Cumhurbaşkanlığı adayı Kılıçdaroğlu: Ya demokrasi ya diktatörlük…

CHP genel başkanı ve Milli İttifak başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Beşliler kazanmayacak, çiftçi kazanacak. Beşli Çete kazanmayacak, tüccarlar kazanacak. Tüccar için, çiftçi için, imalatçı için çalışacağız. Bazen diyorlar ki, “Efendim, bu beşli çeteden bu parayı nasıl alacaksınız?” Dürüst olmak gerekirse, onu parçalara ayıracağım. Merak etme. Onu parçalara ayıracağım. Her kuruşunu alacağım. 418 milyar doları aldılar. “Biz aldık, kimse alamayacak” diye düşünürler. alacağım, alacağım. Kemal Bey hepsini alacaktır. hepsini alacağım Geceleri uyumadıklarını, kabus gördüklerini de biliyorum. Ama yemek hakkı varsa – bu en büyük günahtır, yemek yeme hakkını yiyeni asla ve asla affetmem” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin bugün Çatalca’da düzenlediği Sığır Yemi ve Mazot Dağıtım Programına katıldı.

Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

HİÇBİR ÇOCUK YATAK AÇIK OLMAYACAKTIR: “Baharı birlikte karşılayacağız, birlikte. Göreceksin, güzel Türkiye’yi göreceksin. Güzel Türkiye’de hep birlikte yaşayacağız. Kadını, erkeği, yaşlısı, genci hep birlikte barış içinde yaşayacağız. Sözüm sözdür. Size içtenlikle mutlu bir hayat vaat ediyorum. Huzurlu bir yaşam vaat ediyorum. Türkiye’nin gerilimsiz olacağına söz veriyorum. Söz veriyorum kucaklayan Türkiye. Az önce büyükşehir belediye başkanımızı dinlediniz, başkan yardımcımızı dinlediniz. Çatalca’nın köylerine yaptığı yardımlardan da bahsetti. Aynı yardımı Çatalca’ya yapacak, biz de tüm Türkiye’ye yapacağız. Hiçbir çocuğun aç yatmayacağı bir Türkiye inşa edeceğiz.

TÜM DÜNYA DUYACAK: Sevgili anneler; Çocukları okula gönderirken artık öğle yemeği kutuları yok. Çünkü çocuklarımız suyunu içecek, sütünü içecek, kendi yemeğini yiyecek, okul arkadaşlarıyla eve gelecek. Böylece hiçbir anne “Bugün beslenme çantasına ne koysam diye düşünüyorum” diye düşünmez. Evlatlar, hepimizin evlatları. Daha iyi beslenmeyi hak ediyorlar. 20 yıl yapamadı. Allah göstermesin, göreceksin, alt sınıflarda yapacağız. Tüm Türkiye duyacak. Bütün dünya duyacak.

VEYA DEMOKRASİ VEYA DİKTATÖR: Devlet için çalışacağız. “Nasılsa kazanacağız, oturalım” dediğiniz anda olmuyor. Çalışacağız. Birlikte, birlikte çalışacağız. Çünkü bu gün bir siyasi parti günü değildir. Gün artık bir Türk günüdür. Ya demokrasi, ya diktatörlük; Bir seçeneğimiz olacak. Demokrasi için, insan hakları için, adalet için, hak ve hukuk için, kadın erkek eşitliği için mücadele edeceğiz. Herkesin karnının doyduğu, her evinde huzurun olduğu Türkiye için çalışacağız, mücadele edeceğiz.

SOKAK SOKAK ALDIM: Etrafımızda tüccarlar var. Pandemi sürecinde esnafın kullandığı kredilerin faizini kaldıracağız. Çiftçinin çektiği kredilerin faizini kaldıracağız. Onlara dünyada hizmet etme ve kazanma fırsatı vereceğiz. Beşli Çete değil, çiftçi kazanacak. Beş kişilik çete kazanmayacak, esnaf kazanacak. Tüccar için, çiftçi için, imalatçı için çalışacağız. Bazen diyorlar ki: “Efendim, beşli çeteden bu parayı nasıl alacaksınız?” Dürüst olmak gerekirse, onu parçalara ayıracağım. Merak etme. Onu parçalara ayıracağım. Her kuruşunu alacağım.

İNSAN HAKLARINA SAHİP OLANLARI ASLA VE ASLA AFFETMEYECEĞİM: 418 milyar doları aldılar. “Biz aldık, kimse alamayacak” diye düşünürler. alacağım, alacağım. Kemal Bey hepsini alacaktır. hepsini alacağım Geceleri uyumadıklarını, kabus gördüklerini de biliyorum. Ama doğru yemek en büyük günahsa, doğru yiyeni asla affetmem.

BİZİM BU MERAKLARIMIZ YOK: Demokrasi için bir aradayız, altı lider bir arada. Tek hedefimiz Türkiye. Türkiye’nin barış içinde yaşamasını istiyorum. Başkanımız Ekrem az önce ‘Biz partizan olmayacağız’ dedi. Partizanlık yoktur. Bir insanın kişiliği benim başımdadır, inancı benim başımdadır. ona bir bakayım; O evde herkese huzur var mı, o evdeki çocuklar doyuruluyor mu, anne sakince o evde çocuklarını uyutuyor mu? O evde huzur varsa benim için bütün dünyada ve Türkiye’de barış vardır. Ama çocuk açsa 85 milyon aç diyeceğim. Çünkü bu çocuğun önce beslenmesi gerekiyor. Bu benim felsefem, inancım, dünya görüşüm. Saraylarda yaşamayacağız. Gazi Mustafa Kemal’in yaşadığı ve Türkiye’yi yönettiği Çankaya konağına gideceğiz. Onlar saray sevdalılarıdır. Para düşkünleridir. Onlar dolar fanatiği. Haram yemeyi severler. Ama bizim böyle bir merakımız yok. Mütevazı yaşıyoruz. İyi yaşıyoruz. Ayrıca herkese hizmet etmekten onur duyuyoruz. Herkesle ve birlikte olacağız.

HER YERDE İADE YOKTUR: Son seçimlerde SEP’e ve MHP’ye oy veren vatandaşlarıma da seslenmek istiyorum. Bak, bak Türkiye. Her yerde huzursuzluk. Her yerde bir sorun var. Esnaf hayatından memnun değil, çiftçi hayatından memnun değil. Çocuklarını üniversiteye gönderen veliler hayatlarından memnun değiller. Herkes endişeli: “Bu ülkenin durumuna ne olacak?” Ben ararım onları. 22 yıl ülkeyi yönetenler bugün Türkiye’yi nereye getirdi? Herkese elimizi açmaya hazırız. Bakın Suriye’de 34 askerimiz şehit oldu. Beyefendi Putin’in kapısına koştu, birkaç dakika Putin’in kapısında durdu. Kronometreyi açan Putin bunu tüm dünyaya gösterdi. Bu Türkiye Cumhuriyeti için kabul edebileceğimiz bir olay değildir. Bir ülkenin cumhurbaşkanı, başka bir ülkenin cumhurbaşkanının kapısında saatlerce, dakikalarca beklemez. Beklemeyeceğiz ve böyle bir resim olmayacak. Yine de ne olacaktı? Şehit olan askerimiz bizden özür dilemeleri gerekirdi değil mi? Şehit bizim askerimizdir. Ne diyor? “Ben bir dünya lideriyim” diyor. Yanlarından geçiyorsunuz, birkaç dakikadır kapıda mı bekliyorsunuz? Kronometre etkin mi? Yanlarından geçin.

VAKA GÜVENLİĞİMİZ VAR, ŞUNLARDAN EMİN OLUN: 14’ünde heyecanınızı kaybetmeyin, vazoya gidin, bir komşu veya akraba alın. Ah, “Bugün hava güzel, pikniğe gidelim” demeyeceksin. Mahkemeye gideceksin. Tüm kutuları aldık, kontrol et. Tüm kutular sigortalıdır. Merak etme. Bu nedenle kardeşlerime seslenmek istiyorum. Acı ve dert içinde olan sensin. Barış içinde yaşayabileceğiniz güzel bir Türkiye inşa etmek istiyorum. Allah nasip ederse aile destek sigortasını hayata geçireceğiz. Göreceksin, ben kadını erkeğe bağımlı kılmıyorum. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek, kimseyi fakirliğe mahkûm etmeyeceğiz. Herkesin sorununu çözeceğiz. Her sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız. Şimdi suçlanıyoruz. Neyle suçlandıklarını biliyorum. Gaffar Okan’ın katilleriyle uğraşanlar bizi suçlayamaz. Gaffar Okan’ın katilleriyle uğraşanlar, bizi suçlamaya çalışanlar; Forkca meydanından konuşuyorum. CHP’mizin iki kırmızı çizgisi var. Bir; Vatan. İki; bayrak. Her yerde söyle. De ki: “Gittik, Kemal Bey’e sorduk, kırmızı çizginiz nedir? Kemal Bey iki kırmızı çizgim var dedi. Bayrağım ve vatanım.

Katillerle, teröristlerle uğraşanlar bize ders veremez. Biz Kuveytli milliyetçileriz. Kuveyt Millie’nin ne olduğunu da bilmiyorlar. Her şeyi biliyoruz. Tarihimizi biliyoruz, geleceğimizi inşa etmek istiyoruz.

SANA HİZMET ETMEK HAKKA HİZMET ETMEKTİR: Çocuklarımız da Fidan gibi geleceklerini yurt dışında bekliyor. “Almanya’ya mı, Fransa’ya mı, Kanada’ya mı gideyim?” diye bekliyorlar. Biz çocuklarımıza öyle güzel bir Türkiye inşa edeceğiz ki gidenler Türkiye’ye gelecek. Burada çalışacaklar, üretecekler ve burada kazanacaklar. Burada evlenecekler, burada ebeveynlerine harika torunlar verecekler. (“Her şey çok güzel olacak” sloganına) Her şey çok güzel olacak elbet.” Her şeyi çok iyi yapacağız. Buna inan. Mülke ve gayrimenkule ihtiyacımız yok. Platon’un 2400 yıl önce söylediği güzel bir söz vardır; “İktidardakiler iktidardayken zenginleşirlerse, sizin malınızı değil, mallarını korumaya başlarlar.” İktidardakilerin zenginleşmesini asla kabul etmeyeceğiz. Sana hizmet Hakk’a hizmettir. unutma.”

İlginizi Çekebilir