CHP’li Toprak: Kızılay’ı parti şirketine çevirenler hesap verecek

CHP İstanbul Milletvekili ve Koordinatör Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Kızılay’ı holdinge çeviren, ticarileştiren, gelir ve rant kaynağı olarak parti şirketine çevirenler adalet önünde hesap vereceklerdir.”

Toprak bugün haftalık değerlendirme raporunu yayınladı. Toprak, raporunda şunları kaydetti:

DEVLET KİRA PLANLARININ ARKASINDAKİ AMAÇLARI HALKLA PAYLAŞMALIDIR

İstanbul’da 1.5 milyon binanın yıkılarak Avrupa ve Anadolu yakasının tanımladığı ancak açıklanmayan ‘koruma alanlarına’ taşınması planı, deprem korkusuyla kira bedeli alınmasıdır. Kurası çekilen 250 bin TOKİ programıyla 3 milyon konut sayısına ulaşan inşaat ve beton kampanyasının finansmanı için hangi taviz ve taahhütler verilecek? Böylesine spesifik bir kampanyayı finanse etmek için iç ve dış kaynaklar tahsis edilerek, belirli kesimlere, şahıslara ve şirketlere uzun vadeli tavizler, tavizler ve taahhütler verilecek ve ülkenin geleceği, ulusal ve ekonomik bağımsızlığı KÖİ benzeri bir zemine oturtulacaktır. modeli. onun gücü; Şeffaflık, hesap verebilirlik ve bu somut ve kiralık planların ardındaki gerçek niyetlerin millet ve parlamento ile paylaşılması çağrısında bulunuyorum. Olası bir yetki değişikliği durumunda tüm bu planlar, imtiyazlar ve sözleşmeler iptal edilecektir.

TUTUKTAN YASAKLANMALAR KENDİNDEN KRATİK BİR ANLAYIŞIN İFADESİDİR

Yasaklama kararları arka arkaya alınırken, hükümetin en çok korktuğu kelimelerden birinin “istifa” olduğu ortaya çıktı. Sporda Şiddetin Önlenmesi Yasası adı altında getirilen seyahat yasakları, aynı şekilde yorumlanırsa maçların seyircisiz oynanmasına, stadyumların kapatılmasına ve nihayetinde spor yasağına kadar gidebilir. Pandemi sürecinde maçlar seyircisiz oynanırken, boş tribünlere yerleştirilen canlı yayınlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP ve hükümet afişleri görüldü. Kamu bütçesiyle yapılan stadyumlara isimlerini verdiler. Ayrıca tribünlerdeki taraftarlar bazen kulüp ve federasyon başkanlarının istifasını talep ediyor. En ufak bir demokratik tepkiye veya slogana bile tahammülsüzlük, iktidarın demokrasiye ve özgürlüğe karşıtlığının, otokratik düşüncenin ifadesidir.

KIZILAY İŞİ YAPANLAR ADALETE SORUMLU OLACAK

Kızılay, 6 Şubat depreminde can kurtarma ve insani yardım faaliyetleriyle değil, holding yapısı, ticari ve ticari faaliyetleri, soğukta ve açık havada depremzedelere çadır satması ile ön plana çıktı. 155 yıldır hayır ve afetlerle insani yardım yapan bir kurumun 2018’de siyasi spekülasyon, partizanlık ve açgözlülükle tek adam yönetimine geçmesinin ardından nasıl parçalanıp “aile-parti holdingine” dönüştüğünü gözler önüne serdi. Kızılay ticari bir kuruluşa dönüştüğünde uluslararası insani yardım kuruluşları ve Kızılhaç depremle ilgili işbirliği yapmaktan kaçındı. Kızılay’ı holding yapan, ticarileştiren, gelir ve rant kaynağı olarak parti şirketine çevirenler adalet önünde hesap verecektir.

YOKSULLUK SINIRI ASGARİ ÜCRETİN ÜÇ KATI

2023 yılı için yüzde 20 olarak açıklanan yıllık enflasyon hedefinin yarısına iki ayda ulaşıldı. TÜİK, depremin olduğu bölgede veri toplayamayacağını açıkladı. Böylece, resmi Şubat enflasyonunun açıklanan %3,15’in üzerinde olacağı tahmin edilebilir. Asgari ücret, yükselen enflasyon nedeniyle 2 ayda 9 bin 425 TL’ye yükselen kıtlık sınırının altında kaldı. Şubat ayında açlık sınırının 9 bin 425 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 30 bin 700 TL’ye çıkarılması resmi enflasyonun doğru olmadığının en somut göstergesi. Ocak ayında yüzde 55 artışla 8 bin 500 lira olan asgari ücret, iki ayda geçim seviyesinin yaklaşık 1 bin lira altında kaldı. Yoksulluk sınırı asgari ücretin üç katından fazlaydı. Yüzde 3,15 olarak açıklanan enflasyon, kitlelerin açlığa ve yoksulluğa mahkum olduğu gerçeğinin göz ardı edilmesi anlamına geliyor. Hükümet, asgari ücret, memur zamları ve emekli maaşlarının Mart-Nisan aylarında gözden geçirileceği sözünü tutmalı.

TEMEL ÜRÜNLERE ERİŞİM İÇİN ACİL İŞLEM GEREKLİDİR

Geçen yılın son aylarında yavaşlamaya başlayan ihracat, depremin etkisiyle Şubat ayında gerilemeye başladı. Geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 6,4 azalırken, ithalat yüzde 10,6 arttı. İlk iki ayda dış ticaret açığı 26 milyar doları aştı. 2023 yılı sonunda 80 milyar dolar olarak öngörülen dış ticaret açığının dörtte birinden fazlası iki ayda gerçekleşti. Başta domates, et ve yumurta olmak üzere sebze fiyatlarındaki aşırı artış, pazar tezgahlarının boşalmasına ve birçok ürünün bulunmamasına neden oluyor. Ticaret Bakanlığı domates ihracatına kısıtlama ve yasaklar getirirken, 6,5 milyon tavuğun kuş gribi nedeniyle itlaf edilmesi beyaz et ve yumurta üretiminin azalmasına ve fiyatların artmasına neden oldu. Bütün bu sofra, sebze, et, yumurta vb. Önümüzdeki birkaç gün içinde. Gıda fiyatlarında büyük artışlar gündemde ve temel gıda maddelerine erişimin sağlanması için acilen harekete geçilmesi gerekiyor.

ABD TÜRKİYE’YE AĞIR İZLENİMLER GETİRDİ

ABD yönetimi bir yandan deprem olursa yardım sözü verirken, öte yandan yayınladığı terör raporunda Türkiye’ye yönelik ciddi suçlamalarda bulunuyor. ABD, Ticaret, Hazine ve Adalet Bakanlıklarından ortak bir uyarıda bulunarak, dünyadaki şirketleri Rus yaptırımlarının “Türkiye’ye sızmaması, ticari faaliyetlerin yakından takip edilmesi” konusunda uyardı. Hatırlayacağınız üzere ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson, şubat ayında Türkiye’ye giderek yaptırımların Türkiye üzerinden delinmemesi uyarısında bulunmuş, iş dünyası, bankalar ve hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapmıştı. . Şimdi üç bakanlığın ortak uyarıda bulunması ve resmi açıklamada ısrarla Türkiye’nin adının geçmesi, olası yeni adımların ve gerilimlerin işareti olarak görülebilir.

TAHIL KORİDORUNDA ANLAŞMA SONA ERİYOR

18 Mart’ta süresi dolacak Tahıl Koridoru Anlaşması öncesinde Rusya, gemi çıkışlarını yavaşlatma yoluna gitti ve anlaşmayı uzatmak için tahıl ve gübre ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasını şart koştu. ABD, Rusya’nın şartlarına karşı çıkıyor. Rusya, şartları kabul edilmediği takdirde anlaşmayı yenilemeyeceğini söylüyor. Buna göre ABD ve Rusya, Türkiye’ye destek olmaları için baskılarını artırabilir ve lehlerine pozisyon alabilirler.

İlginizi Çekebilir