DASK deprem bölgesi için avans ödemeye başladı

Afet Sigortaları Havuzu (DASK), tazminat talebinde bulunan sigortalılar için yeni bir çalışma başlattı. Bugüne kadar sigortalıların DASK internet sitesi üzerinden avans talep edebilecekleri duyuruldu.

DASK’tan yapılan açıklamaya göre, hasar ödemelerinin en kısa sürede yapılabilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespiti yapılmış konutların listelerinden resen hasar dosyaları açılıyor. . , yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı binalarda, sigortalının ihbarını bile beklemeden.

DASK ise depremlerin ardından kuruluşundan bu yana ödediği tazminat tutarına 20 gün içinde ulaştı.

İLK HASAR ÖDEMESİNİ 24 SAAT İÇİNDE YAPTIK

Açıklamada görüşüne yer verilen teknik işletmeci DASK Türk Reasürans CEO’su Selva Eren, depremin olduğu ilk günden itibaren vatandaşlara destek olmak için hızlı ve büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirterek, “Taşındık. ” ifadesini kullandı.

Eren, bu çalışmaların deprem sonrası dönemde operasyonel ve mali getirilerinin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından deprem sonrası yaptığımız hazırlık çalışmaları sayesinde deprem sonrası çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık ve depremden sonraki 24 saat içerisinde ilk hasar ödemesini gerçekleştirdik. Yenilenen teknolojik altyapımız, kesintisiz ve kusursuz hizmetleri beklenen performansla sunmamızı sağlıyor. DASK 125, e-devlet ve internet sitemiz üzerinden sürekli hasar bildirimleri alabiliyoruz. Bu süreçte bile hasarları çok hızlı bir şekilde ödeyebilmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespiti tamamlanan konutların listelerinden resen hasar dosyaları açılarak ödemelerimizi en hızlı şekilde yapmaktayız. yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı binalarda sigortalılara haber verilmesini beklemek bile.

ÖDEMEYE BAŞLA

Selva Eren, ödemelerin devam ettiğini, hasar ödeme süreçlerinde yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı binalara öncelik verildiğini, diğer binalar için bilirkişi görevlendirildiğini belirterek, yeni bir çalışma başlattıklarını ve bugün itibariyle sigortalıların ekspertiz talebinde bulunabileceğini bildirdi. web DASK web sitesi üzerinden ilerleyin.

Eren dedi ki:

“Bu süreçte her zaman söylediğimiz gibi asıl amacımız bölgedeki tüm sigortacılarımıza en kısa sürede fayda sağlamak. Öncelikli olarak yıkılan ve acil yıkılan binaları faturalandıran faturalandırma işlemimizde, sigortalılarımız ağır ve orta hasarlı binalarda açılan hasar dosyaları için DASK’tan avans talep edebilecek. Aynı zamanda, yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı binaların sigorta bedelinin yüzde 20’si, orta hasarlı binaların sigorta bedelinin yüzde 10’u sigortalılarımıza peşin ödenecek. Amacımız vatandaşlarımızın ilk andan itibaren maddi güvencelerini sağlayarak, hasar bildiriminden hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar geçen süreçte yaralarını sarmalarına destek olmaktır.”

ZARAR TAZMİNATI 1,1 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ

Türk Reasürans’ın genel müdürü Eren, depremlerden hemen sonra ödemeler için çalışmalara başladıklarını belirterek, ilk ödemeyi depremden sonraki 24 saat içinde yaptıklarını ve ödemelerin hızla ilerlediğini belirtti.

Bugüne kadar 295 bin hasar bildirimi gönderdiğini belirten Eren, “Şu ana kadar yaptığımız tazminat ödeme tutarı 1 milyar 120 milyon lirayı buldu. 23 yıl boyunca DASK tarafından sigortalılarımıza ödenen tazminat tutarının tamamını 20 gün içerisinde sigortalılarımıza ödemek ve sigortalılarımızın yaralarını sarmalarına bir nebze olsun katkı sağlamak bizler için çok değerlidir. Ödemelerimizi daha da hızlı hale getirmek için birçok adım attık ve bunları hemen hayata geçireceğiz. Hasar ödeme oranımız ve tutarımız her geçen gün artarak devam edecek.” kullanılan ifadeler.

İlginizi Çekebilir