Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan, ülkesinde Kuran’a ve Türk bayrağına yönelik saldırılar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. “Bugün Danimarka’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza yönelik hain saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Danimarka’nın bu konudaki duyarsız tavrı tüm dünya Müslümanlarının tepkisini çekmekte ve milyarlarca insanın rahatsızlığının dikkate alınmadığını göstermektedir. Bu nedenle mübarek Ramazan ayında da devam eden bu tür provokasyonların önlenmesi ve yaşanmaması için caydırıcı tedbirlerin alınması talebimizi yineliyoruz.

Dışişleri Bakanlığı, Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağına yönelik saldırının ardından Danimarka Büyükelçisi Danny Annan’ı bakanlığa çağırdı. Bakanlık şu açıklamayı yaptı:

“KUTSAL KİTABIMIZ KUR’AN’A VE BÜYÜK BAYRAKIMIZA KESİNLİKLE SALDIRIYORUZ”

“Bugün (14 Nisan) Danimarka’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ve şanlı bayrağımıza yönelik hain saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Tüm uyarılarımıza rağmen ifade özgürlüğü kisvesi altında bu menfur saldırılara izin verilmesi kabul edilemez.

“BU TÜR PROVOKASYONLARIN ÖNLENMESİ İÇİN LÜTFEN GÜÇLÜ ÖNLEMLER ALINIZ VE TEKRARLAMAYINIZ”

Bu konudaki tutumumuz, bakanlığa çağrılan Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi’nin dikkatine sunuldu. İslam’ın ve yabancı düşmanlığının vücut bulmuş hali olan ve son dönemde Avrupa’da endişe verici boyutlara ulaşan bu menfur saldırı ve benzeri nefret suçlarına karşı çok taraflı platformlarda ve ikili düzlemde çalışmalarımızı elbette sürdüreceğiz.

Danimarka’nın bu konudaki duyarsız tavrı tüm dünya Müslümanlarının tepkisini çekmekte ve milyarlarca insanın rahatsızlığının dikkate alınmadığını göstermektedir. Bu nedenle mübarek ramazan ayında da devam eden bu tür provokasyonların önlenmesi ve yaşanmaması için caydırıcı tedbirlerin alınması talebimizi yineliyoruz.”

İlginizi Çekebilir