Çin ile Rusya arasındaki ikili ticaret hacmi yıllık 200 milyar ABD dolarına ulaşacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politbüro üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Kurmay Başkanı Wang Yi’nin Rusya Devlet Başkanı ile görüştüğünü söyledi. Bu, 21-22 Şubat tarihlerinde Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov tarafından açıklandı.

Wang Wenbin düzenlediği basın toplantısında, mevcut uluslararası durumun zor olduğunu ancak Çin-Rusya ilişkilerinin uluslararası durum tarafından sınandığını ve olgun, istikrarlı ve istikrarlı olduğunu söyledi.

Yeni dönemde Çin-Rusya Kapsamlı Stratejik Koordinasyon Ortaklığının hiçbir zaman üçüncü bir tarafı hedef almadığını ve üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan geliştiğini kaydetti. Wang Wenbin, Çin ve Rusya’nın ortaklaşa desteklediği dünyanın çok kutupluluğu ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesinin dönemin gelişme trendi ve çoğu ülkenin istekleri doğrultusunda olduğuna dikkat çekti.

Sözcü, Çin ve Rusya’nın her zaman gerçek çok taraflılığı savunduğunu ve uyguladığını ve uluslararası durum nasıl değişirse değişsin Çin’in Rusya ile yeni bir tür büyük ülke ilişkisi geliştirmek için istikrarlı bir ivmeyi korumaya hazır olduğunu söyledi.

Wang Wenbin, tarafların Ukrayna hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Basında çıkan haberlere göre, Vladimir Putin ile Wang Yi arasındaki görüşmede, Çin ile Rusya arasındaki yıllık ikili ticaret hacminin 200 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Konuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Wang Wenbin, Çin ve Rusya’nın ikili ticaret ve ekonomik alanda normal işbirliğini ve alışverişini sürdürdüğünü hatırlattı.

Çin Gümrük Genel İdaresi’nin 13 Ocak’ta açıkladığı verilere göre, 2022 yılında Çin ile Rusya arasındaki ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 29,3 artarak 190 milyar 272 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Bunlardan Çin’in Rusya’ya ihracatı yüzde 12,8 artışla 76 milyar 123 milyar ABD dolarına, Çin’in Rusya’dan ithalatı ise yüzde 43,4 artışla 114 milyar 149 milyar ABD dolarına yükseldi.

İlginizi Çekebilir