi yetkileri kullanıp hangilerini kullanmayacağını açıklayacaktır. Örneğin adayımız vekil tayin edemeyecek. Boğaz’a dönecek. “Özgür Özel’den Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne girmesini istemeyeceğim” diyecek.

“YSK SEÇİM TARİHİNİ TARTIŞMAYA GİRİRSE TARİHİ BİR SUÇ TAMAMLANIR”

Özel, Küçükkay’ın seçim tarihiyle ilgili sorusuna şu yanıtı verdi: “Pazartesi günü duyduk ki ‘Yarın Devlet Bahçeli ‘Seçimden kaçmayacağız’ diyecek. Bu bir süre tartışılacak, ardından 14 Mayıs tarihini Erdoğan belirleyecek. O zaman YSK, “Ben o gün seçim yapamam” diyecek. Senaryonun ilk iki sahnesini birebir canlandırmışlar. Üçüncü sahnede YSK, Anayasa’ya aykırı olarak görevi dışında bir seçim tarihi tartışmasına girerse tarihi bir suç işliyor. Böyle bir olasılığın var olduğu hissine sahibiz. YSK’yı çok iyi takip ediyoruz.”

“1 AYDA OLACAKLAR BİLE SEÇİMİ KAYBEDECEK”

Özel, “YSK ‘Seçim yapamam’ diyerek çamura batarsa ​​ne yapacağımızı görecekler” dedi. Bir olasılık var. Bu mümkün değilse, 14 Mayıs’ta yapılacaksa, normalde bu seçimlerin 18 Haziran Pazar günü yapılması gerekir. Erdoğan bunu bile beklemeden 14 Mayıs’a kadar uzatırsa gülüm yanar. Adaylığında anayasal bir engel var ama buna rağmen çekilirse ülkeyi 1 ay daha taşıyamayacağını görüyor demektir. “Bu 1 ayda olanlar bana seçimi kaybettirecek” diye düşünüyor ve 14. ayda en az hasarla “belki kazanırım” umuda sarılıyor” dedi.

“TARAFTARLARIN TERÖR İLANINA HİÇBİR AK PARTİ KABUL ETMİYOR”

“Seçimleri kesinlikle kazanacağız. Bu zor durumdaki bu ülkeyi bütün bunlardan bu millet kurtaracaktır kardeşim” diyen Özel, şöyle devam etti: “Adalet Partisi hiçbir şey yapmadı, 21 yılda dünyanın yaptığını yaptı. AKP seçmenini alın, çok şey söyler, neyle yetinirse samimi olun. Ancak Türkiye’de hiçbir AKP seçmeni, “Hükümet istifa” diyenlerin ömür boyu oyuna dahil edilmemesi gerektiğini kabul etmez ve terörist ilan etmez. halk yok ne demek? Kamuoyu, kod yokken herkes hep bir ağızdan “Hükümet İstifa” diye bağırılacağını bilirdi. Bu sesi boğarak bu çığlığı bastıramazsınız. Hükümet istifa etmezse istifa etmeyenlerin ne olacağını sandıkta göreceksiniz.”

İlginizi Çekebilir