Cumhurbaşkanı Erdoğan: Savunma sanayi bütçemizi 75 milyar dolara çıkarıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TCG Anadolu, dünyanın ilk Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’dır. Savunma bütçemizi 75 milyar dolara çıkarıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu gemisi Tuzla TCG’nin devir teslim törenine ve yeni MİLGEM fırkateyninin sac kesme törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Ordumuz ve sanayimiz için önemli bir projenin teslim edilmesi vesilesiyle bir araya geldik. 30 Nisan 2016 tarihinde inşasına başlanan gemimiz TCG Anadolu’nun ilk omurga atma törenini burada gerçekleştirdik. Ülkemizin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu’nun ordumuza hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi ikinci aşama, tam teşekküllü bir uçak gemisi inşa etmektir. Kendisiyle müzakere halindeyiz ve bunu başaracağız.

Bugün Mavi Vatan’a getireceğimiz yeni Milgem 3 fırkateynimizin sac kesimini yapıyoruz. TCG Anadolu, en büyük helikopterler ve İHA’lar yardımıyla iniş kalkış yapabilen türünün ilk savaş gemisidir. Bu dünyadaki ilk SİHA gemisi. Bayraktar, Kızılelma, İHA ve Hürjet bu gemiye iniş kalkış yapabilecek.

Tank ve amfibi araçlarla bu gemi, dünyanın herhangi bir noktasında insani ve askeri operasyonlar yapmamızı sağlayacak. Bu gemiye arazisi yüzde 70 olan 131 taşeron katıldı.

“OYUN DEĞİŞTİREN TEKNOLOJİDE ÖNCÜ OLACAĞIZ”

Gemide silah sistemleri, elektronik harp sistemleri, kızılötesi arama sistemleri, lazer ışınlama uyarı sistemleri, radarlar yerli ve milli sanayimiz tarafından yapılmıştır. Bu geminin bir hastanesi ve afet yardımı için de kullanabileceğimiz bir ameliyathanesi var. TCG Anadolu sayesinde ezber bozan teknolojilerin öncüsü bir ülke olacağız.

Çıkarma gemimizin hizmete girmesiyle milli uçak gemimizin oluşturulması yolunda büyük bir adım atmış olduk. Bugün Milgem fırkateynlerinin yapımına da 6, 7 ve 8. gemilerin saclarını keserek başlıyoruz. Fırkateynlerde konuşlandırılacak silah ve sensör sistemleri yerli ve milli imkanlarla geliştirildi.

Türk savunma sanayi; Kurucu ve özel şirketleri, KOBİ’leri ve araştırma enstitüleri aracılığıyla son 20 yılda devrim yarattı. İktidara geldiğimizde sahada ve masada güçlü diplomasinin güçlü bir savunma sanayi ile mümkün olduğunu gördük. O dönemde terörle mücadelede istediğimiz insansız hava aracı bile bize verilmemişti.

“BÜTÇEYİ ARTIRMAK”

Hükümete geldiğimizde 5,5 milyar dolarlık bütçeyle savunma sanayi projeleri hayata geçirildi, bugün 60 milyar doları aştı. Çeşitli sektörlerdeki geliştirme ve üretim sadece SİHA’da değil her alanda devam ediyor. Şu anda ihalesi devam eden projelerle savunma bütçemizi 75 milyar dolara çıkarıyoruz.

Savunma sanayinde araştırma ve geliştirmeye ayrılan yıllık bütçenin 49 milyon dolardan 1,5 milyar dolara çıkarılması bunun bir göstergesi. Yerlilik düzeyinin yüzde 20’den yüzde 80’e çıkarılması, gelecekte anlaşılması gereken çok önemli bir başarıdır.

Karada, havada, denizde ve siber alanda güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok çalışacağız. Ülkemizi hak ettiği yere hiçbir boşluk bırakmadan getirene kadar durmayacağız. Ülkemize yönelik örtülü-açık ambargoları aşmak için daha yapacak çok işimiz var.

Artık toplu savunma ve genel olarak saldırı sistemi yok. Bunu çeşitlendirme yoluyla başarmamız gerekiyor. Milgemlerimiz, çıkarma gemilerimiz, keşif gemilerimiz, devriye gemilerimiz, sahil güvenlik botlarımız gibi birçok ürünü ordumuza kazandırdık. İHA’lardan edindiğimiz deneyimi insansız deniz araçlarına da uygulayarak dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldik.

Türkiye’nin kendi gemisini tasarlayan, geliştiren ve inşa eden 10 ülke arasında yer alması kuru bir slogan değil. Bu başarı, Milli Savunma Bakanlıklarımız, İçişleri Bakanlığımız, Savunma Sanayii Müsteşarlığımız, üniversiteler ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin işbirliği ile elde edilmiştir.

“KAMUYA AÇIĞIZ”

2023 yılını savunma sanayinde birçok proje için milat yılı olarak belirledik. 2023 takvimi ile dev projelerimizi birer birer hayata geçirmeye başladık. Bu yıl ülkemizin en büyük ikinci gemisi olacak Derya deniz ikmal muharebe gemimiz hizmete girecek. Hava savunma sistemlerinde programın ilerisindeyiz. Bu alanda milletimize çok güzel haberlerimiz olacak.

TCG Anadolu’yu buradan Sirkeci’ye çekeceğiz. Gemimizi Sirkeci’de halkımıza açacağız. Halkımız gelsin gemimizi gezdirsin, millet olarak TCG Anadolu ile halkımıza gururla fırsat verelim.”

İlginizi Çekebilir