CHP’li Caboğlu paylaştı: CHP 27’nci dönemde 199 karar için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu, 27. yasama toplantısında TBMM himayesinde yürütülen kanun yapım süreçlerini özetledi. CHP bu süreçte 199 kararla Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Kaboğlu, 27. yasama dönemi faaliyet bilançosunu hazırladı. Kaboğlu, Saray’ın sebepsiz yere çıkardığı Cumhurbaşkanlığı kararname sayısının 138, madde sayısının 2875 olduğunu belirtirken, TBMM’de 600 milletvekilinin çıkardığı kanun sayısının 137, madde sayısının ise 137 olduğunu bildirdi. 3232.

“PARALEL YASAMA ORGANI”

27’nci Yasama Dönemi’nin, Cumhurbaşkanı’na yani yürütmeye “paralel yasa yapma yetkisi” verildikten sonra özellikle değerlendirilmesi gereken bir dönem olduğunu belirten CHP’li Kaboğlu, sistemde 450. normatif düzenleme ile 7 bin 171 maddenin bulunduğunu söyledi. 169 adedi uluslararası antlaşma olmak üzere 514 madde), bunların 6’sı KHK (553 madde), 138’i Cumhurbaşkanlığı kararnamesi (2.875 madde), 85’i sektörel kanun (2486 madde) ve 52’si bunlar bireysel kanunlardır (746 madde).

KOMİSYON DAĞILIMI

Caboğlu, TBMM ihtisas komisyonlarında kabul edilen ve Genel Kurul’da kabul edilen 306 tekliften Dışişleri Komisyonu’nda görüşülen 169 uluslararası anlaşma dışında kalan 137 teklifin komisyonlara dağılımını şöyle sıraladı:

-Anayasa: Açıkça anayasaya aykırı olan birçok teklife rağmen, Anayasa Komisyonu en az meşgul olan komisyonlardan biridir. Bugüne kadar, tekliflerinden sadece üçü Genel Kurul tarafından kabul edildi.

-Plan ve Bütçe: Meclisin “torba” komisyonu haline gelen Plan ve Bütçe Komisyonu, görüşüp Genel Kurul’da kabul ettiği 52 önerge ile ilk sırada yer alıyor.

-Adalet Komisyonu ise 21 kez toplanarak döngüsel siyasi hesapların kurallarının dışına çıkamadı ve yürütmenin vesayetini tehdit etmeyecek sınırlı değişiklikler yaptı.

-Sağlık ve Çevre: Öte yandan, en az performans gösteren komisyonlar, COVID-19 salgınına ve refah devletinin ve kaynakları çılgına çeviren bir hükümetin öneminin ve öneminin farkında olmasına rağmen yalnızca iki kez toplanabilen Sağlık Komisyonu. doğayla inatla projeler yürütür, ulusal değerlerin yok edilmesine seyirci kalır ve sadece 2 öneriyi Ekoloji Komisyonu kabul eder.

-Diğer komisyonları görüntülerken; İçişleri Komisyonu 7 kez, Sanayi Komisyonu 20 kez, Savunma Komisyonu 7 kez, Eğitim Komisyonu 11 kez, İmar Komisyonu 9 kez, Tarım Komisyonu 4 kez ve tasarısı bir kez görüşülen Dışişleri Komisyonu 1 kez toplandı.

199 YÖNETMELİK AYM’YE DEVREDİLDİ

TBMM Anayasa Komisyonu Sözcüsü Kaboğlu, CHP’nin yasada yer alan 450 karardan 169’u uluslararası anlaşma hariç toplam 199’unun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açtığını söyledi. Bu KHK’lerin 92’si Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, 101’i kanun ve 6’sı düzenleyici KHK’dır.

Caboğlu, kanunlar ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri konusunda 5 yıllık uygulamada ortaya çıkan anayasaya aykırılıklar zincirinin, “paralel mevzuat”ın yanı sıra “yetki devri” ve “anayasasızlaştırma” sürecine yol açtığını belirterek, şöyle devam etti: yaptığı değerlendirmeler şöyle:

“Cumhurbaşkanı ve Yürütme Gücünün Parti Başkanlığı (PBYDBY) aracılığıyla beş yıldır tek başına kullanılması sonucunda, demokratik bir parlamenter sistem savunmasının haklı olduğu ortaya çıkmış ve bu sistem vatandaşlar tarafından talep edilir hale gelmiştir. . kamuoyunda. Böylece 100. yıl Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en dramatik dönüm noktası olacaktır. Demokrasiyi hukuk yoluyla yeniden yaratarak, etkin bir şekilde cumhuriyetin özüne dönüşü sağlayacaktır. Böylece 2023 seçimleri 2. yüzyıl için belirleyici olacaktır. Türk devletini cumhuriyetten ayıran parti başkanlığı (PBDBY) üzerinden cumhurbaşkanlığı ve yürütme erki kurgusunu reddeden ve iradesini ikinci yüzyılda demokratik bir cumhuriyete dönüş yolunda kullanan seçmenler, tarihi bir sorumluluk ve görevdir. seçim yapmadan bu yıkımdan çıkın.”

İlginizi Çekebilir