Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birkaç ay içinde 309 bin konutun inşaatına başlıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, yeniden yapılanma çalışmalarına başladık. Birkaç ay içinde 309 bin konutun inşaatına başlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde bulunan konteyner kenti ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elbistan’da şunları söyledi:

“Tarihimizin en acı günlerinden biri olarak geçen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremin merkez üssü Elbistan oldu. Bu depremler bölgemizde büyük tahribata neden olmuştur. Hafif ve ağır hasarlı tüm binalar ikinci depremde yıkıldı. Her biri bir depremin yıkıcı gücü farklı olan artçı sarsıntılar devam ediyor.

Benzer bir durumla dün Malatya’da karşılaştık. Burada da yıkım, can ve mal kaybı yaşadık. Hasarlı binalardan kaçınılması gerektiğinin altını çizmek isterim.

Maraş’ta 41 binden fazla kişi çalıştı. Sadece bölgemizde meydana gelen depremler sonucu binden fazla vatandaşımız, Maraş’ın tamamında ise 12.683 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Halkımızın bu imtihanı onurla atlattığını görüyoruz.

İlk günlerde deprem bölgesinin genişliği ve sert kış koşulları çalışmaları etkilese de kısa sürede tüm engelleri aşmayı başardık. Depremzedelere ihtiyaç duydukları her alanda destek olduk.

Depremden etkilenen vatandaşlarımızın yükünü hafifletmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar köylerine ve yakın çevredeki akrabalarının yanına gidenleri saymazsak 20 bin 300 kişiyi bölgemizden tahliye ettik. Çadır kamp ve konteyner kamp kurmaya devam ediyoruz.

Bölgemizin imar ve canlanmasına başlıyoruz. 4339 bağımsız bölümün yıkıldığı ve ağır hasar gördüğü tespit edildi. Maraş’ta bu rakamın 45.575 binaya ulaştığını görüyoruz. Arama kurtarma çalışmaları ve çöp toplama çalışmaları devam ederken, yeniden yapılanma çalışmalarına başladık. Birkaç ay içinde 309 bin konutun inşaatına başlıyoruz. Maraş’ta 83 bin hane ve 18 bin 681 köy evi ile bismillah diyoruz. Bunun için 1 yıl tatil istiyorum.

Ölüleri geri getiremeyiz ama tüm yaraları iyileştirecek azim, deneyim ve güce sahibiz.

TOKİ her alanda deprem sınavını büyük bir heyecanla vermiş bir kurumdur. Birçok ilimizde hayata geçirerek yeni konutları bu standartta yapacağız. 3+1 şemasına göre inşa edilecek olan konutlarımız şehirlerimizin mimarisine uyumlu olarak tasarlanmıştır. Toprağın sıvılaştığı yerlere yapılaşmaya karşıyız.

Bu ülke daha fazla acıya tahammül edemez. Kimsenin milletimizi yeni bedeller ödemeye zorlamasına izin vermeyeceğiz. Deprem tüm il, ilçe ve köyleri canlandırdığı sürece aynı tehdit altındaki bölgeleri başka bölgelere dönüştüreceğiz.”

Erdoğan, Afşin ilçesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhur İttifakı olarak endişelerinizi paylaşmak için buradayız. Millet olarak hepimizin başı sağolsun. Hava şartları ve deprem bölgesinin genişliği nedeniyle çeşitli zorluklarla karşılaşsak da ilk günden beri yanınızdayız. Devlet kurumlarımız, belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla mahallemizin bir an önce ayağa kalkması için çaba sarf ettik. Afşin’de deprem sonrası yaraların hızla iyileşmeye başladığını görüyoruz.

Şimdiye kadar bölgemizde ihtiyaç duyulan çadırlar köylerle birlikte dağıtıldı. Konteynerlerin hızla konuşlandırılmasıyla birlikte çadırlardan konteyner kentlere taşınmaya başlayacağız. Gıda, içme suyu, elektrik ve diğer ihtiyaçların temininde herhangi bir sıkıntı yok. Depremde sevdiklerini, evlerini, mallarını kaybeden vatandaşlarımızın maddi yükünü hafifletmek için adımlar atıyoruz.

“BUGÜN TAŞINMAK İÇİN 15 BİN LİRA ÖDEYECEĞİZ”

Kiralayacak depremzedelere 3 bin liradan 5 bin liraya kadar kira yardımı yapıyoruz. Taşınanlara bugünden itibaren 15 bin lira ödemeye başlıyoruz. Acil ihtiyaçlarımız için de depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına 100 bin lira bağışlıyoruz.

Depremzedelerimize en kısa sürede kalıcı konut sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Mart-Nisan aylarında döşeyeceğimiz konut ve köy evi sayısı deprem bölgesi genelinde 309 bine ulaştı.

Maraş’ta 83 bin konut ve 18 bin 681 köy evi yapacağız. Kaybettiğimiz canlarımıza kavuşamazken, tüm maddi kayıplarımızı da inşallah bölgemizde telafi edeceğiz. Devletine ve hükümetine güvenmeni istiyorum. Bize 1 yıl verin. İnşallah 1 yıl içinde onu da bitireceğiz ve inşallah sizleri konutlara taşıyacağız.

İnancımız ve irademiz kuvvetlidir. Van’da, Bingöl’de, Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de bu işi başardığımız gibi Kütahya-Simav’da da bütün deprem ve sel felaketlerinde başarılı olduğumuz gibi Allah’ın izniyle 11 vilayetimizin tamamında başarılı olacağız.

Devlet olarak bugüne kadar hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadıysak, o zaman inşallah bu sefer de kimseyi aç bırakmayız. Millet olarak el ele, omuz omuza, gönül gönüle bu zor günleri hep birlikte atlatacağız.

Allah bir daha böyle acıları yaşatmasın inşallah. Sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum ve artık Cumhur İttifakı Devlet Bahçeli ve Mustafa Destichi olarak burada beraberiz.

Buradan Malatya’ya, Doğanşehir’e, kardeşlerimize sarılmak istediğimiz yere gidiyoruz. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum, kendinize iyi bakın.”

İlginizi Çekebilir