Cumhurbaşkanı Adaylarının Alması Gereken Haklara İlişkin YSK Genelgesi

Cumhurbaşkanlığı genel seçimi ve 28’inci dönem için Cumhurbaşkanlığı adaylarının alacakları yardımlar ile mal bildirimlerine ilişkin usul ve esaslara ilişkin genelge Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yüksek Seçim Komisyonu’nun (YÖK), Cumhurbaşkanlığı genel seçimleri ve 28’inci dönem milletvekili seçimlerinde cumhurbaşkanı adaylarına yardım alınmasına ve mal beyanına ilişkin usul ve esaslara ilişkin Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genelgeye göre, cumhurbaşkanı adaylarının başvuru sürecinde mal varlığını beyan etmesi gerekecek. Siyasi partiler tarafından aday gösterilen cumhurbaşkanı adaylarının 23 Mart’a kadar, seçmenlerin imzasıyla aday gösterecekleri cumhurbaşkanı adaylarının ise 20 Mart’a kadar mal beyanında bulunmaları gerekecek.

Ayrıca adaylar yabancı ülkelerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk vatandaşı olmayan kişilerden bağış ve yardım alamayacaktır. Her bireyin adaylara sağlayabileceği nakdi yardım miktarı, mali haklar kapsamında bir üst düzey devlet görevlisine her tur için fiilen yapılan bir aylık ödemelerin brüt tutarını aşamaz. Adaylar ödünç para kabul edemeyeceklerdir.

İlginizi Çekebilir