CHP’li Akın’dan “Karadeniz’in Doğal Gazı” Açıklaması: “İncil’den sonra faturalar konutlarda yaklaşık 3,5 kat, sanayide yaklaşık 6 kat arttı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Karadeniz’de doğalgaz rezervi olduğunun açıklanmasının ardından doğalgaz fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “Haberin ardından konut sektöründe faturalar yaklaşık 3,5 kat arttı, 6 defa. bir kere. Bu, hükümetin enerji kampanyalarının efendisi olduğunu gösterdi.”

Ahmet Akın bugün yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz’de doğalgaz rezervlerinin açıklanmasının ardından doğalgaz fiyatlarında yaşanan artışa dikkat çekti. Akın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“DÜŞEN TEK ŞEY VATANDAŞIMIZIN SATIN ALMA GÜCÜDÜR”

“Karadeniz’de doğal gazı vatandaşımızın yararına kullanmak yerine 2020’den itibaren iktidar siyasi şov yapma kararı aldı. Hükümet, vatandaşların Karadeniz doğalgaz faturalarını 2020’den itibaren düşürme sözü verdi. Maalesef 2020 yılından bu yana düşen tek şey vatandaşlarımızın alım gücü ve milli paramız olan Türk Lirası’nın değeri. İncil’den sonra Türkiye Avrupa bölgesinde enerji enflasyonu açısından birinci sıraya yükseldi ve orta ve düşük gelirli vatandaşlarımız enerji fakiri oldu.

“DOĞALGAZ ALAN ABONE SAYISI YIL İÇİNDE YÜZDE 42,3 ORANINDA ARTMIŞTIR”

Müjdenin geldiği 2020 yılında resmi verilere göre gazı geçici olarak kesilen toplam abone sayısı 1 milyon 279 bin 990 kişi oldu. Abonelerin yüzde 65,7’si, yani 840 bin 954 kişi faturasını zamanında ödeyemediği için kesintiye uğradı. 2021 yılında geçici gaz kesintisi yaşayan toplam kişi sayısının 1 milyon 620 bin 64 kişiye artmasıyla birlikte abonelerin %73,9’u yani. Faturaların geç ödenmesi nedeniyle 1 milyon 197 bin 227 kişinin bağlantısı kesildi. Karadeniz müjdesinin ardından yıl içinde faturalarını ödeyemediği için doğalgazı kesilen abone sayısı yüzde 42,3 arttı. 2022 yılına ait resmi veriler henüz yayınlanmadı ama şu anda vatandaşlarımızın temel ısınma ihtiyacını karşılaması kolay değil.

“GOODREAL’DEN SONRA FATURALAR KONUTTA 3,5 KAT, ENDÜSTRİDE YAKLAŞIK 6 KAT BÜYÜDÜ”

BOTAŞ tarafından her ay açıklanan tarifeye göre; 2020 yılı Ağustos ayından bu yana vergi ve dağıtım giderleri hariç konut fiyatları yüzde 226,4, sanayi fiyatları yüzde 576,4 ve elektrik santrali fiyatları yüzde 614,2 arttı. Yani müjdeden sonra faturalar konutlarda yaklaşık 3,5 kat, sanayide yaklaşık 6 kat arttı. Bu, hükümetin enerji kampanyalarının efendisi olduğunu gösterdi.

“BU DEVLET FATURA YAPTIĞINDA MAĞAZALARDA İNDİRİMLERLE SEÇİM ÖNCESİ ALGILARI YÖNETMEYE ÇALIŞIYOR”

Bu hükümetin enerji algı politikasından başka bir adımı yok. 550 bin nüfuslu Isparta’yı birkaç günlüğüne karanlıkta bırakan bu hükümet, Cumhuriyet tarihinin en rezil zamlarıyla enerjiyi lükse çevirdi, bir sanayide doğal gaz ve elektriği keserek çarkları durdurdu. faturalar birikirken sadece indirimleri göstererek seçim öncesi algıyı yönlendirmeye çalışıyor. Elimizden geldiğince mevcut maliyetli doğal gaz anlaşmalarını gözden geçireceğiz. Doğrudan destek vererek vatandaşlarımızı, sanayicimizi, tüccarımızı yüksek fiyatlara boğmayacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir