Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cuma günü alacağımız kararla seçim sürecini başlatıyoruz

AKP Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,Anayasanın verdiği yetkiye dayanarak 10 Mart Cuma günü yapacağımız seçimlere ilişkin kararı ertesi gün Resmi Gazete’de yayınlayarak süreci başlatıyoruz. söz konusu.

AKP Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

11 İLDE 230 BİN BİNA YIKILDI VEYA CİDDİ HASAR GÖRDÜ

Deprem bölgesinde yer alan 11 ilde yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bine, bu alanlardaki bağımsız site sayısı ise 645 bine ulaşıyor.

Evlerinde hasar olmayan veya hafif hasarlı olan bazı vatandaşlarımız, devam eden sarsıntı nedeniyle evlerine giremiyor. Konteyner şehirlerin oluşturulmasına hız verdik. Gerekirse konteyner sayısını daha da artırabiliriz. Hedefimiz yarım milyon depremzedeyi 2 ay içerisinde 100 bin konteyner kurarak daha iyi koşullarda yaşayabilecekleri bu bölgelere ulaştırmak.

İSTENİLEN HIZ VE VERİMLİLERE ULAŞAMADIK:

Yıkım o kadar büyüktü, yıkım alanı o kadar büyüktü, iklim ve arazi şartları o kadar zordu ki, işin ilk anlarında istediğimiz hız ve verimi yakalayamadık. Kısa sürede düzeni sağladık, kapanan yolları hızla açtık, altyapıyı çalışır hale getirdik, kamu ve özel sektördeki tüm ulaşımı ve iş gücünü devreye soktuk.

HAYATINI KAYBEDEN İŞLETMECİLERİN BORÇLARINI ÖDEDİK

Konut sorununun yanı sıra kentlerimizin günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası olan ticari faaliyetlerin canlanmasına da büyük önem veriyoruz. Ayrıca yıkılan veya kullanılamaz hale gelen işyerleri için de çözümler geliştiriyoruz. Bugüne kadar 6.000 adet geçici ticarethane oluşturup esnafımızın hizmetine sunduk. Ayrıca 3000 konteynerden oluşan çarşılar oluşturuyoruz. 2023 yılı için deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan borçlarını ve afette hayatını kaybeden işletmecilerimizin tüm borçlarını siliyoruz.

4 hafta sonra arama kurtarma çalışmalarını tamamladığımız yere geldik ve barınma sorununu çözdük.

10.000 TL ACİL YARDIM 1 MİLYON 61 BİN KİŞİ ÜZERİNDE

Bugüne kadar 1.61.000’den fazla depremzedeye hane başına 10.000 lira acil yardım ödemesi yaptık.

Deprem bölgelerindeki esnafa yarısı hazine tarafından ödenecek yüzde 7.5 faiz oranıyla 12 ay ödemesiz 60 ay vadeli 250 bin liraya varan kredi sağlıyoruz. .

488 BİN YENİ KONUT İNŞA EDECEĞİZ

Devletimizin gücü ve halkımızın cömertliği o kadar büyüktü ki, kötü emsaller önemsiz kaldı. Barınma ve yemek sorununu çözdüğümüz siteye geldik ve hızla çöp toplama çalışmalarına devam ettik.

Enkazları hızla temizlememiz gereken 50.000 binamız var. Bir yandan da insanlarımızı yeni evlerine taşımak istiyoruz. Halkımızın bir an önce güven ve huzur içinde yaşayacakları yeni evlerine dönmeleri en önemli gündemimizdir. Önümüzdeki iki ayda 244 bin konutun inşaatına başlanması planlanıyor.

Bunlardan 22 bini inşa edildi. 405 bini konut, 83 bini kır evi olmak üzere toplamda 488 bin yeni konut yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

“TOKİ’YE KAMU BİNALARI YAPACAĞIZ”

40.000’e yakın binada 164.000 adet orta hasarlı bağımsız bölümün de bu sayıya eklenmesi için çalışmalara başlıyoruz. TOKİ kamu binalarını ilk gelen alır prensibiyle inşa edeceğiz.

3-4 kattan yüksek olmayan, yerel mimarisi ve altyapısı, okul ve sağlık ocağı, hamamı, çarşısı ve parkı ile bağımsız yaşam alanı olarak yeni yerleşimler tasarlıyoruz.

1 yıl içinde hak sahiplerine konutlarını devretmeyi planlıyoruz. 1.180.000 kişiyi konut sahibi yapan TOKİ, teknik yeterliliği ve uygulanabilirliği sayesinde depremi atlattı.

TOKİ ile depremde harap olan şehirlerimizi yeniden inşa etme sürecini en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Ölen vatandaşlarımızı geri getiremiyoruz. Ama tüm yıkım, hasar, kayıp ve benzeri şeyleri telafi etme kararlılığımız var.

Deprem bölgesindeki şehirlerimizde hayat normale dönene kadar durup dinlenmemiz yasak.

Devlet olarak ülkemizi deprem ve diğer doğal afetlere hazırlamak için kapsamlı araştırmalar yaptık. Ülkemizde yaşanabilecek sel, yangın, toprak kayması, kuraklık gibi doğal afetler ile çevremizde meydana gelebilecek siyasi ve sosyal krizlerin olası sonuçlarına karşı alacağımız tedbirleri detaylı olarak planlıyoruz.

“FELAKETLERDE SINAVLARI BAŞARIYLA GEÇTİK”

Hükümetimiz Van, Elazığ, Malatya, İzmir’de deprem, Antalya, Muğla’da yangın, Kastamonu, Girezina ve Bartın’da sel baskınlarında başarılı testler yaptı.

Afete hazırlık planlarıyla tüm ülkemizi kasıp kavuran yeni bir hazırlık halindeydik. Bunlardan biri de kentsel dönüşüm projeleriydi. 6 Şubat’ta bir gün gördük ki hazırlıklarımızı felaketler beklemiyor.

Sadece kentsel dönüşüm projelerinde yaşadığımız zorluklar bile, doğal afetlerle mücadelede yeni bir anlayış ve yeni bir yöntem getirmemiz gerektiğini gösteriyor.

Kentsel dönüşüm projelerinin bir an önce bitmesi için adeta yalvarırdık. Bu konunun siyaset malzemesi olamayacak kadar önemli olduğunu, kaçırılan her anın bizi apaçık bir yıkıma yaklaştırdığını söyledik.

Türkiye’de kırdan kente kontrolsüz göç barınma koşullarının kötüleşmesine yol açtığı gibi, kent merkezlerimizi de felç etti. Düşük kaliteli bina stokumuz en büyük baş ağrımız oldu.”

“10 MART SEÇİMİNDE KARAR VERİYORUZ”

Seçim sürecinin bir an önce geride bırakılması gündemde bir sapmaya yol açmaktadır. 14 Mayıs’ta seçimlerin yapılmasının bize bu fırsatı vereceğine inanıyoruz. Seçim sürecinde deprem gündemimizde olacak. Anayasanın bize verdiği yetkiye dayanarak 10 Mart Cuma günü alacağımız seçim kararını ertesi gün Resmi Gazete’de yayınlayarak süreci başlatıyoruz.

İlginizi Çekebilir