deprem yarası | Haber sitesi PolitikYol

Toplum olarak büyük bir travma yaşıyoruz. AFET, AFET ve SİYASET iç içedir. Bugün siyasi hırsların günü değil. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Görünen ve görünmeyen yaralar hepimizindir. Gay Usluer tarafından yazıldı.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili yutan büyük deprem hepimizi şok etti. Gözümüz, kulağımız depremin vurduğu illerde. Hepimiz incindik. Bir yanda yıkılan şehirler, kaybedilen canlar… Diğer yanda geride kalanlar için ayağa kalkma ve yeniden ayağa kalkma dürtüsü. Yara büyük ve derin. Birçok istisna var. İyileşmeniz ve tekrar ayaklarınızın üzerinde durmanız uzun zaman alacaktır.

Türkiye’de deprem bir gerçek. Bu sefer pansuman önlemlerine ihtiyacımız yok. Bu kez bilim dışı çözümler istemiyoruz. Bu kez partizanlık istemiyoruz. Kalıcı, sürdürülebilir ve BİLİMSEL aksiyon alma zamanı. Başka seçenek yok.

Öncelikle günümüz yaşamı için gerekli olan maksimum koşulların bir an önce yerine getirilmesi gerekmektedir. Felaket büyük, adı DOĞAL AFET. Ancak afetin ve doğal afetin yarattığı kriz ortamının sorumlusu mevcut siyasi iktidardır. Eldeki tüm bilimsel öngörülere rağmen gerekli hazırlıkları yapmamak ve kurtarma çalışmalarına ilk 72 saatte olması gereken hızda başlamamaktan da sorumludurlar. Mevcut siyasi iktidar sorumludur, sorumluluğunu üstlenmelidir.

Bölgede yıkılan ve hasar gören binalardan sadece müteahhitler sorumlu değil. Binaları yapan müteahhitlerin aranması ve cezalandırılması da sorunu çözmeyecektir. Siyasi güç, müteahhit ve yerel yönetim sorumluluğu bir arada. Sorumlular görevlerini yerine getirmelidir. Kamu vicdanı bunu bekliyor.

Depremden 2-4 hafta sonra – bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma zamanı.

En temel insan ihtiyaçları olan barınma, ısınma, tuvalet ve hijyen gereksinimleri deprem bölgesinde kalmaktadır. Depremzedelerin çoğu 20 gün banyo yapamadıklarını söylüyor. Bölgede uyuz vakalarının başladığına dair raporlar var.

Mevcut olumsuz koşullar devam ederse uyuz salgını kaçınılmazdır ve devamında bu salgını kontrol altına almak zor olacaktır. Uyuz tedavisinde kullanılan ilaçlar SGK kapsamında değildir. Sağlık Bakanlığı’nın bölgede uyuz tedavisinde kullanılan ilaçlara kolay ulaşım sağlaması ve bu ilaçların SGK geri ödemesine dahil edilmesi de taahhütler arasında yer alıyor.

Ev, koruma, barınak, güvenlik, aile uyumu demektir. Evinizi kaybettiğinizde, her şey onunla bağlantılıdır. Bu nedenle depremin ruh sağlığı üzerindeki etkileri diğer doğal afetlere göre daha ciddidir. Bir deprem bölgesinde psikolojik iyileşme, fiziksel iyileşmeden çok daha uzun sürebilir. Bölgede yaşayanların acilen psikolojik desteğe ihtiyacı var.

Deprem bölgesinden kaynaklanan solunum yolu enfeksiyonları ve ishal vakalarındaki artışın nedeni, olumsuz yaşam koşullarıdır. Koşullar düzeltilmezse salgının boyutu büyüyecek.

Eylül 2021’de Suriye’deki savaş sırasında başlayan kolera salgını devam ediyor. Deprem sonrası (Suriye) kolera vakalarında da bir artıştan söz ediliyor. Her şeyden önce, yakınımızdaki bir kolera salgınının bizim için de ciddi bir tehlike oluşturabileceğini kabul etmeliyiz. Bu nedenle Suriyelilerin giriş çıkışları sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Olası bir kolera salgınına yönelik hazırlıklar ve bölgede kolera aşısının bulunması olası bir salgın öncesinde atılması gereken önemli adımlar arasında yer alıyor.

Deprem diğer doğal afetlerden farklıdır. Bir coğrafi bölgedeki herkesi etkiler, öngörülemez ve geri döndürülemez. Evini kaybetmiş olsun ya da olmasın, ailesini, akrabalarını ve diğer tanıdıklarını kaybetmiş olsun, tüm depremzedelerde psikolojik bir tepki oluşacaktır. Ev kavramı özellikle insan için önemlidir.

Ev, koruma, barınak, güvenlik, aile uyumu demektir. Evinizi kaybettiğinizde, her şey onunla bağlantılıdır. Bu nedenle depremin ruh sağlığı üzerindeki etkileri diğer doğal afetlere göre daha ciddidir. Bir deprem bölgesinde psikolojik iyileşme, fiziksel iyileşmeden çok daha uzun sürebilir. Bölgede yaşayanların acilen psikolojik desteğe ihtiyacı var.

Unutulmamalıdır ki deprem bölgesinde yaşayan ve çalışan sağlık çalışanları da deprem mağdurudur. Sağlık hizmeti toplu bir hizmettir. Hekimler, eczacılar, hemşireler ve yardımcı sağlık personeli bu toplu hizmetin bileşenleridir. Bu nedenle bölgede sağlık hizmetlerinin kesintisiz olarak sağlanabilmesi ve sürdürülebilmesi için sağlık personelinin uygun yaşam koşulları sağlanarak sağlık işgücü organizasyonunun oluşturulması gerekmektedir.

Toplum olarak büyük bir travma yaşıyoruz. AFET, AFET ve SİYASET iç içedir. Bugün siyasi hırsların günü değil. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Görünen ve görünmeyen yaralar hepimizindir. Siyasi akıl sağlığı olmadan sosyal iyileşme imkansızdır.

Yaralarımızı birlikte saracağız.

İlginizi Çekebilir