CHP Sözcüsü Öztrak: “Milletler İttifakı temsilcilerinin genel başkanların sözlerini yorumlayacak ve tepki gösterecek hali yok”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Saracen mitingiyle ilgili açıklamaları hakkında, “Milli İttifak temsilcilerinin, Milli İttifak genel başkanının sözlerini yorumlayacak ve tepki gösterecek hiçbir yolu yok.”

Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Öztrak, bugünün Kahramanmaraş depreminin 19. günü olduğunu hatırlattı. Depremde bugüne kadar 43 bin 556 kişinin hayatını kaybettiğini iddia eden Öztrak, “Cenazelerimizin gerçek sayısını hâlâ bilmiyoruz. Acımız ve kederimiz büyük. Ruhlarımız yaralı. Kalbimiz yanıyor. Gönüllerdeki bu ateşi küle çevirmek kolay değildir. ifadesini kullandı.

Öztrak şöyle devam etti:

“Bu deprem, insanımızın ne kadar büyük bir insan olduğunu bir kez daha gösterdi. Halkımızın karakteri asildir. Felaket haberini duyar duymaz aslan gençlerimize, çıplak elleri ve tırnaklarıyla molozlara koşan, taşları kaldıran binlerce gönüllüye teşekkür etmeliyiz. Bölgede yardım için gece gündüz demeden yarışan sivil toplum kuruluşlarına, devlet kurumlarımızın uyumayı unutan özverili çalışanlarına ve tabii ki güvenlik güçlerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Adını tek tek sayamadığımız 88 ülkeye istisnasız arama kurtarma ekipleri gönderen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Tabii kendi acımızdan dolayı başkalarının acısını paylaşma fırsatı bulamadık. Deprem bizimle birlikte Suriye Arap Cumhuriyeti’ni vurdu. Dün Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a taziye mektubu göndererek Suriye halkının acısını paylaştı.”

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği 2018 yılından bu yana Türkiye’nin iki büyük kriz yaşadığını savunan Öztrak, bir yanda devletteki idari krizin, diğer yanda ekonomik krizin milleti bu hale getirdiğini söyledi. ağır bir bedel ödemek.

Öztrak, “2018 yılından bu yana yaşanan her acı olayda kamu yönetiminin acizliği daha da ortaya çıkmıştır. Milletimizin canına, malına mal oluyor. Ekonomideki zaaflar ve kötü yönetim milletimizin kesesini, mutfaktaki çatal bıçak takımlarını boşaltıyor.” söz konusu.

COVİD SALGINI ÖLÜM SAYISI

Kovid-19 salgınıyla bağlantılı olarak hükümetin ilk görevinin millete bir IBAN numarası tahsis etmek olduğunu ifade eden Öztrak, salgın nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Öztrak, “Milletimiz depremin acısıyla boğuşurken dün 2020 ve 2021’de 87 bin 334 vatandaşımızı salgından kaybettiğimizi açıkladılar. Bu, Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilenden 5.000 daha fazla ölüm.” dedi.

Faik Öztrak, 20 yıl ülkeyi yönetenlerin güvenli şehirlerde yaşayamayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“İnsanların tüm birikimleriyle bağışlayıp satın aldığı evler vatandaşlarımıza mezar oldu. “Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, bu ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın.” Bu ülkede onbinlerce işaretsiz insanı kefensiz, sıra sıra toprağa gömdük. 20 yıllık yönetimin milletimiz için son kez hayır gördüğü bu oldu. “İtibardan tasarruf etmeyin” diyen, deprem hazırlığı yapmayan, yaşadığımız şehirleri güvenlik altına almayan, evlerimizi deprem yapmayan bu sorumsuz hükümet yüzünden onbinlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. -dirençli, eşi benzeri olmayan imkanlarını kentsel dönüşüm için değil, rant ve gösteriş için heba ediyor, oy toplamak için bölge affı ilan ediyor. Bu, bu ülkede tasfiye etmemiz gereken çürümüş bir zihniyettir. Siyaset zenginlik, makam ve mevki için değil, millete hizmet için yapılmalıdır. Ama 20 yıldır politika oluşturma-kira üçgeninde politikalarını finanse eden bir zihniyet bunu anlayamaz. Onbinlerce vatandaşımız sarayın liyakat değil vefa anlayışından, doğru düzgün bir afet müdahale planı oluşturamadığı için hayatını kaybetti. 6 Şubat 2023 Pazartesi günü “faili ve kurbanı herkes tarafından bilinen bu topraklarda bir cinayet işlendi.” Şimdi bu cinayetin failleri kendilerinden başka herkesi suçluyor. “Yüzyılın felaketi”nden söz ederek suçlarını, kabahatlerini ve sorumluluklarını örtmeye çalışıyorlar. Bu yaşadığımız çağın felaketi değil, çağın unutulmasıdır.”

İNSAN KAYBIMIZ DAHA FAZLA

Depremin en kritik altın saatlerinin koordinasyonsuzluk nedeniyle boşa harcandığını öne süren Öztrak, “Beyler hazır olmasaydı ortalık karışırdı. Ne kaos, milletimize kıyameti getirdin. İlk gün kabul ettiğiniz gibi, deneyimlerimiz sizin herhangi bir felaketle baş etmeye hazır olmadığınızı gösterdi. Sonra ne yapacaksın? Elini tutan yok, istifa mektubu yazacaksın. açıklama yaptı

Öztrak dedi ki:

Coğrafya kaderse biz o kadere teslim bayrağını çekmeyiz. Vatandaşlarımızı bu akıbete mahkûm etmemek için aklın ve bilimin gerektirdiği her türlü tedbiri alacağız. Kültürümüzü, estetiğimizi, aklımızı bilim ve liyakatle birleştireceğiz. Coğrafyamızın gerçeklerine uygun güzel ve güvenli şehirler inşa edeceğiz. Depreme dayanıklı binalar yapacağız. Deprem ve sonrasında kimseden izin, onay ve talimat beklemeden anında harekete geçebilmek için hangi kurumların neyi, nasıl ve ne zaman yapacağını önceden belirleyen protokoller hazırlayacağız. Bu topraklarda kısa vadeye, rant hırsına son vereceğiz.

İnsani kayıplarımız kadar maddi kayıplarımız da büyük. Ama dün Merkez Bankası’na baktık, faizi yüzde 9’dan yüzde 8,5’e indirirken, depremin olası ekonomik sonuçlarını hafife aldık. Deprem kısa vadede ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilese de orta vadede ekonomik performans üzerinde uzun vadeli bir etkisi olmayacaktır. Allah onlara verdiği hikmeti o gün için bize verse de, bir gece de olsa huzur içinde uyuyabilsek ne diyeceğiz. Depremin toplam maliyeti 100 milyar doları aşıyor. Bunlar bizim ilk bulgularımız. Ama hiçbir vatandaşımız bundan endişe etmesin. Elbette depremde kaybedilen canları geri getiremeyiz. Sadece birkaç gün kaldı, vatandaşlarımızın bu depremde evlerinden arabalarına, ev eşyalarından enkaz altında kalan alyanslarına kadar kaybettikleri her şeyi yerine koyacağız. Seçimlerin hemen ardından deprem bölgesi için kapsamlı bir bölgesel kalkınma stratejisini hayata geçireceğiz.”

KONUŞMACILARIN GENEL BAŞKANLARA CEVAPLARINA İLİŞKİN BİR PROSEDÜR YOKTUR

Açıklamalarının ardından gelen soruları yanıtlayan Öztrak, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bugün katıldığı bir programda Saracan’daki mitinge ilişkin açıklamalarını hatırlatarak, “Milli İttifak temsilcilerinin, İYİ Parti’nin sözlerini yorumlayacak, tepki gösterecek hiçbir yolu yok. Milletler Birliği Başkanı.” söz konusu.

Bazı televizyon kanallarına ilişkin RTÜK kararlarının ihlal edildiği sorusuna Öztrak, “Bu yönetim, görevleri ortaya çıkmasın, yanlışları konuşulmasın, görevlerini özgürce yapsınlar diye sürekli muhalif televizyonlara RTÜK sopasını sallıyor. . algıyı istediğiniz zaman kontrol edin. Biz her zaman özgür medyadan yanayız ve özgür medyayı yönetenlerin halk tarafından kontrol edilmesinin demokrasinin garantisi olduğunu görüyoruz.” cevap verdi

İlginizi Çekebilir