Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünya finansının ağırlık merkezi batıdan doğuya kayıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Finans Merkezi’nin açılış töreninde konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“New York, Londra, Frankfurt gibi asırlık merkezlerin yanı sıra bu listeye sonradan eklenen Dubai, Hong Kong gibi finans merkezleri de var. Açıkça batıdan doğuya doğru kayan bir finans merkezi var. Asya ile Avrupa arasındaki ticari rekabetin artmasıyla birlikte ülkemizin jeopolitik konumu olan İstanbul için yeni fırsatlar açıyoruz. Türkiye Büyüme Modeli ile hedeflerimizi bir adım daha yukarı taşıdık. Doğu ile Batı arasında coğrafi ve ticari bir köprü görevi gören İstanbul’un da aynı bağı kurabileceğini düşünüyoruz. Biz iktidara geldikten sonra bu sevindirici haberi duyurduk. İstanbul’u dünyanın önde gelen finans merkezlerinden biri yapacağız ve yapacağız. Şimdi bu iş için fiziki şartları oluşturduk. Kimlerle savaştık? Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşıyacağız dedik, önümüze geldiler. Ne yaptılarsa Vakıfbank için de aynısını söylediler. Kadim uygarlığımızdan haberleri yok. Türkiye’nin maliye tarihinde neler olduğunu bilmiyorlar. Tarihte bu ülkenin finans merkezi olan İstanbul, nasıl yeniden finans merkezi olma görevini üstlendi.

ÇEKMECE RENGİ HAKKINDA BÜYÜK ŞÜPHE DUYMUYORUM: Ülkemizde 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçim süreci devam etmektedir. 27 gün sonra sandık başına gideceğiz ve Türkiye’nin geleceği ile ilgili önemli bir karar alacağız. Sadece adaylar, partiler ve sendikalar arasında değil, iki farklı anlayış arasında da önemli bir tercih yapacağız. Milletimizin 21 yıldır olduğu gibi çalışma, hizmet ve yatırım politikasını sürdüreceğine inanıyoruz. Ekonomik gelişme yolu kesintiye uğramayacak. 2002 yılına kadar Türkiye’yi tanıyan halkımız, elde ettiği demokratik ve ekonomik kazanımların terk edilmesine izin vermeyecek, bedelini gerektiğinde ödeyecektir. Aziz halkımız Türklük çağına Bismillah diyerek başlayacaklardır. 40 yıldır meydanların nabzını tutan bir siyasetçi olarak, Allah’ın izniyle sandıkların renginden en ufak bir şüphem yok.

DÜNYADA HİÇ BİR LİDER GÖRMEDİM, BÖYLE BİR YALAN: Sonuç ne olursa olsun seçim dönemi siyasetçilerin terazide boy gösterdiği günlerdir. Ülkenin geleceği için bir hedefi varsa herkesin çantasında ne olduğunu gösterdiği zamanlardır. İnsanlar bu dönemde siyaset kurumunu dinliyor. Böylece önümüzdeki 5 yıl boyunca kimin ve hangi zihniyetin onu kontrol edeceğine kendisi karar verir. Muhalefetin Türkiye’yi yönetme, ülkemizin hedef ve hayallerini gerçekleştirme vizyonu olmadığı ortaya çıktı. Ülkemizin 2002 öncesinde neden geri kaldığını, hizmet ve istihdamdan yoksun kaldığını, milletin neden yıllarca yoksulluğa mahkûm edildiğini de gösterdi. Batılı tefecilerden zorla 300 milyar dolar almak, her şeyi bedavaya vermek, IMF’nin talimatlarına uymak gibi tutarsız vaatlerden bahsetmeyi gerekli görmüyorum. İngiltere’den 300 milyar dolar getirecekti. Tefecilerle görüştü, pazarlık etti, sözler verdiler. Bu sözlerini de buraya aktarıyor. Buna inanıyor musun? Bu mümkün mü? 20 yıldır başbakan ve cumhurbaşkanıyım. Dünyanın hiçbir liderinde böyle saçmalık, sahtekarlık görmedim. Ne yazık ki bu zavallının hayatında bir CSC var, CSC’yi öldüren de bu değil miydi? War Moon yaşasaydı bunu millete gösterirdi. Hastaneler ne durumdaydı, şimdi şehir hastanelerimizle dünyaya meydan okuyoruz.”

İlginizi Çekebilir