CHP’li İlgezdi: TÜİK’e göre son 19 yılda 58 bin 985 kişi intihar etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “TÜİK’in ancak iki yıl süzdükten sonra açıklayabildiği 2021 verilerine göre; Son 19 yılda intihar sayısı %54 arttı. TÜİK’e göre; Son 19 yılda 58 bin 985 kişi intihar ederken en yüksek rakamlar 2021’de kaydedildi. 2021’de intihar sayısı bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 4 bin 158 oldu.

Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de son 19 yıldaki intihar vakalarıyla ilgili raporunu yayınladı. Rapor şunları kaydetti:

“19 YIL ÜZERİNDE İNTİHAR VAKALARININ ARTIŞI YÜZDE 54”

“Türkiye’de intiharlarda artış var. Türkiye İstatistik Kurumu’nun ancak iki yıllık filtrelemenin ardından açıklayabildiği 2021 verilerine göre intihar vakaları son 19 yılda yüzde 54 arttı. 19 yıl boyunca her ay intihar eden 259 kişide SEP hükümetinin izlediği yanlış politikanın etkisi büyük oldu. Derinleşen ekonomik kriz, kronik işsizlik ve istem dışı yoksulluk gibi derinleşen toplumsal sorunlar intiharların sayısını artırmıştır. TÜİK’e göre; Son 19 yılda 58 bin 985 kişi intihar ederken en yüksek rakamlar 2021’de kaydedildi. 2021’de intihar sayısı bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 4 bin 158’e yükseldi.

“Pandemi sürecinde AYDA 76, HAFTADA 76, 11 GÜN 328 KİŞİ İntihar etti”

Covid-19 salgını sürecinde süreci düzgün ve akılcı bir şekilde yönetemeyen SEP hükümetinin sorumsuzluğu, ruh sağlığına da ağır bir yük bindirdi. Pandemi nedeniyle insanların sosyal izolasyonu, işini kaybetmesi ve maddi sıkıntılar gibi etkenler intihar olgusunu daha da vahim hale getirdi. 2020-2021’de toplamda 7861 kişi intihar etti. Yani pandemi sürecinde ayda 328 kişi, haftada 76 kişi, günde 11 kişi öldü. Bu veriler, Türkiye’de son 19 yılda kaydedilen toplam intihar sayısının yüzde 13’ünün yalnızca pandemi sırasında meydana geldiğini gösteriyor.

“GÜCÜ TEK ELDE TOPLAYAN ERDOĞAN YÖNETİMİNDE İNTİHAR VAKALARI YÜZDE 24 ARTTI”

2017 yılında kabul edilen anayasa değişikliği ile Türkiye başkanlık sistemine geçmiştir. Tüm gücü tek elde toplayan Erdoğan yönetiminde intihar sayısı yüzde 24 arttı. Tek adam rejiminin neden olduğu kötü yönetim, yetersiz sağlık hizmetleri ve artan sosyo-politik baskılar yaygın intihar vakalarına yol açarken, 2018-2021’de toplam 14.609 kişi intihar etti.

KAYITLI BEŞ İNTİHARDAN BİRİ KİŞİ

Türkiye’de intihar vakalarının artmasındaki en önemli sebeplerden biri olarak karşımıza ekonomik sıkıntılar çıkıyor. Ülkede son 19 yılda yaşanan ekonomik krizler, işsizliğin artmasına ve gelir eşitsizliğinin keskin bir şekilde artmasına neden oldu. Bu, insanların düşen yaşam standartlarının psikolojik baskısını hissetmelerine yol açmıştır. 2003-2021 yılları arasında 5,87 kişi maddi sıkıntılardan dolayı hayatını kaybetmiştir. Öte yandan tek adam rejimi dediğimiz 2018-2021 yılları arasındaki ekonomik bunalımdan dolayı intihar edenlerin sayısı yüzde 32 artışla 1179 kişi oldu. Diğer bir deyişle, maddi sıkıntı nedeniyle kaydedilen her beş intihardan biri bir kişinin hatasıdır.

2018-2021 YILLARI ARASINDA İNTİHA GİRİŞİMİNDE HER 10 KİŞİDEN BİRİNE GENÇLER VE ÇOCUKLAR NEDEN OLUYOR.

İnsanların ekonomik sorunlarını çözmek yerine toplumsal sorunların çözümü için gerekli adımları atmayan ve Beşliler Çetesi’ni zenginleştiren tek adam yönetiminin sorumsuz politikası çocukların ve gençlerin hayatını çalmıştır. 2018 ile 2021 yılları arasında intihar eden on kişiden biri genç veya çocuktu. Tek adam rejimi altında intihar eden 24 yaş altı 3 bin 338 kişiden 264’ü 15 yaş altı. AKP’nin 19 yıllık iktidarında intihar eden 15 yaş altı çocuk sayısı ise bin 590’a ulaştı.

“AKP DÖNEMİNDE HASTALIK NEDENİYLE İNTİHAR EDEN KİŞİ SAYISI 12 BİN 785”

Yetersiz sağlık hizmetleri de intihar oranlarındaki artışta önemli bir faktördür. Sağlık sistemini Türk sermayesinin hizmetine sunan AKP yönetimi, doktor-hasta ilişkisini bozmakla kalmamış, aynı zamanda sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğini ve yüksek kalitesini de engellemiştir. Sağlık sistemini ağır bir yük altına sokan bu durum, psikolojik acil servislerin yetersiz kalmasına yol açmış ve intiharların artmasına neden olmuştur. Türkiye’de AKP döneminde hastalık nedeniyle intihar edenlerin sayısı 12 bin 785 oldu.

“ŞEHİR HASTANELERİ ÇÖZÜM DEĞİL”

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “En büyük hayalim” diyerek iç politika malzemesi yaptığı şehir hastaneleri hasta tedavi etmiyordu. 2003-2016 yılları arasında hastalık nedeniyle intihar edenlerin sayısı yüzde 33 oranında düşmesine rağmen, 2017 yılında şehrin ilk hastanesinin açılışından bu yana yaşanan yüzde 67’lik artış, sağlık sisteminin hizmete açılmasının en acı sonucu olarak karşımıza çıkıyor. . pazar. Kentin ilk hastanesinin hizmete girdiği 2017’den bu yana hastalık nedeniyle intihar edenlerin sayısı 4 bin 131’e ulaşırken, 2021’de kaydedilen 1 bin 86 ölüm 19 yılın zirvesi olarak tarihteki yerini aldı. alan. .

Nihayet; Artan intihar sayısı, Türkiye’deki toplumsal sorunların boyutunun ve hükümetin bu sorunlarla baş edemediğinin en açık göstergesidir. İktidarın acilen sosyal politikalarını yeniden gözden geçirmesi ve insan yaşamına saygılı bir yaklaşım benimsemesi gerekirken, depremin verdiği acıyla tepkisini dile getiren vatandaşların “Bizi biz yaptık” şeklindeki meşru protestosunu dahi görmezden gelmesi sorunludur. tehditkar bir söylemle kutluyoruz. Bu hegemonik yaklaşım, AKP iktidarının sosyal politikasının yetersizliğini ve ekonomik krizin yarattığı toplumsal sorunların başarısızlığını her geçen gün daha da aşikar hale getiriyor. Türkiye’de intihar sayısındaki artış sadece ekonomik sorunlar, yetersiz tıbbi bakım ve artan toplumsal baskı gibi birçok faktörden kaynaklanmaz, aynı zamanda başkanlık hükümet sistemi tarafından daha da şiddetlenir.Hükümet, toplumsal sorunları çözmek için adil, kapsayıcı ve sürdürülebilir politikalar geliştirmek yerine, sosyal tehdit dili kullanılarak toplumda çürüme.

İLGEZDİ’DEN BAKAN YERSOY’A: “SINAV SONUÇLARI NASIL AÇIKLANACAK”

Gamze Akkuş İlgezdi, Kayseri Devlet Tiyatrosu’nun Aralık ayında ve Ocak başında 15 stajyer sanatçı, bir yönetmen, bir orkestra şefi, bir suflör, iki sahne ışığı, bir sahne terzisi ve iki sahne sanatçısı için açtığı sınavı da Meclis gündemine aldı. . mekanik iki aydır tamamlanmadı.

İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Sınavı kaç aday geçti? Neden iki aydan fazla değerlendirme yok? USE sonuçları ne zaman açıklanacak?” diye sordu.

İlginizi Çekebilir