Demokrat Parti ve Gelecek Partisi de üçüncü kez Erdoğan’ın adaylığına karşı çıktı.

Demokrat Parti ve Gelecek Partisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü cumhurbaşkanı adaylığına itiraz etti.

Demokrat Parti (DP) ve Gelecek Partisi de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yüksek Seçim Kurulu’nda üçüncü kez cumhurbaşkanlığı adaylığına aday gösterilmesine karşı muhalefete katıldı.

DP’den yapılan açıklamada, Erdoğan’ın adaylığının kabulünün hukuken açıklanamayacağı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Seçimin devam etmesi kararı TBMM tarafından değil, Cumhurbaşkanı tarafından alınmıştır. Bu kapsamda Anayasa’ya göre Erdoğan üçüncü kez aday olamıyor. Yine anılan Anayasa’nın 11. maddesi dikkate alındığında, Yüksek Seçim Komisyonu kararlarının kesinliği ve itiraz üzerine bir üst merciin bulunmaması, keyfi açıklamalar ve istisnalar yaratılması anlamına gelmemekte ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından riayet edilmektedir. Anayasa Komisyonu ve tüm yasama anayasal bir görev ve unutulmaması gereken hukuk devletinin bir gereğidir.”

Gelecek Partisi adına YSK’ye dilekçe veren Gelecek Partisi’nin insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, anayasa hukuku profesörü Serap Yazıcı Özbudun, Twitter hesabından şunları yazdı: “Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun izniyle, Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın RT Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanı adaylığına anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz ettik.”

İlginizi Çekebilir