CHP’li Torun: AFAD Kızılay’dan kaç çadır aldı? Ne kadar ödedi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu: “5 Şubat 2023 itibarıyla AFAD deposunda kaç çadır var? AFAD’ın Ağustos 2020 ile Aralık 2022 arasında Kızılay’dan çadır almamasının sebebi nedir? AFAD Kızılay’dan şimdiye kadar kaç çadır satın aldı ve bu çadırlar için satın alma tarihine kadar ne kadar ödendi?

Toruń, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Kızılay’dan AFAD çadırı satın almasını talep eden TBMM Başkanlığı’na soruşturma gönderdi. Thorun konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“AFAD, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezde meydana gelen depremlerin sonuçlarını iyileştirmeye yönelik müdahale ve çalışmalarında yetersiz görünmektedir. Özellikle arazide barınma ihtiyacının karşılanmasında büyük eksiklikler olduğu gözlemlenmiştir. Bu kapsamda AFAD’ın Ağustos 2020 ile Aralık 2022 arasında Kızıllay’da çadır satın almadığı, Kızıllay’daki hazır giyim üretim tesislerinin çalışmadığı öğrenildi.

AFAD’ın 2022 yılında Kızılay yerine özel bir şirkete çadır ihalesi verdiği ancak bu ihale karşılığında tek bir çadır bile almadığı iddia ediliyor. Olası bir doğal afet durumunda en az 250-300 bin çadır erzak bulundurduğunu iddia eden AFAD’ın 6 Şubat 2023’te 100 bin çadırı dahi olmadan depremle sarsıldığı iddia ediliyor.

“5 ŞUBAT 2023 TARİHİ İTİBARİYLE AFAD’DA MEVCUT ÇADIR SAYISI NE KADAR?”

Seyit Torun, Toprak’a şu soruları sordu:

“5 Şubat 2023 itibariyle AFAD depolarında kaç çadır var? 5 Şubat 2023 tarihi itibariyle AFAD bünyesinde bulunan arama kurtarma personeli sayısı kaçtır, bu personel aynı anda kaç batığa müdahale edebilir? AFAD’ın Ağustos 2020 ile Aralık 2022 arasında Kızılay’dan çadır almamasının sebebi nedir? AFAD tarafından Kızılay’dan şimdiye kadar kaç çadır satın alındı ​​ve bu çadırlar için ne kadar ödendi? Kızılay dışında hangi firmalar AFAD’dan çadır kurma ihalesi aldı? Bu ihalelerin her birinin maliyeti nedir ve ihale karşılığında kaç çadır kuruldu? AFAD’ın 2022’de özel bir şirketle çadır kurup karşılığında tek bir çadır bile alamamasının özel nedenleri nelerdir?

İlginizi Çekebilir