CHP’li Tascier iki hastane için uyardı: Deprem riski var

CHP Milletvekili Gamze Taşcı, Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesi’nin depreme dayanıklılık rekoru kırdığını, Ankara Sami Ulus Doğumevi’nin ise yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Depremde yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi’nin 2012 yılından bu yana depremlere karşı savunmasız olduğu bildirilse de önlem alınmayınca dikkatler diğer hastanelere çevrildi.

Cumhuriyet’ten Sarpa Sağkal’ın haberine göre; Benzer bir durumun her iki hastanede de yaşanabileceğini söyleyen Ankara Petrol Rafinerisi Milletvekili Gamze Taşcı, “Fay hattı üzerinde bulunan Lice Halis Toprak Vakfı Devlet Hastanesi’nin 2017’den beri depreme dayanıklı olduğu bilgisi geliyordu. Raporda, “binaların mevcut haliyle kullanıma uygun olmadığı” uyarısı yapıldı. Sanki hiçbir şey olmamış gibi hastane hala kullanılıyor. Ankara Sami Ulus Doğumevi ve Çocuk Hastanesi’nin 2017 yılı sismik analiz raporu, binaların çökme riski taşıdığını vurguladı. Bu hastaneler böyle bir rapor aldıktan sonra bir gün bile nasıl çalışmaya devam edebiliyor? İnsanların hayatlarıyla nasıl oynarsınız?” sorusunu yöneltti.

Bu hastanelerin güçlendirilmesi için çağrıda bulunduklarını hatırlatan Tascier, “Neden beklediniz? Plan ve programların öncelikli olduğu söylendi. Hastaneler bir öncelikse, nasıl geri kalıyorlardı? İskenderun Devlet Hastanesi’nin depremde yıkılacağı 11 yıldır bilinmesine rağmen 11 yıl içinde neden bu öncelik ortaya çıkmadı? Sağlık Bakanı bu sorulardan ne zamana kadar kaçınacak?” söz konusu.

“YOK EDEN OKUL, HASTANE, VALİLİK BİNALARI NEDEN GÜÇLENDİRİLMİYOR?”

Yıllık programlarda bu tür binaların çok olduğuna dikkati çeken Taschier, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin de benimsediği Sendai Afet Riskini Azaltma Çerçevesi, mevcut binaların güçlendirilmesi ve rehabilite edilmesinin yanı sıra okul ve hastane gibi yapıların afet tehlikelerine dayanıklı bir şekilde inşa edilmesi anlayışının geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. . Önemli kamu binalarının ve özellikle hastanelerin afet sonrasında da verimli ve çalışır durumda kaldığı vurgulanmaktadır. Sadece bu uluslararası metinde değil, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planında da kamu binalarında afet korumanın güçlendirilmesine yönelik çalışmaların devam edeceği belirtildi. 2022 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı, ülke genelinde kamu binalarının envanterinin çıkarılması ve önceliklendirilmesi çalışmalarının tamamlanacağını belirtiyordu. Yıkılan okullar, hastaneler, valilik evleri neden tahkimat yapılmadı diye soruyoruz.

İlginizi Çekebilir