CHP’li Nazlyaka’dan Bakan Yenik’e: Neden çocukları değil de suçluları koruyorsunuz?

CHP Kadın Başkanı Aylin Nazlaka, “Gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu SS’nin son kitabı sayesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın çocuklara cinsel istismar zanlısı ile poz verdiğini öğrendik. Burada Yanyk’a soruyorum: Soyle’un Fotoromanını taklit ettin mi? Kabinenin şu anki fotoromanı olacak mısın? Bugünden önce emekli olman gereken bin bir rezalet işledin. Hiçbirinden vazgeçmedin. Son skandaldan sonra emekli olmayı düşünüyor musunuz? Neden çocukları değil de suçluları koruyorsunuz?” açıklama yaptı

CHP Kadın Genel Başkanı Aylin Nazlaka, gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun ‘SS’ kitabında yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık hakkında iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Nazlaki’nin açıklaması şöyle:

“Pehlivan ve Terkoğlu’nun uzun süre ve titizlikle üzerinde çalıştıkları son kitabı, SS’in hakkında 6 aydır iddianame hazırlamadığı çocuklara yönelik cinsel istismar skandalını gündeme getirdi. Kitaba baktığımda dehşete kapıldım. Çocuğa cinsel istismar skandalının “ceza bakanı” Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz tarafından nasıl örtbas edildiğini gördüm.

Bir yıl önce 17 yaşındaki E.M. yabancı bir ülkeden annesiyle Türkiye’ye geldi. Aile iş hayatına atılmak isteyince iş adamı Sadulla Alagöz’ün kafesine ortak olurlar. EM, hesapları inceleyerek cironun düşük olduğunu öğrenir. Alagez bu bilgiyi aldığına çok kızar. Bunun ardından 21 Ekim 2022’de EM özür dilemek için Alagez’e gider. E.M.’ye sözlü hakaretlerde bulunan Alagez; telefonundan Instagram’ını açıyor ve politikacılarla fotoğraflarını gösteriyor. Başkan olacağını ve polis amirleriyle arasının iyi olduğunu söyleyerek kurbanı korkutuyor. Daha sonra ona cinsel tacizde bulunur.

Kurban E.M. ve ailesi yabancı uyruklu oldukları için sınır dışı edilmekten korkuyor. Alagöz’ün “gönüllü” olduğunu da biliyorlar. Hâlâ hukuk içinde saklanmak istiyorlar, 1 Kasım 2022’de ceza davası açıldı. E.M. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut Nedim Başarangil tarafından kabul edildi. Tanıklık yapılırken İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü temsilcisi de hazır bulunur. “Nitelikli cinsel saldırı” ve “özgürlüğü tehdit” suçlarından soruşturma başlatıldı. Mağdurun durumu hem yargıya hem de bakanlığa intikal ediyor.

Sanık Alagez, şikayetçi olduktan 23 gün sonra 24 Kasım’da Ankara Savcısı İrfan Nuri Akdeniz’in “davetiyesi” üzerine ifade verecek. Alagez, kendisine iftira atıldığını öne sürerek, “Hayali ve iftira niteliğindeki bu şikayetlerdeki hiçbir söz gerçek dışı, resmi ve gayri resmi hiçbir belge ve delile dayanmamaktadır” diyor. Ancak Adli Tıp Kurumu’ndan gelen bir rapor, cinsel saldırı iddiasını destekleyen kanıtlar ortaya koyuyor.

Kitaptaki ayrıntılara göre, Alagez ifade vermeye gitmeden bir hafta önce Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ı makamında ziyaret ediyor. Ziyarete ait fotoğrafları Instagram hesabından paylaşarak, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’a değerli bir hediye verdiğini belirterek, misafirperverliği için teşekkür etti. Alagez, Soyla’ya güvenerek bu skandalı örtbas etmek için AKP’lilerle temaslarını sürdürüyor. Adli Tıp Kurumu’nun raporuna rağmen kol kola dolaşan Alagez’in bir sonraki ziyareti çocuğun en temel haklarını koruması gereken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tır.

2 Ekim 2018’de cinsel saldırıdan da soruşturma altına alınan Aláguez, 2 Şubat 2023’te sosyal medya hesabından Janick’e “hoş sohbeti ve misafirperverliği” için teşekkür etti.

Derya Yanık’ın 17 yaşındaki E.M.’den haberi yok sanmayın. Nasıl olmaz? Bakanlık temsilcisinin ifadede hazır bulunması ve bu dosya bakanlığa havale edildiğinde Alagöz ile neler konuştunuz? Bakan Janyk, “Ben bu adamı tanımıyorum” diyerek kendini haklı çıkaramaz. Görüşmeye Hakim Ömer Azucu’nun imza attığı ortaya çıktı. Yargıç Azkouk neden çocuk istismarıyla suçlanan bir kişi için Bakan Janick ile bir görüşme ayarladı?

SOYLU’NUN FOTO-ROMANINI HİSSEDİYORSUNUZ?

Bay Janick, Alagez size ne söyledi? Alagöz’e bu dosyanın kapatılacağına dair garanti verdiniz mi? Hizmetin size düşen kısmını yaptıysanız, bu kişi neden hâlâ yürüyor ve kollarını sallıyor? 6 aydır iddianame neden hazırlanmadı? Fotoroman Soylu’yu kıskanıyor musunuz? Yeni bir kabine fotoromanı mısınız? Neden çocukları değil de suçluları koruyorsunuz?

Suçluların bel bağladığı yeni isimlere veya yeni fotoğraflara tolerans göstermeyiz. Bakan Yenik’e sesleniyorum: Bin bir rezalet işlediniz ve bugünden önce istifa etmelisiniz. Hiçbirinden vazgeçmedin. Son skandaldan sonra emekli olmayı planlıyor musunuz?

Süleyman Soyla’ya sormak istiyorum: Suçlular nasıl koşarak gelip sizinle fotoğraf çekiyor? Sizi paravan olarak kullanmak isteyenlerle bağlantınız nedir? Sessizliğinizin sebebi nedir?

İlginizi Çekebilir