CHP’li kadın milletvekillerinden 8 Mart’ta yapılan ortak açıklama: “Çok öfkeliyiz ve tüm ölenler adına helal isteyenlere helal hakkını vermiyoruz.”

CHP’li milletvekilleri, 8 Mart Dünya İşçi Bayramı münasebetiyle ortak açıklama yaptı. Deprem bölgesinde kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekilen açıklamada, “Son afetle birlikte kadın sorunlarına yenileri eklendi. Biliyoruz ki çözmeye çalıştıkları tüm bu sorunlar sadece doğal afetlerden kaynaklanmıyor, bu kader değil. Ve biz kadınlar farkındayız ki bu deprem sonrası durumu daha da kötüleştiren niteliksiz atamalar ve boş kurumların tutarsızlığıdır. Aynı zamanda çok kızıyoruz ve helâl isteyenlere helal vermiyoruz hepsi adına.

CHP’li kadın milletvekilleri, 8 Mart Dünya İşçi Bayramı dolayısıyla bugün ortak yazılı açıklama yaptı. Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin ardından bölgedeki kadınların temel sorunlarına bir yenisi eklendi.

“KADINLAR İÇİN HİÇBİR ŞEY 6 ŞUBATTAN ÖNCEKİ GİBİ DEĞİL”

“Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ülkemizin yaşadığı depremin derin üzüntüsü ve üzüntüsü içindeyiz. Ağır yıkıma neden olan deprem ve ardından gelen olaylarla birlikte, özellikle kadınlar için hiçbir şey 6 Şubat’la kıyaslanamaz.

Tüm doğal afetlerde olduğu gibi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle istihdam, karar alma mekanizmalarında ve siyasette yetersiz temsil, kadına yönelik şiddet, taciz, taciz, kadın cinayetleri ve işçi mücadeleleri gibi kadınları ilgilendiren mevcut temel kaygılara yenileri eklendi. . Pandemi, sel ve orman yangınlarında olduğu gibi, depremin ardından kadınlar ve çocuklar çok daha büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı.

Ailesini, yakınlarını, evini kaybetmiş kadınlar yaşadıkları derin acının yanı sıra psikososyal ve ekonomik sorunlarla da baş etmeye çalışıyor. Kadınların en temel ihtiyaçları olan barınma, gıda, sağlık, güvenlik ve hijyene erişim sorunları, çocuklarının eğitim hakkından yoksun olmaları ve gelecek kaygısı kadınları daha da derinden sarsmaktadır.

“KADIN SORUNLARININ KADER OLMADIĞINI BİLİYORUZ”

Biliyoruz ki çözmeye çalıştıkları tüm bu sorunlar sadece doğal afetlerden kaynaklanmıyor, bu kader değil. Biz kadınlar çok iyi biliyoruz ki böyle bir yıkımın sebebi depremin kuvveti değil, bilimden, akıldan, çıkardan, plansızlıktan, vicdansızlıktan uzaklaşma sebebiydi. Ve biz kadınlar farkındayız ki bu deprem sonrası durumu daha da kötüleştiren niteliksiz atamalar ve boş kurumların tutarsızlığıdır. Aynı zamanda çok kızıyoruz ve helâl isteyenlere de hakkımızı helal etmiyoruz.

“YARALARI BİRLİKTE SAĞLAMAK İÇİN BİRLİKTE SÖZ VERİYORUZ”

Deprem anında ve sonrasında yaşananları unutmamakta ne kadar kararlıysak, doğal afetlere karşı da hazırlıklı olmak için mücadele etmekte kararlıyız. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, afete hazırlık süreçlerinde toplumsal cinsiyete duyarlı, kapsayıcı planlarla uygulamaların hayata geçirilmesinin önemini vurgulamak istiyoruz.

13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde depremin ilk gününden itibaren tüm milletvekillerimizle birlikte sahada olan ve olaylara birebir tanık olan CHP’li kadın milletvekilleri olarak hepimiz elimizden geleni yapıyoruz. dayanışma içinde yaraları sarmak ve bu tür yıkım ve acıların tekrarını önlemek. Üzerimize düşen görevleri yerine getireceğimize söz veriyoruz.”

İlginizi Çekebilir