CHP’li Akın: “Dağıtım şirketlerinin acil durum planları ve mevcut jeneratörler deprem anında yetersiz kaldı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Elektrik Dağıtım Sistemi Yönetmeliği gereğince dağıtım şirketlerinin her il merkezinde acil durumlara karşı orta gerilim, nüfusu 100 binin üzerinde olan bölgelerde ise alçak gerilim jeneratörü bulundurması gerektiğini kaydetti. . kurtarma ve yardım kuruluşları zarar görecektir. Maalesef bunu da yaşadık. Dağıtım şirketlerinin acil durum planları ve mevcut jeneratörler yetersizdi. Depremden etkilenen birçok bölgede jeneratör bile yoktu” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yol açtığı doğal afet sonrasında yaşanan elektrik kesintileri, arama kurtarma ve insani yardım kuruluşlarını olumsuz etkiledi. Felaketin üzerinden günler geçmesine rağmen bölgede kesintisiz elektrik kesintileri yaşanmaya devam ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada, birkaç gündür özellikle Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da kesintisiz elektrik ve dolayısıyla kesintisiz iletişimin olmadığına dikkat çekti. Akın, 15 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Dağıtım Sistemi Yönetmeliği ile acil durumlarda elektrik dağıtım sisteminde uygulanacak usul ve esasların belirlendiğini hatırlattı.

“DAĞITIM ŞİRKETLERİ ACİL DURUM PLANI HAZIRLAMAK ZORUNDADIR”

Ahmet Akın, dağıtım şebekesinin kısmen veya tamamen devre dışı kalması durumunda dağıtım şirketleri tarafından sistemin kademeli olarak devreye alınmasına yönelik acil durum planlarının hazırlanması gerektiğine dikkat çekerek, “Dağıtım şirketlerinin uygulanabilirliği ve işlerliğini sağlamakla da görevleri vardır. bu acil durum planlarının önemi. Yine yönetmeliğe göre; Dağıtım şirketlerinin acil durumlarda kullanılmak üzere seyyar jeneratörleri olmalı.”

“EYLEM PLANLARI VE MEVCUT JENERATÖRLER YETERLİ DEĞİL”

İl merkezlerinde ve nüfusu 100 binin üzerinde olan bölgelerde dağıtım şirketlerinin 50 kilovolt-amper (kVA) jeneratör bulundurması gerektiğine dikkat çeken Akın, şunları kaydetti:

“Nüfusu 100.000’den fazla olan her bölge merkezinin ortalama gelir seviyesi ve düşük voltaj seviyesi olan jeneratörlere sahip olması gerekir. Ancak bu eylem planlarının ve mevcut jeneratörlerin özellikle Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta yeterli olmadığı açıktır. Depremden etkilenen birçok bölgede jeneratör bile yoktu. Dolayısıyla, iletişimin hayati olduğu bir zamanda büyük iletişim başarısızlıklarına neden oldu.”

“42 İL VE 110 BÖLGENİN ACİL DURUM PLANLARI HEMEN DEĞERLENDİRİLMELİ”

Akın, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) hazırladığı fay haritasına göre Türkiye’de 5,5 ve üzeri büyüklükte depremlere yol açabilecek 485 aktif fay bulunduğunu söyledi. Akın şöyle devam etti:

“MTA çalışmasına göre deprem riski taşıyan 42 ilimiz ve 110 ilçemiz var. Acilen deprem riski taşıyan illerimiz ve bölgelerimiz için dağıtım şirketlerinin acil durum planları gözden geçirilmelidir. Bu gibi durumlarda, enerji kritiktir. Enerji olmazsa kış şartlarında ısınma olmaz, yaz şartlarında ise yiyecekler uygun şartlarda depolanıp dağıtılamaz. Enerji olmadan bağlantı olmaz. Haberleşme olmazsa arama kurtarma çalışmaları kesintiye uğrayacak ve yardım faaliyetleri koordinasyonsuz kalacaktır.”

İlginizi Çekebilir