CHP’li Bulut, Bakan Koje’ye: “SMA hastalarının beklediği etken madde Risdiplam’a ülkemiz ne zaman ruhsat verecek?”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın tedavi rehberine eklendiğini açıkladığı ikinci ağızdan alınan SMA ilacının henüz ruhsatının alınmadığını ve geri ödeme kapsamına alındığını söyledi. Bulut, Bakan Koje’ye şunları söyledi: “SMA hastalarının merakla beklediği Risdiplam etken maddesine ülkemizde ne zaman ruhsat verilecek? Ruhsatlandırma süreci neden sonuçlandırılmadı ve geri ödeme kapsamına dahil olarak hastalara sunulmadı? Risdiplam ne zaman geri ödenecek?” diye sordu.

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, SMA hastalarının kullanması için etken maddesi Risdiplam olan ilaç konusunu Meclis gündemine aldı. Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak konuyu gündeme taşırken, Sağlık Bakanı’nın ricası üzerine TBMM Başkanlığı’na da Meclis Başkanlığı’na getirdi. Fahrettin Koca cevaplıyor.

Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde şurup şeklinde kullanılan etken maddesi Risdiplam ile hazırlanabilmesi için Sayın Bakan’ın görevlendirildiğini söyledi. Koca, “Bilim Kurulu ikinci müstahzarın ağızdan uygulanmasına onay verdi, ilaç devreye girecek” dediğini hatırlattı.

“BU NEDEN ŞİMDİYE KADAR UYGUN DEĞİL”

Bulut, SMA Bilim Kurulu’nun aldığı kararla tedavi önerilerine bir yenisinin daha eklendiğini de belirterek, şunları kaydetti:

“Yine Şubat ayı başlarında Bakan Koca’nın SMA Bilim Kurulu’nda aldığı bir kararla tedavi kılavuzlarına yeni bir ilaç eklediği kaydedildi. İlacın özellikle deprem anında kullanılmamasının zorluğu, bu ilacın şurup şeklinde kullanılması açısından önemli olmakla birlikte, bu ilaç bu dönemde henüz ruhsatlandırılmamıştır. Ayrıca ilaç firmasının neden başvuru yaptığı halde bu başvurunun sonucu henüz kesinleşmedi ve Bilim Kurulu’nun belirttiği gibi kullanımına onay verilmesine rağmen bu ilacın neden hala bulunmadığını soruyoruz.”

“SMA HASTALARINDA BELİRTİLEN RİSDİPLAMİK ÜLKEMİZDE NE ZAMAN İZİN VERİLECEK?”

Bulut, soru önergesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu:

“Defalarca hastaların kullanımına açılacağını söylediğiniz ve SMA hastalarının beklediği etken maddesi Risdiplam olan ilaç ülkemizde ne zaman ruhsatlandırılacak? Başvurunuzun üzerinden bir ay geçmesine rağmen ruhsatlandırma süreci neden tamamlanmadı ve geri ödemeli olarak hastalara sunulmadı? DOH bütçe müzakerelerinde söz verdiğiniz ağızdan tedavi seçeneği Risdiplam’ın geri ödemesi ne zaman yapılacak? Ülkemizde kaç tane SMA tip 1, 2 ve 3 hastası var? Kaç tanesi tedavi ediliyor? Tedavi edilmeyen hastaların tedavi görmeme nedenleri nelerdir? Ücretli Spinraza tedavisi için kaç SMA hastasının il dışına çıkması gerekiyor? Zolgensma’yı tek doz ve Risdiplam şurubu ile telafi etmenin bu sorunları ortadan kaldıracağını düşünüyor musunuz?

“DEPREM BÖLGESİNDE YAKLAŞIK KAÇ SM HASTA YAŞIYOR?”

Deprem bölgesinde yaklaşık kaç SMA hastası yaşıyor? Deprem sonrası hizmet vermeyen hastaneler nedeniyle şehir dışına sevk edilen hasta sayısı kaçtır? Harekete geçmesi zor, yorucu ve talepkar olan bu hastalar için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Spinraza’nın ülkemizdeki toplam maliyeti nedir? Her bir hasta tipi için hastane, ilaç ve diğer giderlerin miktarı nedir? Zolgensma’nın devlet tarafından ücretsiz sağlanması veya ortak bütçe oluşturulması için çalışmalar yapılıyor mu? 199 Sayılı TBMM Raporu’nda yer alan sonuç önerilerinin hayata geçirilmesi için herhangi bir çalışma yapılıyor mu?”

İlginizi Çekebilir