CHP’li Salyji: “Şu anda alacağımız bazı tedbirleri bilmelerine gerek yok. Seçimlerin güvenli bir ortamda hatta güvenli bir ortamda gerçekleşmesi için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salyji, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerini “mağdurun seçimi” olarak nitelendirdi. Seçimlerin güvenliğini sağlamak için her türlü tedbiri alacaklarını söyleyen Salyji, “Diyelim ki sayım sırasında hava karardı ve elektrikler kesildi. Bu sayım düzgün yapılamaz. Onu (sandığa) bir CHP’li oturtacak” dedi.“Şu anda alacağımız bazı tedbirleri güvenli bir ortamda bilmelerine gerek yok.

Oğuz Kaan Salyji, CHP genel merkezinde gazetecilerle yaptığı sohbette gündemdeki konuları değerlendirdi. Salyci, Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Ankara 1’inci bölgesinde CHP listesinden aday gösterilmesine ilişkin tartışmayı şöyle yorumladı:

“İttifaktaki taraflarla müzakere ederken isim tartışmadık ve onların bazı arkadaşları listemizdeydi. İsim bazında değerlendirme yanlıştır. İttifakın içinde yer alan ve CHP listesine adını veren partinin vermesi gereken değerlendirme budur. Bu yüzden onlardan isimleri kabul ettik ve yayınladık. Bu konuyu tartışmak yanlış olur.”

“POLİTİKA İSİMLERLE DURMAZ”

Sadullah Ergin’in adaylığı nedeniyle oy kaybetmeyeceklerini öne süren Salyji, “Siyaset isimlerle bitmiyor. Milletlerin ittifakı siyasi fikirlere dayanır. Hatırlarsanız Saray bize uzun süre “Tayyip Erdoğan’ı istemeyenlerin birliği” demişti. Sanırım Tayyip Erdoğan bile bunun böyle olmadığını anlamıştır.”

Oğuz Kaan Salyji, her seçimde partilerin listelerinin tartışıldığını belirterek, “Burada önemli olan parti ve ittifakın birlik ve beraberlik içinde seçime gitmesini sağlamak. Bu seçimde de bir avantajımız var. CHP teşkilatı yaşıyor ve iyi durumda. Aynı zamanda ittifak halinde olduğumuz diğer partilerin örgütleri de bu sürece katılıyor. Kabul edildiler. Seçim öncesi ortamı hazırlayarak gidiyoruz” dedi.

“NEDEN İÇİŞLERİ BAKANI”

2 yıldır seçimlerin güvenliğini sağlamak için çalıştıklarını kaydeden Salyji, Suriyeli seçmenin iddialarına ilişkin şunları kaydetti:

“Seçime 32 gün kala bu yeni bir tartışma ve endişe değil. Bu eski bir tartışma. Bu korkuları ortadan kaldırma görevi mevcut hükümete ve Yüksek Seçim Komisyonuna düşmektedir. Bu endişeleri giderecek adımlar atana kadar bu endişeleri gündemde tutacaklar. Vatandaşlarımıza ‘Bundan niye rahatsızsınız’ diye sormak haksızlık olur. Biz SADAT’tan önceki siyasi partiyiz. Biz konuyu sadece seçim gününe bağlayan bir siyasi parti değiliz. Seçimler sırasındaki siyasi ortamın da seçim güvenliğinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, il siyasi parti başkanları önünde “rastgele hedefsiz saldırılar” ve kurşuna dizilmelerin seçim güvenliğini olumlu yönde etkilediğini düşünüyor musunuz? İçişleri Bakanı neden orada?

“KUTU ÜZERİNDE CHP’LİLER VAR”

Millet İttifakı’ndaki siyasi partilerle ve seçimleri adil görmek isteyen herkesle birlikte çalışacaklarını anlatan Salyji, “Vatandaşlarımızın güvenle sandık başına gitmesi ve güvenle oy kullanması için adımlar atıyoruz.” Seçim Günü elektrik kesintisi olması durumunda alınacak önlemlerin yerinde olduğuna dikkati çeken raporda, “Sandıkta olabilir. Örneğin sayım sırasında hava karardı ve elektrikler kesildi. Bu sayım düzgün yapılamaz. Üzerine CHP’li bir üye oturuyor” dedi.

“BAĞIŞ SEÇİMİ”

14 Mayıs seçimlerini “mağdurun seçimi” olarak tanımlayan Oğuz Kaan Salyji, “Bu seçimler herkes için mağdurun seçimidir. İttifakı oluşturan partiler için, CHP için, teşkilatlarımızda görev yapan arkadaşlarımız için, yıllarca milletvekilliği yapmış tecrübeli siyasetçiler için bu fedakar bir tercihtir.”

“SEÇİMİN GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ TÜM TEDBİRLERİ ALDIK”

Salichi, terör örgütü Hizbullah’ı özellikle Doğu ve Güneydoğu’da seçim güvenliğine yönelik bir tehdit olarak görüp görmedikleri sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Seçim güvenliği ile ilgili her türlü tedbiri alacağız. Biz buna hazırız. Şu anda alacağımız bazı önlemleri bilmelerine gerek yok. Seçimlerin güvenli bir ortamda hatta güvenli bir iklimde gerçekleşmesi için gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Bu nedenle seçimlerle ilgili oluşabilecek olumsuzluklara karşı gerekli tedbirleri alacağız” dedi.

İstanbul’un aday gösterdiği avukat Türkan Elci’nin Diyarbakır’ın neden aday gösterilmediğini anlatan Salyci, “Diyarbakır’da olduğu gibi İstanbul’da da ciddi bir Kürt seçmen var. Bu nedenle Türkiye’nin farklı yerlerinde CHP’ye oy vermek isteyen seçmene ulaşmak için Türkan Hanım İstanbul’dan adaydır.”

İlginizi Çekebilir