Cumhurbaşkanı Erdoğan: Finlandiya’nın NATO’ya katılımına ilişkin protokolün parlamentomuzda onaylanması sürecini başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Güvenlik kaygılarımızı giderme hassasiyetinden hareketle, Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokolünü parlamentomuzda onaylama sürecini başlatma kararı aldık.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın açıklaması yaptı.

Erdoğan şunları söyledi:

Türkiye ve Finlandiya, tarihsel olarak iyi ilişkileri olan iki dost ülkedir. 1924 yılında imzalanan anlaşma ile kurulan ilişki daha da güçlendi.

Finlandiya Hükümeti ve halkının gösterdiği dayanışma için tekrar teşekkür ederiz. Görüşmelerimiz sırasında, Türkiye-Finlandiya ilişkilerini geliştirmeye yönelik ortak niyetimizi yeniden teyit ettik. Geçen yıl ikili ticaretimiz 2 milyar doları aştı. Orat’ın hedefi önce 3 milyar dolara, ardından 5 milyar dolara ulaşmak. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmeye hazırız.

Finlandiya’nın NATO üyeliği için vize

Görüşmelerimizde bölgesel ve küresel konuların yanı sıra ikili ilişkileri ele aldık. Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği güçlü destekten endişe duyuyoruz.

Türkiye dünyanın en kanlı yapılarıyla savaşıyor. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer olmadığına inanıyoruz. Ülkemizin bekasını amaçlayan örgütlerin kökünü kazımaya kararlıyız.

İlginizi Çekebilir