Çin’in yeni Başbakanı Li Chang

Çin’de, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Daimi Komitesi üyesi ve eski bir Şangay parti sekreteri olan Li Chang, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Başkent Pekin’de düzenlenen 14. Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) 1. Genel Kurulu’nda Başkan Xi Jinping, Li’yi başbakan olarak atadı.

Li Chang, ülkenin en yüksek yasama organı olan KYB’nin bu sabah yapılan genel kurul toplantısında tek aday olduğu genel kurul toplantısında 3 oya karşı 2 bin 936 oyla ve 8 çekimser oyla başbakan seçildi.

Seçimden sonra Başkan Xi, Li’yi atayan bir başkanlık kararnamesini imzaladı.

ESKİ BAŞBAKAN ORTAYA ÇIKTI

Çin anayasasına göre başbakanın görev süresi iki dönemle sınırlandırıldığından, 2013-2018 ve 2018-2023 yıllarında 10’ar yıllık iki dönem başbakanlık yapan Li Keqiang, görevi halefine devretti.

Eski Başbakan Li, Ekim 2022’de düzenlenen 20. ÇKP Ulusal Kongresi’nde partinin en yüksek yönetim organı olan yedi üyeli Daimi Komite’den ayrıldı.

Yeni Başbakan Li ise ilk olarak ÇKP Kongresi’nde Daimi Komite’ye seçildi ve parti listesinde Genel Sekreter Xi’nin ardından 2. sıraya yükseldi. Tek parti hükümetinin olduğu, parti ve devlet yönetiminin iç içe geçtiği bir sistemde, Li’nin partideki konumuna göre devlet protokolüne uygun olarak başbakan olarak atanması bekleniyordu.

Başbakan seçilen Lee, görevi önümüzdeki 5 yıl boyunca sürdürecek.

İlginizi Çekebilir