Deprem Bölgesinden ve Akşener’in Hod’undan Notlar: Devlet mi, İnsan mı, Düzen mi, Ahlak mı?

Halkımızı ve Türkiye’yi içinde bulunduğu büyük felaketten nasıl çıkaracağımızı düşünürken, kendi siyasi çıkarlarımızı ön plana çıkaran bir siyasi çıkış için ancak “teslim olun” diyebiliriz. Akşener, siyasi konumunu ve çıkarlarını ölüm ve yıkım olarak görmeyen bir siyasetçi olarak Türkiye siyasi tarihinde yerini almıştır.

Antakya güzelim Antakya kadim şehir.

Depremden on gün önce üç gün geçirdiğim kentteyim ama tarihine, kültürüne, insanlarına doyamıyorum.

Bildiğimiz Antakya artık yok.

Şehir tamamen yıkıldı.

Ölüm kokusu, her yerde toz.

Sokakları boş.

Dükkanlar kapalı.

Harabelerde ağlayan ve bekleyen birkaç kişi dışında boştu.

Antakya kıyamet filmlerini anımsatan, asker, polis, sivil toplum ve gönüllülerden başka kimsenin kalmadığı, nefes alıp yutkunmanın zorlaştığı, sokaklarına bakıp çaresizce ağladığınız bir yer olmuştur.

Nurdağı, İslyakhia ve Fevzipaş’ta da aynı manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Nurdağı, Islahiye diye bir yer yok artık.

Kalacak ev kalmamıştı.

Boş sokaklarda sadece polisler var.

Fevzipaşa kısmında çadırlarda çocuklarımızla ilgilenmeniz zor.

Çadırlarından size boş gözlerle bakan insanlarımız canınızı yakıyor.

İskenderun’un bir kısmı da harabe halindedir.

Harap olan şehirlerimiz, insanlarımızın, canlıların, doğanın ve yaşamın yok edilmesiyle yaşanan toplu travma; Bu durum 6 Şubat sonrası deprem bölgesi ile kendini göstermektedir.

Antakya İhtiyaç Haritası’nın çalıştığı büyük alana gidiyorum.

Türkiye’nin yaklaşık 150 farklı yerinden yönetici ve gönüllülerle konuşuyorum.

Çok zor koşullarda çok çalışıyorlar.

Sadece konteyner kent için değil, hayatın sosyal, eğitimsel ve sanatsal alanlarla yeniden inşası için çalışıyoruz” diyor.

Burada iş ve hayatın yeniden yapılandırılmasına geçiş süreci en az iki yıl sürecek” dedi.

Defne’de İnsani Gelişme Fonu’nun gönderdiği yardım var.

Gaziantep’teyim, Kırkayak ile konuşuyorum.

STK’lar, gönüllüler ve dayanışma ruhu bana umut veriyor.

Varlar, çalışıyorlar, yetkililerin hakaret ve yasaklarına karşı ahlaki açıdan bağımsız bir medeni duruş sergiliyorlar.

Kıyamet ve trajedinin neden olduğu bu yıkımdan sonra birlikte değişim yaratabileceğimizi, hayatı yeniden kurabileceğimizi düşünüyorum.

Gaziantep’ten dönen bir uçaktayım.

Yolcuların çoğu deprem bölgesinden geldi.

Orada bulunan ekipler, sivil toplum temsilcileri, üniversiteler veya şirketler var.

Depremlerin üzerinden henüz 1 ay geçmesine rağmen çadır ve konteyner aşamasına gelen bölge için neler yapılması gerektiğini anlatan ve bu bağlamda hükümetin ve kurumlarının eksikliklerine ve engellemelerine öfkesini dile getiren İİS parti lideri Meral Akşener, çekildiğini açıkladı. “6 tablodan”.

Ahlak siyasetten önce gelir. Akşener’in beyanı ve değerler dünyasının seyri, zamanı, içeriği ve yeri itibariyle çok ciddi bir “ahlak ve vicdan yoksunluğu” sergiliyor.

ETİK VE BİLİNÇ EKSİKLİĞİ

Akşener’in açıklamasına ve siyasi hamlesine yönelik siyasi tavrımı ifade etmeden önce ahlak ve vicdan temelinde görüşlerimi paylaşmalıyım.

Bölgede kaybettiğimiz insanlara, yakınlarına, yıkılan şehirlerimizin sakinlerine, bölgede canla başla çalışan insanlarımıza karşı sorumluluğum bu.

Ahlak siyasetten önce gelir.

Akşener’in anlatımı ve gidişatı, zamanı, içeriği ve değerler dünyasındaki yeri ciddi anlamda beğeni topladı. “Ahlak ve vicdan eksikliğiBunlar sergiler.

Yüz binlere varmasından korkulan şehirlerin olduğu, kıyamet mahallelerine dönüşmüş çadır bekleyen, bakkalların bile nadiren açıldığı, gündemi tamamen kendilerine ve her şeyden önce siyasi iktidar mücadelesine indirgediği bir dönemde. , halkımıza ve Türkiye’ye karşı büyük bir ahlaki ve bilinçli sorumsuzluktur.

Kendi siyasi çıkarlarımızı ön planda tutan bir siyasi çıkış için halkımızı ve Türkiye’yi büyük felaketten nasıl çıkaracağımıza odaklanmamız gerekirken, sadece “teslim olmak‘ söyleyebiliriz.

Akşener, siyasi konumunu ve çıkarlarını ölüm ve yıkım olarak görmeyen bir siyasetçi olarak Türkiye siyasi tarihinde yerini almıştır. Yaptıkları unutulmaz.

Hareket, Akşener ve partisi için “siyasi intihar” olabilir. CHP’li belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı davet etmesi ve Kemal Kılıçdaroğlu’na saygısız tavır ve söylemleri nedeniyle “siyasi suikast” olarak da değerlendirilebilir.

Siyasi intihar, siyasi suikast, siyasi darbe girişimi

Peki, siyasi analiz olarak ne söylenebilir?

Biraz bekleyip bundan sonra ne olacağını görmemiz gerekecek.

Önümüzdeki hafta ve sonrasında daha net bir durum ortaya çıkacaktır.

Bu adımın seçimlerin kendisi kadar cumhurbaşkanlığı seçimlerinin “ikinci turunu” da içine alan boyutları olduğunu görüyoruz.

Ancak Bekir Ağırdır’a katılıyorum: Bu hamle Akşener ve partisi için “siyasi intihar” olabilir.

CHP’li belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı davet etmesi ve Kemal Kılıçdaroğlu’na saygısız tavır ve söylemleri nedeniyle “siyasi suikast” olarak da değerlendirilebilir.

Ayrıca partinin, seçim döneminde karşı tarafı bölmek ve böylece muhalefeti zayıflatmak amacıyla “karşı parti içinde darbe yaratma” niyetinde olduğu da açıklanacak.

Akşener tüm bu yönleriyle siyasi ahlaka ve demokrasiye aykırı bir tavır sergilemiştir.

İzleyeceğiz ve göreceğiz.

Asıl önemli olan Akşener’in ahlak-vicdan-demokrasi ekseninde neden böyle sorunlu bir tutum ve tavır aldığı sorusu ve bu sorunun cevabıdır.

Akşener neden büyük bir insanlık ve mekan trajedisi yaşadığımız bir dönemde ahlaktan, vicdandan, demokrasiden yoksun insanları teslim eden bir adım attı?

Bu soruya hemen yanıt veremeyiz. Daha fazla bilgi-veri-araştırmasına ihtiyacımız var.

Ancak iki noktanın altını çizerek bitireyim: Birincisi, Türkiye siyasi tarihinde değişimin ve yönetişimin şekillenmesinde her zaman hem “belirleyici” hem de “sorun” olagelmiş devleti ve devlet iktidarını unutmayalım; İkincisi, bu sürecin ikinci tur seçimler öncesinde veya seçimler sırasında Akşener liderliğinde İyi Parti ile Halk Birliği arasında bir uzlaşmaya dönüşmesine şaşırmayalım.

İlginizi Çekebilir