CHP’li Adıgüzel: “1 milyon 325 bin seçmen yurt dışında doğdu. Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran’da yaklaşık 240 bin kişi doğdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, toplam yabancı kökenli seçmen sayısının 1 milyon 325 bin olduğunu belirterek, “Seçmen listelerinde yabancı kökenli seçmenin doğduğu 5 ülke var, bunlara odaklanacağız. Bunlar Suriye, Afganistan, İran, Irak ve Libya’dır. Buna göre Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran’da yaklaşık 240 bin seçmen doğdu. Bunların 167.000’i Suriye’de, 23.000’i Afganistan’da, 21.000’i İran’da, 16.000’i Irak’ta ve 6.000’i Libya’da doğdu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Vekili Adıgüzel, mevcut yabancı seçmen sayısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Adıgüzel’in yabancı uyruklu seçmen sayısı ve seçim güvenliğine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Uzun süredir gündemde olan ‘yabancı seçmen’ sorunu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum. Ayrıca YSK seçmen listesinde 1,3 milyon yabancı uyruklu seçmen olduğunu görüyoruz ve amacımız riskleri tespit etmek olduğu için verileri daha detaylı analiz ediyoruz.

1,3 milyon rakamın tamamının kamuoyunu ilgilendiren “yabancı seçmen”e gönderme yapmadığı kesin olarak söylenebilir. Örneğin; Bu sayıya 342 bin Bulgar ve vatandaşın yanı sıra 209 bin Alman vatandaşı da dahildir.

“YAKLAŞIK 240 BİN OY KEŞFEDİK, İLK KEZ OY VERİYORUZ, SURİYE, AFGANİSTAN, LİBYA, IRAK VE İRAN’DA DOĞAN 150 BİN OY VERİYORUZ”

YSK’nın son açıkladığı seçmen listesinde 150 bini Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran doğumlu olmak üzere yaklaşık 240 bin seçmenin uyguladığı açık kapı politikası sonucunda ülkemize kontrolsüz girişlerin gerçekleştiğini tespit ettik. Sınırlarımızdaki SEP ilk kez oy kullandı.

Seçmen kütüklerinde yabancı kökenli seçmenlerin doğduğu 5 ülke var ve buna özel bir önem veriyoruz. Bunlar Suriye, Afganistan, İran, Irak ve Libya’dır. Buna göre Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran’da yaklaşık 240 bin seçmen doğdu. Bunların 167.000’i Suriye’de, 23.000’i Afganistan’da, 21.000’i İran’da, 16.000’i Irak’ta ve 6.000’i Libya’da doğdu.

“YANLIŞ RAPORLARIN GERÇEK RİSKLERİ KONTROL ETMEKTE ZOR OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIM, BİR PANİK DALGASI YARATARAK EN ÇOK DEMOKRASİ İSTEYENLERE ZARAR VERİYORUM”

Vatandaşlarımızın seçim güvenliği konusundaki endişelerini anlıyorum. Tüm bu endişeleri paylaştığımızı ve her riske karşı alternatif planlar üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımızı herkesin bilmesini istiyorum. Yalan paylaşımların gerçek riskleri kontrol etmeyi zorlaştırdığını, panik dalgası yaratmanın demokrasiyi en çok isteyenlere zarar verdiğini de belirtmeliyim. Seçim güvenliğini herkesin canı gönülden istediğine şüphe yok. Ama birlikte daha dikkatli olmalıyız.

“BİLİMSEL SEÇİM GÜVENLİĞİ KONUSUNDA KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Seçim güvenliğine ilişkin bilime dayalı kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. 2019 yerel seçimlerinde Türkiye’de oy alma çabalarımızı daha da geliştirdik. 2023’te her oyunun güvenliği için çok çalışmaya devam ediyoruz.

Her riski hesaplıyor, her alanda önlem alıyor, çok çalışıyoruz. Demokrasiye inanan her Türk vatandaşıyla birlikte 14 Mayıs seçimlerinin sonuçlarına halk iradesinin yansımasını sağlayacağız. Kimse merak etmesin, birlikte başaracağız.”

İlginizi Çekebilir