Depremde ölü sayısı 40 bin 642’ye yükseldi.

Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 40 bin 642’ye yükseldi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer bugün saat 16.25’te bir açıklama yaptı; “Vatandaşlarımızın ölüm sayısında maalesef artış var. Bugüne kadar 40 bin 642 vatandaşımız hayatını kaybetti” dedi. Yunus Sezer, “Yarından akşamdan itibaren arama kurtarma çalışmaları temel olarak durdurulmuş olacak. Birkaç binanın çalışmaya devam etmesi mümkündür. Ama temelde durdurulacak” dedi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer bugün saat 16.25’te yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugüne kadar 5.700’den fazla artçı sarsıntı oldu. Maalesef arama kurtarma çalışmaları devam ederken, hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan da ihbarlar alıyoruz. Büyük bir titizlikle yürütülen arama kurtarma çalışmalarında bugün yine güzel bir haberle karşı karşıyayız. 13. günde ise kurtulan vatandaşlarımız oldu. Bize umut verdi ve mutlu etti.

Maalesef vatandaşlarımızın ölü sayısında artış var. Bugüne kadar 40.642 vatandaşımız hayatını kaybetti.

“Arama kurtarma operasyonları yarın akşamdan itibaren temel olarak durdurulacak”
Halkımız sayesinde. 10 ilde arama kurtarma çalışmalarına aktif olarak katıldık. Odak noktamız Hatai ve Maraş. Dün Hatai’de 200’e yakın binada arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi. Bugün 98. Yarından itibaren burada da sona ereceğiz. Aynı şekilde Kahramanmaraş’ta da 19 binamız kaldı. Burada da Ebrar internet sitesi dahil olmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Burada son bulmayı umuyoruz. Adıyaman’daki binada çalışmalar devam ediyor. Arama kurtarma operasyonları yarın akşam büyük ölçüde durdurulacak. Birkaç binanın çalışmaya devam etmesi mümkündür. Ama büyük ölçüde bitecek. Özellikle Hatay’da bir yoğunlaşma var. Burada yaklaşık 13 bin arama kurtarma hizmeti çalışıyor. Tanrıya şükür, büyük ölçüde iyileşti. 80 ülkeden destek için gelen uluslararası arama kurtarma ekipleri 11.488 kişiden oluşuyordu. Görev süresi dolan ve BM standartlarına göre çalışma süresi dolanların da ihraçları var. Çadır kamplarımız ve konteyner kentlerimiz oluşturuluyor. Yemek, iaşe ve ayni yardımlar hızla devam ediyor.

683 BİN VATANDAŞA 10 BİN LİRA NAKDİ YARDIM ÖDEMELERİ

10 bin lira tutarında maddi yardımda bulunmaya devam ediyorlar. 683 bin vatandaşa 10 bin liralık nakdi yardım yapıldı. Ayrıca sistemde tespit edilen 164 bin vatandaşa da maddi yardımda bulunacağız.

Kira yardımına gelince, burada asıl mesele barınma desteğidir. Özellikle orta hasar dediğimiz; Evin boşaltılması, onarılması ve mesken haline döndürülmesi esasına dayanır. Burada evini kaybeden ve barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza iki alternatif sunuyoruz. Konteyner ve kiralama desteği. Ev sahiplerine 5 bin lira olan kira desteği şimdi taşınma desteğinde 15 bin lira oldu. Kiracılarımıza 2.000 lira destek, 15.000 lira taşınma desteği; Cumhurbaşkanımız belirledi. 290 bine yakın kiraya destek veren vatandaşlarımız var. Bu başvurular da incelemeye tabidir. Konteyner ve benzeri konut desteği isteyenler kira desteği alamayacak. Ama her halükarda 15 bin lira tutarında iskanı gerçekleştireceğiz.

Büyük bir operasyon yapılıyor. Deprem bölgesine yaklaşık 274.000 personel sevk edildi. Bir yandan deprem bölgesinden diğer illere tahliye işlemleri sürüyor. Bugüne kadar 430.000’den fazla insanı tahliye ettik. 313 bin 720 kişiyi devlet pansiyonlarında, otellerde ve diğer konaklama tesislerinde kabul ediyoruz. Bir yandan hasar tespit çalışmaları hızla yapılıyor… Şu anda hasar tespit çalışmalarının yüzde 50’den fazlası tamamlandı.”

İlginizi Çekebilir