Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bin 556’ya yükseldi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 43 bin 556’ya yükseldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde ölü sayısının 43 bin 556’ya yükseldiğini açıkladı. Hatay’da büyük bir yıkımın yaşandığını bildiren Soylu, “Halkımız öldü, bir yandan da medeniyetimizin en önemli direkleri devrilerek yıkıldı. Hawaii baş aşağı. Özellikle Hatay’da dolaşırken binaların birbirine çarptığını gördüm. Bizim nesil gördü, bizden sonraki nesiller görmemeli.” söz konusu.

Kahramanmaraş’ı vuran ve 11 ili etkileyen depremler sonucunda ölü ve yaralı sayısı artmaya devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde ölü sayısının 43 bin 556’ya yükseldiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu, TRT Haber TV kanalında canlı yayında Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Khatai döndü”

Hatay’da büyük bir yıkımın yaşandığını bildiren Soylu, “Halkımız öldü, bir yandan da medeniyetimizin en önemli direkleri devrilerek yıkıldı. Bunu bir deprem olarak değerlendirmek bana gelmiyor. Hawaii baş aşağı. Özellikle Hatay’da dolaşırken binaların birbirine çarptığını gördüm. Bizim kuşak gördü, sonraki kuşaklar görmemeli. Burada devletin halkıyla birlik içinde olduğunu gördük. O günkü deprem bağlamında yollar kapanıyor, havaalanları kapanıyor, telefon, elektrik, su konuşulamıyor. Arama ve kurtarmaya odaklandık. 11 ilde 26 bin gemi enkazı, yıkılan bina ve bunların her birinde eş zamanlı olarak arama kurtarma çalışmaları yapılmalı” dedi.

“HALKIN TÜM GÜCÜ SAHADA”

Hatay’da iki batıkta ceset aradıklarını söyleyen Süleyman Soylu, “17. Bugünlere geldik: Hatai’de sadece 2 bina var, düşündüğümüz ve değerlendirdiğimiz binanın altında cenaze var. Bildirimden sonra çalışmaya başladık. Diğer tüm tarafların arama kurtarma çalışmaları durduruldu. Bölge genelinde yaklaşık 313.000 çadır dağıtıldı, çadır kampları kuruldu ve konteynerlerin inşasına başlandı. Konteyner altyapısının bir kısmı oluşturulmuş, bir kısmı yapım aşamasındadır. Tüm hastaneler çalışmaya devam ediyor. Halkın tüm gücü sahada. Bütün bunlara ek olarak köylere bile ulaşıldı. Birinci, ikinci ve üçüncü gün ziyaret edilemeyen tüm köylere helikopter sortisi yapılmış, arazi araçları gelip gitmiştir. Her şeye ve her şeye mümkün olan her yolda ulaşıldı.”

“SON ÖLÜM SAYIMIZ 43 BİN 556”

Son ölü sayısını anlatan Soylu, “Bu depremde en son ölü sayımız 43 bin 556. Bu büyük bir rakam. Her birimizin benzersiz bir değeri ve deneyimi var. Bizler de bu insanlara, ölen vatandaşlarımıza karşı sorumluyuz. Bu travma ancak büyük bir birlik ve beraberlikle aşılabilir. Bu davadan daha güçlü çıkacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir