CHP Sözcüsü Öztrak, “Halkımız istifa etmeyen bu beceriksizleri zaten takdir etmiş, aşağılamıştır. Güven belgelerini de sandıkta teslim edecek.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “2022 yılı Türkiye ekonomi tarihinde yükselen enflasyon, rekor dış ticaret açığı, ekonominin iç taleple büyümesi, kötüleşen gelir dağılımı ve ekonomik istikrarsızlığın daha da büyümesiyle anılacak. Saygın Türk iktisatçıları bu hükümeti olabileceklere karşı uyardılar. Biz de uyarıldık. O zaman bize hakaret ettiler. Şimdi ekonomide yaptıkları tahribattan sonra bizden “helal” olmamızı mı istiyorlar? Siyasi sermaye için kibirden çıkar sağlayanlar elbette yapabilir. Halkımız zaten istifa etmeyen bu beceriksiz, beceriksiz ve beceriksizlere puan vermiş, hakaretler yağdırmıştır. Kimliklerini de sandıkta teslim edecek” dedi.

Faik Öztrak bugün Soyla medya hesabından yaptığı açıklamada AKP hükümetinin ekonomi politikalarını eleştirdi. Öztrak dedi ki:

“EKONOMİK DENGESİNDEKİ CİDDİ YARALAR CİDDİ BİR ‘FAİZ NEDENİ, ENFLASYON SONUCU’ OLUŞTURUR”

“Deprem kalbimizde derin yaralar bıraktı. Bu yaralar o kadar kolay iyileşmeyecek. Kaybettiklerimizin acısına her zaman katlanacağız. “Faiz sebep, enflasyon sonuç” yanılgısı ekonomik dengeleri de ciddi şekilde bozmuştur. Bu yaranın iyileşmesi zaman alacaktır. İlk başta buna “Çin modeli” dediler. Baktılar, olmadı, uydurdukları saçmalıklara “Türkiye ekonomisinin modeli” dediler. Faizlerin düşeceği, yatırım ve rekabet gücünün artacağı, ihracatın ve sanayi üretiminin artacağı, cari açığın kapanacağı ve ardından enflasyonun düşeceği varsayılmıştır.

Sonuç neydi? Ne dedilerse tam tersi oldu. Büyüme, yatırım ve ihracattan çok iç tüketim kaynaklıydı. Net ihracatın büyümeye katkısı önce yavaşlamış, sonra negatife dönmüştür. 2022’nin ikinci yarısında büyüme yavaşladı.”

“HALKIMIZ BU KABUL EDİLEMEZ, BU MASRAFSIZ, EMEKLİ OLMAYAN VE YARALANMIŞ BU KUSURSUZ İNSANLARI ZATEN AŞTI. KUTU ÜZERİNDE SERTİFİKALAR DA VERİYORUZ”

“Sektörel Büyüme Hızı” ve “Emeğin Milli Gelirdeki Payı” tablolarını ayıran Öztrak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Faizleri indireceğiz, üretimi artıracağız dediler. Ekonomiye olan güvenleri ve öngörülebilirlikleri tükendi. Dış ticarete açık olan tarım ve sanayi dallarımızda üretime ciddi darbe vuruldu. Büyüme hizmet sektöründen kaynaklandı. 2022’de en hızlı büyüyen sektör %21,8 ile finans oldu.

Peki, hükümetin ekonomik tercihi gelir dağılımını düzeltti mi? Ne olduğunu? Emeğin milli gelirdeki payı ağır darbe aldı. İktisat politikasının amacı, zenginliği artırmak ve artan zenginliği adil bir şekilde dağıtmaktır. 2022’de sabit ve düşük gelirliler için ciddi bir servet kaybı yaşanacak. 2022 yılı Türkiye ekonomisi tarihinde yükselen enflasyon, rekor dış ticaret açığı, iç talebe bağlı ekonomik büyüme, kötüleşen gelir dağılımı ve ekonomik istikrarsızlığın daha da artmasıyla anılacak.

Saygın Türk iktisatçıları bu hükümeti olabileceklere karşı uyardılar. Biz de uyarıldık. O zaman bize hakaret ettiler. Şimdi ekonomide yaptıkları tahribattan sonra bizden “helal” olmamızı mı istiyorlar? Siyasi sermaye için kibirden çıkar sağlayanlar elbette yapabilir. Halkımız zaten istifa etmeyen bu beceriksiz, beceriksiz ve beceriksizlere puan vermiş, hakaretler yağdırmıştır. Güven belgelerini de sandıkta teslim edecek.”

İlginizi Çekebilir