Deprem bölgesinde eşya tahliyesine ilişkin genelge

Deprem bölgesindeki “yıkım” ve “acil yıkım” binalarına kısa süreliğine de olsa girmek, eşya almak yasaktır. Diğer binaların tahliyesi kontrollü bir şekilde gerçekleştirilecek.

İçişleri Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, deprem bölgelerinde “yıkılmış”, “doğrudan hasarlı” ve “ağır hasarlı” binalara mal tahliyesi amacıyla girilip girilmeyeceğine ilişkin kuralları içeren genelge yayınladı. kurbanlar.

AFAD Başkanlığı tarafından yayınlanan genelgede, ‘yıkılmış’ ve ‘hemen yıkılmış’ binalara girişin yasaklanacağı belirtilirken, kontrollü tahliye yapılacak binalara nasıl girileceği ve nelerin kabul edilebileceği de açıklandı.

UZMANLAR MAL GİRİŞİNİ VE SATIN ALIMINI DEĞERLENDİRECEK

Buna göre; Afet bölgelerinde ‘yıkım’ ve ‘acil yıkıma tabi binalar’ olarak tanımlanan binalara kısa süreliğine de olsa girip eşya almak yasaklandı. Ağır hasarlı tüm binalara giriş izni ve mal alımı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından atanan bilirkişi raporuna göre değerlendirilecek. Binaları ile ilgili olarak bilirkişilerce hazırlanacak tahliye raporuna göre, binadaki hasarın boyutu ağır hasarlı olarak belirlenecek ve 30 günlük itiraz süresi içinde binada hasara itiraz etmeyen kişiler, eşyalarını toplayabilecekler. Planlar iletişim çadırlarında paylaşılacaktır. Bilirkişi görüşü “girilmez” şeklinde ise can güvenliği açısından binaya giriş yasaklanacaktır.

ZAMANI BELİRLENECEK

30 dakika içinde yapıya girişin mümkün olduğuna dair bir mesaj gelmesi durumunda 30 dakika içinde sadece değerli eşyaların (pasaport, menkul kıymetler) satın alınmasına izin verilecektir. Binaya 2 saat içinde girilebilir mesajı gelmesi durumunda ise maksimum 4 kişi 2 saat içinde binaya girip eşyalarını alabilecek. Yapı ile ilgili ve sökülmesi sırasında titreşim oluşturacak her türlü faaliyet yasaktır. Mutfak dolapları, kalorifer petekleri, PVC kapı, pencere gibi eşyaların, her türlü yapıya takılan aksamların, elektrik ve aydınlatma tesisatlarının sökülmesi ve sökülmesi yasaktır.

Tahliye çalışmalarının koordinasyonu valilikler veya kaymakamlıklar tarafından yürütülecek. Tahliye, kolluk kuvvetlerinin gözetiminde gerçekleştirilecek olup, tüm kurallara uyulması zorunlu olacaktır. Tahliye sırasında artçı sarsıntılar gibi olası mücbir sebeplerden dolayı tahliyenin durdurulması gerektiği durumlarda tahliye derhal durdurulacak ve bu durum kayıt altına alınacaktır. İçeriden girilemeyen veya eşya tahliyesi yapılamayan binalar için ilave eşya yardımı yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir