CHP’li Beşarir: THK Üniversitesi diplomaları Yunsal Ban’ın başkanlığı döneminde verdi

CHP’li Ali Mahir Başarır, aralarında haber spikeri Erkan Tan’ın da bulunduğu bazı isimlerin Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nden sınavı bile geçmeden diploma aldığını belirtti.

CHP Grubu’nun “2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Türk Hava Kurumu Üniversitesinde verilen lisansüstü diplomaların incelenmesi” amacıyla TBMM Başkanlığı’na sunduğu Meclis Araştırma Önergesinin Genel Kurulda görüşülmek üzere önergesi ve daha önce” şeklindeki teklifi, AKP ve HDPE milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Teklifin gerekçesi hakkında konuşan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, şunları söyledi:

“Ünlü Ünsal Ban 2011’den 2015’e kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yaptı. Kara para, rüşvet gibi iddialarla gündeme geldi, tutuklandı ama işin başka bir boyutu var.

Yükseköğretim Denetleme Kurulu, bu üniversitedeki yüksek lisans ve doktora programlarını inceler, derlenen dosyalara ve öğrencilerin durumlarına göre “Rize, Kastamonu Rektörlüğü kontenjanı” olarak adlandırılan kontenjanları ve bu kontenjanlardan hangilerinin kontenjanlara yerleştirildiğini görür. yüksek lisans ve doktora programlarını kontrol eder ve bunların yüksek lisans ve doktora programlarının iptaline karar verir. Çünkü bu insanlar hiç gelmiyorlar, hiç sınava girmiyorlar, okul yolunu bilmiyorlar ve bu rektör de kendisine gelenlere diploma dağıtıyor, sanki şeker dağıtıyor.

Peki orada kim var? Televizyonda sürekli davul çalan Erkan Tan var, ünlü spiker A Haber. Diplomasını aldı ve “Başkan Ünsal Ban’ın elini öpmek istedim ama öptürmedi” yazdı. Bu tipe diploma veren rektörün de elini öpüyorlar. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı, 24 ve 26’ncı dönem vekilliğiniz Ebubekir Sırrıgider YÖK listesinde; Ankara’dan milletvekilleriniz var, Osmaniye’den milletvekilleriniz var.

Bunlar arasında Cumhurbaşkanlığı Denetim Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada, Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanı Osman Çangal, Sağlık Bakanlığı Danışmanı Gökhan Bikkur, 2011-2013 yılları arasında Danıştay Başkanlığı yapan Hüseyin Hysnü Karakullukçu, ki daha da kötüsü milli savunma bakanlığında müdürler var, Sermaye var, Türkiye Piyasalar Konseyi Başkan Danışmanı Enes Çelebi var; Hatta bu isim, ikinci komutanınız olan Ünsal Ban’ın kıymetli eşinin iddialarında geçiyor.

Kurumları mı yok ediyoruz? Kızılay’ı yok mu ediyoruz? AFAD’ı yıpratıyor muyuz? Üniversiteleri mi yok ediyoruz? Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Türk Hava Kurumu Üniversitesi kurulurken konuşmuş ve ‘Türkiye’de uzayla ilgili ilk üniversiteyi biz kurmuşuz’ demişti. Üniversitenin uzay kontenjanından alınan isimlere bakın: Erkan Tan, onunla uzaya uçarız, ya vekillerinizle, ya da anketlerinizi yapıp algı yaratan televizyon bülbülünüz Hilmi Daşdemir ile. Onlarla uzaya mı gidiyoruz? Yani ben bu kurumu, Türk Hava Kurumu’nu şimdi eleştirdiğim için mi kapatayım?

İlginizi Çekebilir