CHP’li Gürer: “Milletler İttifakı’nı iktidara getirerek, yoksulluğun, yoksulluğun, açlığın, hiçbir çocuğun aç yatmadığı bir düzenin kurulmasına destek olun”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “İşçi, emekli, engelli, çiftçi ve tüccarın sorunlarına çözüm bulmak için yaptığımız kanun teklifleri gündeme getirilmedi. TBMM’nin dikkatine. Görüşülenler de Halk Birliği’nin oylarıyla reddedildi. Çalışma hayatı, günümüz köleliği gibi sorunlu hale geldi. 14 Mayıs’ta vereceğiniz oylarla bu akıma “Dur” deyin, yoksulluğun, yoksulluğun, açlığın, hiçbir çocuğun aç yatmadığı, sorunların çözüldüğü, Millet İttifakı’nın iktidara geldiği bir düzeni destekleyin.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer dün TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Gürer konuşmasında çalışma hayatındaki sorunları tek tek sıraladı ve AKP’nin 22 yıllık çalışma hayatını modern bir köle düzenine çevirdiğini söyledi.

gürer dedi ki:

“AKP HÜKÜMETLERİ İŞÇİLERİ FUNGER SINIRININ ALTINDA YAŞAMAYA ZORLUYOR”

“AKP iktidarları 22 yılda çalışma hayatını modern bir kölelik sistemine dönüştürdü. Bu, güvensiz ve sendikasız bir yaşama katkıda bulundu. İşçileri yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle yaşamaya mahkum etti. Kamuda kalanlar için çözüm bulunamadı. Hizmet satış sözleşmesinin yüzde 70’ine takılıp kalanlara ve 4 Aralık mağdurlarına işçi verilmedi. Geçici işçilere ve mevsimlik işçilere doğrudan pozisyon sözü verilmedi ve sürekli işçi kadrosuna alınmalarına izin verilmedi.

Sosyal güvenlik bildirimi geciken 1999 depremi mağdurlarının sorunları çözülmedi. BAĞ-KUR priminin 9000’de tutulması tüccar ve çiftçilerin emekli olmasına engel oldu. BAĞ-KUR üye işyerlerinin primleri eşitlenmedi, tescil şikayetleri çözüme kavuşturulmadı. Sigorta öncesi doğum primi ödeyip emekliliği bekleyenler dikkate alınmadı. Staj ve çıraklığın başlangıcı sosyal güvencenin başlangıcı sayılmamış, staj mağdurlarının feryatları duyulmamıştır.

Kamuda 4 boyutlu halde çalışan çalışanların meslek kodu güncellenmemiştir. Personel ve destek hizmetleri sınıfındaki personelin hakları düzenlenmemiştir. Kamu sektörü mühendislerinin maaşları yoksulluk sınırının altında kaldı ve zam yapılmadı. Adalet Bakanlığı çalışanları, gardiyanlar, uzman astsubay ve astsubayların özlük haklarında iyileşme olmamıştır. Üniversite çalışanlarının beklentileri karşılanmadı.

“AK PARTİ AYLIK BAĞLANTIYI YÜZDE 70’TEN YÜZDE 30’A DÜŞÜRÜYOR”

AKP, emekli maaşını yüzde 70’ten yüzde 30’a indirdi ve emeklileri maaş indirimine mahkum etti. Asgari emekli maaşı ve izin ücretinin asgari ücrete yükseltilmesi yönündeki tekliflerimiz değerlendirilmedi. Cumhurbaşkanı adayımız, başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu istifa sözü verdi. Emekli hafta sonu ikramiyesi devletimizde asgari maaş olacak ve bir sonraki Kurban Bayramı için 15.000 lira hemen banka hesabına geçecek. Emekli kardeşim Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözü: Size de bahar gelecek! 14 Mayıs’ta oylarınızla destek olun, dertleriniz son bulsun.

Ayrıca emeklilik sözleşmesi yapılmamıştır. İlaçlar için emeklilik katkı payı ödemesi kaldırılmadı. Tüm emekliler için 2 bin lira zam talebimiz karşılanmadı. Emekli maaşı alanlar ile on yedi yaşına kadar emekli maaşı bir gün uzatılanlar arasında kademeli bir geçiş yapılmadı.

“SAĞLIK VE ÖĞRETMENİN GÖREVLERİ SINIRLI”

PİKTES personeli ve öğretmenleri; Usta eğitmenlerin, rehabilitasyon görevlilerinin ve ücretli öğretmenlerin çığlıkları fark edilmedi. Sağlık çalışanları ve öğretmenlerin atamaları sınırlandırıldı. Binlerce randevu bekleyenlerin sesi duyulmadı. Sınırlı bir segmente 3600 ek gösterge verildi, kapsam genişletilmedi.

YÖK denklik fedakarlıkları hiçe sayıldı, çözüm bulunamadı. Bekleyen sürücü belgeleri için af daraltıldı, şikayetleri azalmadı. Devre dışı bırakılan görevler gerçekleştirilmedi. İşçi, köylü, tüccar ve engellilerin sorunları çözülmedi. Asgari ücret yoksulluk sınırının altında kaldı.

Harita teknisyeni ataması yapılmadı. Ziraat, gıda mühendisi ve veterinerlere uygun personel oluşturulmamış, engelli atamaları yapılmamıştır. Ayrıca, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında çalışmayan karayolları, PTT, devlet demiryolları, devlet hava alanları, kamu çağrı merkezi, hastane bilgi işlem, radyoloji ve manyetik rezonans görüntüleme işlerinde çalışanlara Kamu Yararı Projesi sağlanmaktadır. fizyoterapist, protez işçisi, biyomedikal teknisyeni, telefon görevlisi, kiralık araç şoförü, aile sağlığı merkezi grubu üyeleri, karayolu danışmanlık şirketi çalışanları, laboratuvar görevlisi, kantin çalışanı, öğretmenevi, polis gibi sosyal tesislerde çalışanlar ev, çalışanlar İLBANK, Devlet Su işleri, gümrük, orman ve tarım çalışanları, Vakıfbank güvenlik, Ziraat Bankası kantin çalışanları ve şehir hastanesi çalışanları ayırt edilmedi.

“ULUSAL BİR İTTİFAK HÜKÜMETİ KURARAK, YOKSULLUK, YOKSULLUK, MACARİSTAN VE UYKUSU OLAN ÇOCUKLARIN KURULMASINI DESTEKLEYİN”

İşçilerin, emeklilerin, engellilerin, çiftçi ve tüccarların sorunlarının çözümü için verdiğimiz kanun teklifleri Meclis’e sunulmadı. Görüşülenler de Halk Birliği’nin oylarıyla reddedildi. Çalışma hayatı, günümüz köleliği gibi sorunlu hale geldi. 14 Mayıs’ta vereceğiniz oylarla bu akıma “Dur” deyin ve yoksulluğun, yoksulluğun, açlığın, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir düzenin kurulmasına destek olun ve Millet İttifakı’nı iktidara getirin.”

İlginizi Çekebilir