CHP’li Kaboğlu: Türkiye uluslararası afet sözleşmelerine katılmalı

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş depremleri sonucunda Türkiye’nin afete hazırlık ve afet yönetimindeki zayıflığının büyük bir yıkım ve acıyla yeniden su yüzüne çıktığını belirterek, Türkiye’nin bölge afetinde taraf tuttuğunu Dışişleri Bakanlığı’na bildirdi. Olabilecek ama olmamış önemli uluslararası sözleşmeler hakkında yazılı bir soru gönderdi.

Türkiye’nin doğal afetlere hazırlıksızlığının bir yönünün de uluslararası mevzuattaki eksiklikler olduğunu belirten Kaboğlu, 2021 orman yangınlarından Batı Karadeniz sel felaketine kadar maruz kaldığımız her türlü afete karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin açık olduğunun altını çizdi. 2022, zamanında ve yeterli hacimde yapılmadı.

Caboğlu, idari zayıflığın bu alanda kaybettiğimiz onbinlerce insan, kaybettiğimiz flora ve fauna ve uğradığımız muazzam ekonomik kayıplarda ülkemize korkunç ve telafisi olmayan bir bedel ödettiğini belirterek; Dışişleri Bakanlığı’na Türkiye’nin taraf olmadığı dört sözleşmeye neden katılmadığını sordu ve ilgili sözleşmeleri şöyle sıraladı:

17 Mart 1992’de Helsinki’de kabul edilen ve 19 Nisan 2000’de yürürlüğe giren “Endüstriyel Kazaların Sınır Ötesi Etkilerine İlişkin Sözleşme”, 22 Haziran 1993’te Cenevre’de kabul edildi ve 3 Ocak 1997’de yürürlüğe girdi (Madde 174 Uluslararası 18 Haziran 1998’de Tampere’de kabul edilen ve 8 Ocak 2005’te yürürlüğe giren Çalışma Örgütü) “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesine Dair Sözleşme”, “Telekomünikasyon Kaynaklarının Afet Hafifletme ve Kurtarma Operasyonları için Kullanılmasına İlişkin Tampere Sözleşmesi”, kabul edildi 22 Mayıs 2000’de Cenevre’de d.23 Eylül 2001’de kabul edilen ve yürürlüğe giren Sivillerin Korunmasına İlişkin Yardım Çerçeve Sözleşmesi.

Anayasa hukuku profesörü İbrahim Kaboğlu, bilim insanlarına iklim değişikliğiyle birlikte doğal afetlerin giderek artacağını söyledi; Başta deprem, sel ve yangın olmak üzere çeşitli doğal afetler açısından tehlikeli bir bölgede bulunan Türkiye’nin hazırlıksızlığının kabul edilemez olduğunu belirtti. Kaboğlu, Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu’na söz konusu sözleşmelere katılım için hazırlıkların yapılıp yapılmadığını, yoksa bu sözleşmelerin Türkiye’deki doğal afetlerle mücadelede ve katılımdan yoksun uluslararası fayda yerine telafi edici seçeneklerin neler olduğunu sordu.

İlginizi Çekebilir