CHP’li Er, Bakan Muş’a Kızılay çadırının satışını sordu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 6 Şubat depremlerinin ardından Kızılay çadırlarının satışına ilişkin Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a şunları söyledi: “Çadırların zamanında ve usulüne uygun teslim edilmemesi bölgeden hızlı bir göç dalgasına neden oldu. Kızılay’a bağlı şirket çadırları ne zaman, hangi kişi ve kuruluşlara, ne kadara sattı? Çadırın maliyeti, kiralık konut, yemek vb. “Ürün kıtlığına, mal ve hizmetlerde fahiş fiyat artışlarına neden olduğu için ilgili firma hakkında işlem yapılır mı?”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kahramanmaraş depremi sonrası Kızılay’ın AHBAP ve Türk Eczacılar Birliği’ne çadır satmasını Meclis gündemine aldı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talebi üzerine TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Er, şunları söyledi:

“11 Haziran 1868’de Osmanlı Yaralı ve Hasta Asker Cemiyeti adıyla kurulan Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin tüzüğünün 7. maddesi Osmanlı Hilal Cemiyeti, Türk Kızılayı, Türk Kızılayı ve son olarak Türk Kızılayı Kızılay’ın görevlerini sıralıyor. Kızılay’ın doğal afetler ve güvenli yaşamla ilgili sorumlulukları arasında beslenme, beslenme, barınma, sağlık ve hijyen, eğitim, erken iyileşme dönemlerinde sosyal ve fiziksel yeteneklerin geliştirilmesi alanlarında insani yardım ve hizmetlerin sağlanması yer almaktadır. , kurtarma ve yeniden yapılanma. Doğal afetlerde ve acil durumlarda. ‘ yer almaktadır. Kızılay geliri, “afete hazırlık ve müdahale faaliyetleri sonucunda Kızılay depolarından halka dağıtılan temel afet malzemelerinin stoklarının yenilenmesi için devlet tarafından tahsis edilecek kaynakları” göstermektedir. 4123 sayılı Tabii Afetler Nedeniyle Oluşan Zarar ve Yıkımın Tazminine Yönelik Hizmetlerin Yürütülmesine Dair Kanunun üçüncü maddesinde “Yiyecek, içecek, giyecek, ayni yardım, çadır ve diğer tüm taşınır mallar Kızılay’a intikal eder. Hilal. Bu amaçla toplanan fonlar derhal afet bölgelerine aktarılır ve afet bölgeleri dışında kullanılamaz. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremi 11 ili etkilemiş ve koordinasyon eksikliği, arama kurtarma çalışmalarının yetersizliği ve yetersizliği nedeniyle afet ertelenmiştir. Olağanüstü hal ilan edildikten sonra, tüzüğünde ve ilgili mevzuatta açıkça belirtildiği üzere, stoklarında bulunan tüm malzemelerin afet bölgesine gönderilmesi Kızılay’ın sorumluluğundadır. Bu arada Kızılay’ın elindeki 2 bin 50 çadırı Ahbap Derneği’ne 46 milyon liraya sattığı, Kızılay’dan da gıda ve konserve aldığı öğrenildi. Kızılay bununla da yetinmeyerek bölgede gezici eczane açmak isteyen Türk Eczacıları Birliği’ne 5 çadır tanesini 140 bin liraya sattı. Türkiye’nin 81 ilinde 84 milyon vatandaşımız depremin yaralarını sarmak için seferber olurken, Kızılay Derneği’nin de kurduğu şirketler aracılığıyla maddi kazanç yarışına girmesi adeta kamuoyunu derinden etkiledi. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği istifçiliği “üretici, tedarikçi ve perakendecilerin piyasada gerginlik yaratan, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozan, olağanüstü hal, afet, ekonomik dalgalanmalar ve diğer olağanüstü durumlar.” Böylece Kızılay iştiraklerinin bu süreçteki faaliyetlerinin çorap kapsamında ele alınabileceği açıktır.

“KIZILAY FİRMA BU BUHARLI ARAÇ SATIŞI SONUCU İLÇEYE HANGİ HİZMETLERİ SAĞLADI”

Er, Bakan Muş’a sordu:

“Kızılay’ın deprem olduğu gün elinde kaç tane çadır stoğu vardı, ilk hafta hangi kurum, kuruluş, şirket ve şahıslara kaç tane satıldı? Ticaret Bakanlığı Kızılay’a bağlı şirketleri Haksız Fiyat Değerlendirme Komisyonunca denetleyecek mi?

Depolarda çadır olmasına rağmen bölgeye çadır teslim etmeyerek konut sorununun çözümüne müdahale eden firmalar hakkında işlem yapılacak mı?

2011’in ilk günlerinde çadırların doğrudan bölgeye getirilmemesi sonucu göç eden vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar tespit edilerek, kira bedellerinin yükselmesine ve diğer fahiş fiyat artışlarına neden olan kişi ve şirketler hakkında soruşturma yapılacak mı? deprem? ve kimler göç ettikleri illerde kira artış riski altındaydı?

Çadırların bölgeye doğrudan ve bedelsiz olarak ulaştırılmasının sağlayacağı toplumsal fayda ile bu çadırların kişi ve kurumlara satışından elde edilen gelir karşılaştırıldığında etki analizi yapılmış mıdır?

Kızılay bu çadır satışları sonucunda bölgeye hangi hizmetleri verdi?

Çadır tedarikinin hızlı ve yeterli bir şekilde yapılmaması da bölgeden hızlı bir göç dalgasına neden oldu. Kızılay’a bağlı şirket çadırları ne zaman, hangi kişi ve kuruluşlara, ne kadara sattı? Çadırın maliyeti, kiralık konut, yemek vb. Ürün kıtlığına, mal ve hizmet fiyatlarında fahiş artışlara neden olduğu iddiasıyla ilgili firma hakkında işlem yapılır mı?”

İlginizi Çekebilir