Cumhurbaşkanı Erdoğan: Covid salgınını mükemmel organizasyon sayesinde atlattık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nde iftar programı kapsamında sağlık çalışanları ile bir araya geldi. Koronavirüs ile ilgili olarak: “Salgın sürecinde hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadık.” Erdoğan, “Ekonomik olarak bizden çok daha zengin ülkelerde görülen vahim durum, ülkemizle örtüşmedi. En büyük sağlık krizi olarak adlandırılan bu salgını harika bir organizasyonla atlattık.” söz konusu.

Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nde iftar programı kapsamında sağlık çalışanları ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs hakkında konuştu. “Salgın sürecinde hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadık.” Erdoğan, “Ekonomik olarak bizden çok daha zengin ülkelerde görülen vahim durum, ülkemizle örtüşmedi. En büyük sağlık krizi olarak adlandırılan bu salgını harika bir organizasyonla atlattık.” söz konusu. Öte yandan Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 505 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nasıl salgın döneminde hastanelerimizi rekor sürede hizmete açtıysak, şimdi de söz verdiğimiz tüm projeleri zamanında tamamlayıp hizmete açacağız.” kullanılan ifadeler.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Sağlık ordumuzun özverili çalışmaları ve zamanında alınan tedbirler sayesinde salgın sürecinde hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadık. Hastaneye kabul edilmeyen, ilaç bulamadığı, sağlık hizmetlerine ulaşamadığı, isteyip de aşı olma imkanına erişemediği için hayatını kaybeden bir tek insanımız olmadı. Ekonomik olarak bizden çok daha zengin olan ülkelerde görülen vahim tabloların hiçbiri çok şükür ülkemizde yaşanmadı. İnsanlığın son yüzyılda karşı karşıya kaldığı en büyük sağlık krizi olarak anılan bu salgını, gerçekten olağanüstü bir organizasyon becerisiyle yönetmeyi başardık.

Ardından Rusya ile Ukrayna arasında çıkan ve yayılma tehlikesi taşıyan savaşın sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kaldık. Dengeli ve uzlaşmacı bir politika izleyerek savaş kıvılcımlarının ülkemize sıçramasına izin vermedik. Ayrıca attığımız ek adımlarla sayısız insanın hayatını kurtardık. Hayal edebilirsiniz? Avrupa ve Asya yakasında İstanbul Murat Dilmener Hastanesi ve Ferih Öz Hastanesi’ni üç ayda inşa ettik. Burada her türlü ekipman ve ameliyathaneler var ve bu şekilde halkımızın hizmetine sunuyoruz.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye yakınlarında akan kanı durdurmak için çabalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bu sefer tarihin en kara günlerinden biri olan 6 Şubat sabahı olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 14 milyon nüfuslu 11 ilde ağır hasara ve can kaybına neden oldu. Şu anda aramızda hayatını kaybeden kardeşlerimiz var, doktor arkadaşlarımız var, hemşirelerimiz var. Bütün bunlara rağmen yılmadan, yılmadan bu mücadeleye devam ettiler, etmeye de devam ediyorlar. Eşi ve çocukları vefat etmişler ve bu halde olmalarına rağmen tabiplik yeminlerini yerine getirerek yollarına devam ediyorlar.

Ölen 50 bini aşkın kardeşimiz arasında 505 sağlık çalışanı var. Hepsi için Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Bir kez daha halkımıza ve tıp camiamıza başsağlığı diliyorum. İftar soframızda asrın felaketine tanık olan bu kardeşlerimize Rabbimden sabır diliyorum. Bir arzum daha var. Şehitlik şerbeti içtiler ve bu şehitlik mertebesinde olan yakınlarınla ​​birlikte diriltileceğine inanıyorum.”

SAĞLIK ORDUMUZ BU SÜRECİN YİNE İLK SIRASINDAYDI

Erdoğan, doğal afetin yol açtığı tahribatın boyutunun sağlık çalışanlarının çok iyi farkında olduğunu ifade ederken, depremzedelerle birlikte burada görev yapan memurların da devletin olağanüstü çabalarına ilk günden itibaren tanık olduklarını söyledi.

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yüzyılın sağlık krizinde olduğu gibi, yüzyılın felaketiyle mücadelede de çok başarılı bir sınav veriyor. Sadece biz değil, destek ziyareti için ülkemize gelen yabancı misafirlerimiz de bu gerçeğin farkındadır” dedi. dedi.

Mağdurların arama kurtarmadan yaralıların tedavisine, barınmadan erzak ve iaşeye kadar her türlü ihtiyacında yanlarında olduklarını vurgulayan Erdoğan, “Sıhhiye ordumuz bu süreçte bir kez daha ön saflarda yer aldı. Depremden bu yana 212 UMKE ve 112 ambulansımız; 14 ambulansımız, 1426 ambulansımız, 16 bine yakın UMKE ve 112 ambulans çalışanımızın yanındaydık. Enkazdan çıkarılan 2 bin 580 yaralımızı hava yoluyla, yaklaşık 49 bin kara ve 327 yaralımızı deniz yoluyla diğer illere ulaştırdık. Şu anda 7 bin 731 depremzede hastaneye kaldırıldı, 1008 kardeşimiz de yoğun bakımda. Kendilerine Allah’tan acil şifalar diliyorum.” kullanılan ifadeler.

İlginizi Çekebilir