Deprem bölgesindeki kültür varlıkları için “Afet Bölgesi Kazı Dairesi Başkanlığı” kurulacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen “Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bilimsel Danışma Kurulu Toplantısı”nın ardından yaptığı açıklamada, tarihi ve tarihi eserlerde yüzey araştırması yaptıklarını söyledi. Geçen hafta yaşanan Kahramanmaraş depreminden sonra kentteki kültürel yapılar.

11 ilde kültür varlıklarına verilen zararların tespiti için çalışma başlattıklarını belirten Ersoy, şöyle devam etti:

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan 502 kişilik ekibimiz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Aynı zamanda Fonlar Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yer alan 38 grup ve 77 kişilik ayrı bir grup fonların özelliklerini belirleme çalışmalarına devam etmektedir.

Saha çalışmaları kapsamında tescilli tüm kültür varlıklarının kamu ve özel diğer yapılardan ayrılmasını sağlamak için koruyucu levhalar çekildi ve ulaşabildiğimiz yerlere koruyucu bantlar çekilmeye devam ediliyor.”

Ersoy, Hatay Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Danışma Kurulu’nun ilk toplantısını yaptıklarını belirterek, “Aldığımız kararlara göre üniversiteleri de yetkileri dahilinde desteklemeye davet edeceğiz. Her üniversite, yetkin olduğu alanlarda gönüllü olmak isterse onlara da bir çalışma ortamı yaratmak istiyoruz.” dedi.

“PEK ÇOK BİNA HASAR GÖRDÜ VE YIKILDI”

Kurtarılabilir kültür varlıkları ile ilgili çalışma yapılacağını bildiren Bakan Ersoy, şunları söyledi:

“Birçok bina hasar gördü ve yıkıldı. Tescilli binaların enkazı arasında kurtarılacak değerli kültür varlıklarımız var. Öncelikle afet bölgesinde hafriyat departmanını hızla kuruyoruz. Bu başkanlık ve ekipleri, bu alanda uzman kişilerden oluşacaktır. Yıkılan tescilli varlıkların enkazından kurtarılabilecek değerli varlıklarımızı, kültür varlığımızı kurtaracağız ve koruyacağız. Yapmamız gereken ilk şey bu. Daha sonra bazı noktalarda molozlar yolu kapatacak ve molozlar kontrollü bir şekilde geri çekilerek yolların açık kalması sağlanacak.

Bu molozların arasında daha sonra yeniden inşa ve restorasyonda kullanabileceğimiz yapı malzemeleri de var. Ayrıca onları kurtarmak ve sağlıklı bir ortama getirmek için bir sürecimiz var. Bu ekiplerle bu süreci yürüteceğiz.”

“HATAİ’DE ORTAK OPERASYON MERKEZİ OLUŞTURUYORUZ”

Bakan Ersoy, yol haritasının ve uygulanacak ana ilkelerin yönetim kurulu toplantılarında belirleneceğini vurgulayarak, “Aldığımız kararlara göre Genel Müdürlük ile Hatay’da ortak harekat merkezi kuracağız. Kültürel Miras ve Müzeler. , Fonlar Genel Müdürlüğü. Bilimsel danışma kurulu üyelerimiz de bu operasyon merkezinde buluşacak. Hızlı kararlar almanın ve harekete geçmenin bizim için önemli olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“BU BÖLGEDE BİRLİKTE YENİ BİR YOL HARİTASI, BİR TARİH YAZACAĞIZ”

Ersoy, kazı yapılması gereken alanlarda çalışma yapılacağını ifade ederken, şunları kaydetti:

“Hatay, Antakya çok katmanlı bir arkeolojik potansiyele sahip. Dolayısıyla sadece tescilli yapılar değil, arkeolojik yapılar ve buluntular da var. Biz bilimsel danışma kurulumuzla birlikte aslında bu bölgede yeni bir yol haritası ve tarih yazacağız.

Öncelikli olarak kurtarılması gereken tescilli varlıkların kurtarılması için çalışırken, yeni keşfedilen ve kazısı yapılması gereken alanlarda kazılara başlayarak, tescilli yapıların hızla restore edilmesi ve yeniden inşa edilmesinin yanı sıra, birlikte alana yeni bir tarih yazacağız, Doğru tarihi ve kültürel kalıntıların enkazın altından çıkarılmasına ek olarak. Bu konuda hepimizde gerekli istek ve kararlılık var.

Bizi en çok sevindiren şey, uzman arkadaşlarımızın ve hocalarımızın da büyük bir hazırlık ve gönüllülük göstermesi. Hocalarımızın dışında üniversitelerimiz de yetkinliklerine göre katkıda bulunmak isterlerse kapımız onlara açık. Onlar için gerekli çalışma ortamını hep birlikte oluşturacağız.”

Ersoy, sürecin şeffaf olacağını vurgulayarak, görüşmelerin ardından gerekli basın açıklamalarını ve bilgilendirmeleri yapacaklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir