CHP’li İlgezdi’den Bakan Koca’ya: “Deprem sonrası Crash sendromu teşhisi konulan kaç vatandaşımız hayatını kaybetti?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kahramanmaraş depreminin ardından enkazdan kurtarılan bin 600 kişinin kaza sendromu yaşadığını söyledi. İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu: “Kaç vatandaşımız Crash sendromu teşhisi kondu ve bu nedenle ameliyat oldular mı? “Crash sendromu teşhisi konan kaç vatandaşımız hayatını kaybetti?” – O sordu.

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerden sağ kurtulan vatandaşların ezilme sendromu nedeniyle böbrek yetmezliği ile uğraşmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Ilgezdi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hayat kurtarmak, bir insanı enkazdan çıkarıp kaderine terk etmek değildir. Cenazeleri enkaz altından çıkarılan ve toprağa verilen vatandaşlarımızın ne kadarının donarak öldüğüne dair net bir bilgimiz yok. Dernek olarak cenaze tutanaklarında bu bilgilerin yer alıp almadığını öğrenmek istiyoruz. Hayatta kalanlarımızın kaçının uzuvlarını kaybettiği bilinmiyor. Hayatta kalan ve uzuvlarını kaybeden depremzedeler için nasıl bir çalışma yapılıyor? Toplum olarak protez ve rehabilitasyon konusunda ne tür destekler verildiğini öğrenmek istiyoruz. Yıkıntıların tepesine çıktığı andan itibaren ona sağlık hizmeti verebilmek, sağlığına kavuşturmaktır. Bu, refah devleti anlayışını gerektirir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yanıt istenen soru önergesini de TBMM’ye sunan İlgezdi, Bakan Koca’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

“Crush sendromlu bir kişi enkaz altından çıktığında konuşabilir ve sağlıklı görünebilir. Ancak bir süre sonra parçalanan doku proteinleri kana karışır ve bu durum böbrekler başta olmak üzere kalp ve akciğerleri olumsuz etkileyebilir. Türk Böbrek Vakfı istatistiklerine göre yaklaşık 1600 hastada ezilme sendromu saptanmıştır. 1600 hastanın 1200’ünde akut böbrek yetmezliği saptandı. Bu rakamlar çok ciddi ve hastalar izlenmelidir.

“ÖLÜM NEDENİ OLARAK”

Enkazdan çıkarılan kaç vatandaşımızın ölüm sebebi donma olarak kayıtlara geçiyor? Kaç vatandaşımız ezilme sendromu teşhisi kondu ve bunun sonucunda ameliyat oldu? Crash sendromu teşhisi konulan vatandaşımızdan kaç tanesi hayatını kaybetti?

Kazadan kurtulan kaç vatandaşımızın omurilik yaralanması var? Buna göre kaç kalıcı engelli vatandaşımız var? Kaç vatandaşımız uzuvlarını kaybetmiş, hangi uzuvlarını kaybetmişler ve hangi seviyeden? Uzuvlarını kaybeden vatandaşlarımıza psikolojik destek sağlanması için bir çalışma başlatıldı mı? Deprem nedeniyle uzuvlarını kaybeden ve iş göremezlik belgesi alan vatandaşlarımız için diğer bakanlıklarla ortak çalışma başlatıldı mı?

Kazadan sağ kurtulan, hastanede tedavi gören ve halen tedavi gören kaç çocuk var? Kaç çocuk ailesine veya bakmakla yükümlü olunan aile üyelerine teslim edildi?”

İlginizi Çekebilir