CHP’li İlgezdi: Özel hastaneler depremzedelerden ek ücret talep etmesin

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, özel sağlık kuruluşlarının depremzedelerden ek ücret almaması için önlem alınması çağrısında bulundu.

Maraş ve Hatay merkezde meydana gelen depremlerin ardından uzmanlar, deprem ve artçı sarsıntıların bir yıl kadar süreceğini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, depremzedelere yardım uygulamalarının yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. CHP’li İlgezdi, özel sağlık kurumlarının ve özel üniversite hastanelerinin de depremzedelere ve deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımıza ücretsiz sağlık hizmeti vermesi gerektiğini söyledi.

“HAYATLARINI DÜŞÜNEMİYORLAR BİLE”

CHP’li İlgezdi, Hatay’ın Antakya bölgesinde kazadan 138 saat sonra bulunan ve sağlık görevlilerine “Param yok, lütfen beni özel hastaneye götürmeyin” dediğini hatırlatan CHP’li İlgezdi, “Mutlu olmak yerine, vatandaşlarımızın hayatta olması, depremde enkazdan çıkar çıkmaz ülkemizin ekonomik gerçeklerini ve sağlıklarını biliyoruz.Bu da hizmetlere ulaşmanın zorluklarını bir kez daha hatırlatıyor.” Gerçeklerin “acı verici” olduğunu ifade eden İlgezdi, “Afet bölgesinin şartlarından biri de ücretsiz sağlık hizmetidir. Kaldı ki bu tür olağanüstü hallerde tıbbi hizmetlerden ücret alınması devletin insani, ahlaki ve sosyal anlayışına da uygun değildir. Bu nedenle Türkiye’de her ilde ve her sağlık kuruluşunda tüm depremzedelerimizin ücretsiz tedavi görmelerinin önünün açılması gerekmektedir.

“DEPREM MAĞDURLARINA EK ÖDEME YOK”

Depremden etkilenen ve illerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce kişinin akraba ve arkadaşlarının yanına yerleşmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Sorunlarının yanı sıra sağlık hizmetleri konusunda da sıkıntı yaşadığını belirten CHP’li İlgezdi, “Kamu hastanelerinde randevu almak oldukça zor olsa da bu şehirde yaşayan vatandaşlarımız bile sağlık hizmeti almakta zorlanıyor. , deprem bölgesinden canını kurtarabilen vatandaşlarımız ise, yerleşmek zorunda kaldıkları diğer illerde yaşadıkları acı ve sıkıntıya bir şey daha eklemezken, onun adına bu adım atılmalıdır” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: :

“Emine Doğu’nun bu isyanı, özel sağlık kurumlarının depremzedelerden dahi ek ücret talep edebileceği şüphesi ve korkusundan kaynaklanmaktadır. Afet bölgesinde yaşayan depremzedelerimizin sağlık hizmetlerine erişiminde özel sağlık kurum ve kuruluşları da ücretsiz olarak yer almalıdır. Doktorlarımızdan GCS ile sözleşmeli olarak çalışan temel üniversiteler ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarına hastaların başvurduklarında yüzde 200’e varan ek ücret alındığına dair açıklamalar olduğunu biliyoruz. Sağlık Bakanlığına çağrımız, depremzedeler için ek ücret uygulamasına bir an önce son verilmesi için gerekli yasal adımların atılmasıdır.”

“HUKUKİ BİR BOŞLUK BEKLİYORLAR”

CHP’li İlgezdi, SGK’nın depremzedelerden katkı paylarının alınmaması kararını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“SCC, 8 Şubat’ta afet bölgesinde yaşayan SSS’ye tabi kişilerden muayene, ilaç, reçete ve tıbbi malzeme katılım ücreti alınamayacağını duyurdu. Bu karar, 5510 sayılı Kanun’un 75. maddesinde yer alan doğal afetler ve muharebelere bağlı olarak verilen sağlık hizmetlerinden Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUT) ilgili maddelerinde tanımlanan katkı paylarının alınmaması hükmüne dayanılarak verilmiştir. Ancak özel hastaneler yasal bir boşluktan yararlanarak depremzedelerden ek ücret alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığına çağrımız: Depremzedelerimiz için mevzuatta gerekli değişikliklerin yapılması ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının ücretsiz sağlık hizmeti kapsamına alınması gerekmektedir. Hangi vicdan evini ve sığınağını kaybedip hayatta kalan bir depremzededen ek ödeme talep edebilir? Özel hastanelerin yasal boşluktan faydalanması kabul edilemez. Gerekli yasal adımlar atıldıktan sonra özel sağlık kuruluşları bu konuda denetime tabi tutulmalıdır.

İlginizi Çekebilir