Cumhurbaşkanlığı Adayı Olarak Kılıçdaroğlu’nun Kısa Siyasi Anatomisi

prof. Dr. Ahmet Özer, Kılıçdaroğlu’nun siyasi anatomisini yazarken; Ataklara rağmen dik duruşunu ve sabırlı yürüyüşünü hiçbir zaman kaybetmediğini belirterek, “sakin güç” lakabını hak ettiğini yazdı.

BAŞARILI BÜROKRAT

Kılıçdaroğlu Bey’in hayat tecrübesini Bürokrat, Milletvekili, Takım Lideri ve Başkanlık aşamalarında inceleyebiliriz. Bunu öğrenmek için bu süreçlere bakmak gerekiyor. Bu bağlamda geçmişi, siyasi tecrübesi, önemli çalışmaları, gidişleri ve önemli dönüm noktaları bize Kılıçdaroğlu hakkında bir fikir veriyor.

Öncelikle Kılıçdaroğlu’nun Anadolu’nun ücra bir köşesinden Ankara’ya geldiğini, İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olduğunu, bürokraside önemli sorumluluklar üstlendiğini, genel müdürlük görevinde bulunduğunu ve bürokratlığa seçildiğini söyleyelim. yıl. , ülkenin toplumsal sorunlarından ve sorunlarından uzak durmadı. Ardından siyasete atıldı, grup başkan yardımcısı, grup başkan yardımcısı ve ardından genel başkan oldu.

İYİ GRUP BAŞKAN YARDIMCISI

Grubun başkan yardımcısı olarak Vatandaşların Vergi Koruma Derneği’ni kurdu ve başkanlığını yaptı. Dürüst, çalışkan, özverili ve amaçlı bir insan olarak çevresindekiler tarafından tanınır, sevilir ve saygı duyulur. Kamu kaynaklarını toplumun ortak yararı için kullanmayı her zaman taahhüt etmiştir. Bu pozisyon onu yolsuzlukla mücadele etmeye itti. Hayatım boyunca yolsuzlukla mücadele ettim. Grubun milletvekilliği ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmasına rağmen AKP döneminde yolsuzlukla mücadelesi büyük beğeni topladı. Bu alanda bir adım bile geri adım atmayan kararlı duruşu, onu tüm Türkiye’ye tanıtmış ve öne çıkarmıştır.

Dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat ve Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik protestolar çok ses getirdi. Gere istifa etmek zorunda kaldı. Dengir Fırat’ın AKP’den adım adım ayrılmasına yol açan bir süreç başlattı. Gökçek’in yönetim kurulu başkanı olduğu ASKİ’nin Ankara’da fahiş fiyatlarla doğalgaz sayaçları aldığı ve yolsuzluğu ortaya çıkan Melih Gökçek’in kendisini çok zor durumda bulduğu ortaya çıktı. İktidarda oldukları için kamuoyunun vicdanını rahatlatan bu Gökçek yolsuzluğuyla ilgili hiçbir işlem yapılmadı.

Ayrıca Denise Feneri’nin o dönemde Almanya’ya yayılan bir yolsuzluk davasının belgelerini ortaya çıkarması AKP’yi şoke etti. Deniz Baykal davasından sonra partinin en parlak yıldızı olarak parti genel başkanlığına seçildi.

Avrupa basını Erdoğan’a meydan okuyan Kılıçdaroğlu’nu “Türkiye’nin sessiz gücü” olarak sundu. Erdoğan’ın yerini alacak aday Kılıçdaroğlu için açıklamalar yapıldı.

OLAĞANÜSTÜ GENEL BAŞKAN

Başkan olduğu dönemde çok önemli atılımlar yaptı. En önemlisi de Ankara’dan İstanbul’a 25 gün süren 420 kilometrelik Adalet Yürüyüşü’ne öncülük etti. Çeşitli çevrelerin saldırısına uğradı ama asla pes etmedi. Kendisine yöneltilen şiddetli saldırılara rağmen dik duruşundan ve sabırlı yürüyüşünden hiçbir zaman vazgeçmedi. Sabrı ve sakinliği her zaman dikkatleri üzerine çekmiştir. Çok yoğun saldırılar karşısında bile yılmadı, hep sakin kaldı. Bu özelliği ona İstanbul seçimlerinde “Sakin Güç” lakabını kazandırdı.

Ancak cesareti herkese ilham verdi ve topluma umut verdi. 8 Nisan 214’te yumruklu saldırıya uğradı, 25 Ağustos 2016’da silahlı saldırıya uğradı, 5 Temmuz 2017’de IŞİD suikastı son anda önlendi, Nisan 2017’de Ankara Çubuk’ta hükümet bakanları önünde yumruklu saldırıya uğradı. 19 Ekim 2019 Daha sonra linç edilerek son anda kaçtı. Tüm bu saldırılar karşısında güçlü kişiliği ile dayanıklılığını ve direncini hiçbir zaman kırmadı.

Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da sevildi ve saygı duyuldu. Avrupa Solu, “Türkiye’deki otoriter sürüklenmeye rağmen Kılıçdaroğlu’nun ortaya çıkması ve desteği önemli bir fırsattır” açıklaması yaptı. Avrupa’nın önde gelen sol örgütleri, Erdoğan’ın kasten güçler ayrılığı ve siyasi çoğulculuğa gözünü diktiğini iddia ederken, Erdoğan’ın siyasi muhalefete açıkça zulmettiğini söyledi. Avrupa basını Erdoğan’a meydan okuyan Kılıçdaroğlu’nu “Türkiye’nin sessiz gücü” olarak sundu. Erdoğan’ın yerini alacak aday Kılıçdaroğlu için açıklamalar yapıldı.

Şimdi ise tarihi değiştirecek bir değişikliğe imza atmak için karşısında duruyor. Yıldızı parlayan Kılıçdaroğlu, şimdi de tek adam rejimini değiştirecek cumhurbaşkanı adayı olarak zafer mücadelesi veriyor.

ALTI MASA TAKILDI

Kılıçdaroğlu, bu başarılarının yanı sıra son 4 yılda iki başarıya daha imza attı. 2019’da ortaya koyduğu adaylar ve kurduğu ittifak ağlarıyla İstanbul’u, Ankara’yı, Antalya’yı, Mersin’i, Adana’yı AKP ve MHP’nin elinden aldı. Özü yerel seçimlerde oluşan Milletler Birliği’ni bozmadı, aksine sabır, azim ve özveriyle inşa ederek bugüne getirdi. Tüm kumpaslara, tuzaklara ve engellere rağmen Millet İttifakı’nın adayı olmayı başardı.

KILIÇDAROĞLU, CUMHURBAŞKANI ADAYLARI

Şimdi ise tarihi değiştirecek bir değişikliğe imza atmak için karşısında duruyor. Yıldızı parlayan Kılıçdaroğlu, şimdi de tek adam rejimini değiştirecek cumhurbaşkanı adayı olarak zafer mücadelesi veriyor. Türkiye bu tarihi değişim fırsatını değerlendirecek ve 14 Mayıs’ta Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı seçilecek.

Bu seçimlerin iki hedefi daha var: Meclis çoğunluğu elde etmek ve Kılıçdaroğlu liderliğinde parlamenter sisteme geçmek. İkincisi, yerel seçimlerin bu seçimlerden on ay sonra yapılması için bir motivasyon kaynağı oluşturmak.

Değişimler başladı, artık bahar da yakın….

İlginizi Çekebilir